Магістратура у Великій Британії або Куди піти далі вчитися?

Не секрет, що наявність гарної роботи цілком природно викликає у людини бажання розвиватися далі та підвищувати власну кваліфікацію

Магістратура у Великій Британії або Куди піти далі вчитися?

Відсутність роботи, або, що не менш сумно, - незадоволеність роботою ще більшою мірою змушує замислитися про подальший успішний пошук кращого й відповідного місця. У результаті висококваліфіковані фахівці сьогодні освоюють програми післядипломної освіти, отримують ступінь магістра по нових для себе спеціальностях.

Мода на хорошу та якісну освіту не проходить, але саме зараз набуває все більш осмислені силуети. Люди намагаються розібратись у стрімкому потоці інформації та виокремити з неї найголовніше. Спробуємо систематизувати даний процес і порівняти переваги й недоліки післядипломної освіти в Україні та Великій Британії. Можливо, це допоможе комусь прийняти правильне рішення про те, куди піти вчитись, а також побачити сильні та слабкі сторони обох варіантів.

Перед багатьма менеджерами вищої й середньої ланки, які працюють в українських компаніях, стоїть вибір: продовжити післядипломну освіту в українському університеті або їхати в британський університет. «Загальна позитивна думка у вітчизняних бізнес-колах про британські університети та магістерські програми вже зміцнилась, і що таке МВА або LLM, потреби пояснювати вже немає. Адже ці та інші британські дипломи визнаються в усьому світі», – каже директор освітнього центру «Concept» Світлана Тимошенко.

Програми українських навчальних закладів більше орієнтовані на отримання знань і навичок, необхідних саме у вітчизняних реаліях. А цінова політика робить їх ще більш привабливими для потенційних студентів.

Однак чому віддати перевагу, покаже практичний порівняльний аналіз. Примірявши кожний з варіантів на себе, будь-хто зможе зробити правильний вибір для свого подальшого індивідуального розвитку.

Почнемо з найелементарнішого: в Україні треба вчитись українською мовою, у той час як у Британії виключно англійською. Є досить велика кількість успішних у професійному плані людей, які в силу певних причин не розмовляють англійською. Починати вчити іноземну мову у зрілому віці набагато складніше, ніж у дитинстві. А для вступу на магістратуру у Великій Британії потрібен дуже високий рівень англійської, який підтверджується міжнародним сертифікатом IELTS чи TOEFL.

Раз вже ми заговорили про вимоги до вступу, необхідно сказати, що якщо в українських університетах процедура вступу включає в себе кілька вступних іспитів, то у британські ВНЗ поступають на підставі попереднього диплома й, у разі отримання диплома МВА, обов'язкового досвіду роботи.

Традиційно для вступу у британський університет необхідно подати такі документи:

  • пакет документів про попередню освіту (перекладений на англійську мову та завірений нотаріально);
  • заповнену анкету (у кожного університету своя анкета) + мотиваційний лист;
  • сертифікат IELTS чи TOEFL;
  • у разі вступу на МВА – сертифікат GMAT;
  • резюме.

Навчання в Англії в магістратурі триває один рік. Кажуть, що це найшвидша освіта в світі. В українських ВНЗ є магістерські програми на рік, два, два з половиною. Усе залежить від конкретного ВНЗ та спеціальності.

За змістом Велика Британія пропонує величезний вибір предметів і спеціалізацій.

Іноді вибрати відповідну програму досить складно, хочеться вчити багато чого. Британський підхід до магістратури принципово відрізняється від українського тим, що магістерські програми менш наукоподібні й більш практичні. Усі теорії розглядаються й вивчаються на основі практичних завдань. Використовуючи сучасні знання, студенти вчаться аналізувати й оцінювати навіть класичні економічні теорії. Одне з основних завдань британської системи освіти – навчити людину критично й незалежно мислити. Саме тому випускники британських магістерських програм зарекомендували себе хорошими фахівцями, яких немає необхідності згодом доучувати або переучувати.

Українські програми охоплюють більш широкий спектр предметів, дають більш узагальнені універсальні знання. Однак застосувати їх на практиці вдається не завжди. Адже сучасний бізнес розвивається швидко й динамічно, тому особливо важливо під час навчання на практиці освоїти новітні технології.

Велика Британія традиційно має багатющі ресурси, необхідні для успішного процесу навчання. Будь-який університет надає своїм студентам безкоштовний доступ до величезних бібліотек, електронних баз даних, до будь-якої наукової літератури. «Бідному» студенту доводиться переробляти всі ці тонни книг і гігабайти інформації для того, щоб усе вивчити, критично проаналізувати і сказати своє нове слово в якій-небудь галузі, написати свою унікальну наукову роботу. На жаль, за обсягом навчальних ресурсів українські університети поки що не можуть конкурувати із британськими. Чи варто уточнювати, що значною мірою від цього залежить і якість освіти?

«У британських університетах бізнес-предмети викладають, як правило, фахівці, які мають значний досвід роботи, або спеціально запрошені практикуючі фахівці, – пояснює Світлана Тимошенко. – Студенти мають можливість відвідувати й вивчати роботу компаній і підприємств. Чого варті Лондонський Сіті або Лондонська біржа! Одним з найефективніших методів роботи зі студентами є case study – реальні проблемні ситуації, які студенти обговорюють і вирішують у маленьких групах. Це завжди цікаво і на практиці вчить самостійного прийняття рішень».

В українських університетах більш поширені лекції, семінари, заліки та іспити. Чи варто обговорювати, який формат навчання супроводжується більшою відвідуваністю – case study у британському ВНЗ або лекція в українському?

Як у Великій Британії, так і в Україні магістратура закінчується написанням і захистом дисертації. Як уже згадувалось, Велика Британія пропонує нескінченну кількість літератури та інших ресурсів, а також постійний контакт з науковим керівником, який найчастіше відбувається в он-лайновому режимі. Про ресурси українських навчальних закладів ми вже писали...

Отримати ступінь магістра однозначно складніше у Великій Британії, ніж в Україні. Причин багато: нерідна мова, зовсім інші методи навчання, інтенсивна програма, дуже багато самостійної роботи з навчальною літературою, необхідність критичного аналізу та оцінки вивченого матеріалу, жорстка система захисту своєї роботи, під час якого стає очевидним авторство кожного написаного слова.

«Наш досвід показує, що багато українських студентів не готові до такого напруженого графіка навчання. Потрібен час для адаптації до умов іншої культури, інших стандартів, інших етапів і форм навчання. Багато хто вчиться на своїх помилках», – розповідає директор освітнього центру «Concept».

Усі перераховані вище й багато інших чинників необхідно враховувати при виборі як країни навчання, так і конкретної магістерської програми. Можна довго зважувати всі за і проти, проте тільки практичним шляхом, навіть на стадії вступу, можна відчути всі нюанси та особливості післядипломної освіти і зробити свій остаточний вибір.

Усі ми знаємо, що саме отримане насилу цінується найбільшим чином!

Освітній центр «Concept», листопад 2010 року.

Довідка

Освітній центр «Concept» – агентство з освіти за кордоном, що спеціалізується на різноманітних програмах навчання у Великій Британії. Діяльність агентства включає в себе підготовку до вступу у британські школи-пансіони, отримання вищої та післядипломної освіти, організацію літніх, осінніх, зимових і весняних канікулярних програм для дітей; організацію навчання в мовних школах для дорослих.

Освіта.ua
09.11.2010