Навчання в Канаді: знання плюс досвід роботи
PR

Навчання в Канаді - це гарантоване зарахування до ВНЗ й отримання досвіду роботи

Навчання в Канаді: знання плюс досвід роботи

Для українців навчання в Канаді – це, перш за все, гарантоване зарахування до вищого навчального закладу, можливість працювати під час навчання, проходити оплачуване стажування, залишитися в країні на термін до трьох років, а також перспективи легальної еміграції.

Ключові переваги

Практично на всіх спеціальностях надається можливість проходження стажування на канадському підприємстві, яке дає право на працевлаштування в Канаді. Таким чином, після завершення навчання випускник отримує не лише престижний диплом, а й практичний досвід роботи, а оплата праці під час стажування може частково покривати витрати на навчання.

Згідно з останніми змінами в канадському законодавстві, іноземним студентам надається можливість працювати не лише на території кампусу, але й за його межами до 20 годин на тиждень. Навіть якщо випускник не знайшов собі роботу після завершення навчання, він може залишитися в країні для її пошуку на термін до трьох років. А якщо студент отримав диплом і працевлаштувався, він має реальний шанс отримати статус постійного жителя.

Високоякісна канадська освіта доступніша за вартістю, ніж освіта в США, Великобританії та деяких країнах Європи. Канадські дипломи цінуються у всьому світі й дозволяють працевлаштуватися не лише в Канаді, а й в інших розвинених країнах.

Ще однією перевагою канадських навчальних закладів є те, що навчання в них починається три рази на рік - у вересні, січні та травні. Тому якщо українські абітурієнти не встигають вступити у вересні, вони можуть, не втрачаючи рік, розпочати навчання взимку або навесні.

Подача документів до канадських вузів, як правило, починається за рік до початку навчання, а місця заповнюються не за конкурсом, а на підставі відповідності мінімальним вимогам вузу. Тому, якщо абітурієнт їм відповідає, його можуть зарахувати навіть за півроку до початку навчання. Таким чином, українцям, які закінчили українську школу або університет і успішно склали тести IELTS чи TOEFL, зарахування до канадського ВНЗ гарантовано.

Особливості коледжів і університетів

У Канаді до вищих навчальних закладів відносяться і коледжі, і університети. Різниця між ними полягає в наступному.

Навчання в коледжі доступніше за ціною та при цьому дає можливість отримати ступінь бакалавра, як і в університеті. Однак магістерських програм коледжі не пропонують.

Магістерські, аспірантські й докторські програми пропонують виключно університети. Така науково-дослідницька діяльність дуже цінується в розвинених країнах. Для українців навчання в аспірантурі й докторантурі канадських університетів безкоштовне. Крім того, на цих освітніх рівнях уряд, різні фонди й самі університети дуже часто надають студентам стипендії та гранти.

Бакалаврські програми як в коледжах, так і в університетах розраховані на чотири роки. У Канаді існує особливий тип освітніх програм, які називаються «2 + 2». Вони надають можливість два роки провчитися в коледжі за спеціальністю й перевестися на два роки в університет. Випускник такої програми отримує одночасно два дипломи. Перший - про професійну освіту, здобуту в коледжі, а другий про присвоєння ступеня бакалавра в університеті.

У багатьох коледжів є університети-партнери, які приймають студентів шляхом переведення без додаткових іспитів. Такий вид програм дає суттєву економію, оскільки в коледжі рік навчання коштує 13-15 тисяч канадських доларів на рік, а навчання в університеті - від 25 тисяч канадських доларів на рік.

Коледжі відрізняються меншими за розмірами кампусами, але в той же час і меншою кількістю студентів у порівнянні з університетами. Крім цього, процес навчання в коледжах більш схожий на українську систему, де присутні лекційна частина курсу і багато практичних занять. Групи в коледжах відносно невеликі - по 50 осіб. При навчанні в університеті акцент робиться на теоретичні знання, а на потоці навчаються одночасно 100-300 осіб. Тому в коледжах більшою мірою полегшений контакт з професорами, в той час як в університетах акцент робиться на самостійну роботу студента.

Якість освіти в державних і приватних коледжах однаково висока, проте в приватних  навчання дещо дорожче, оскільки вони більше коштів інвестують в матеріальну базу кампусів. Державні коледжі та університети дають своїм випускникам перевагу, що полягає в отриманні дозволу на роботу після завершення навчання.

Канадські коледжі крім бакалаврських програм пропонують професійні програми за спеціальностями, які користуються попитом на ринку праці, такі як спеціальність електрика, кранівника, бурильника шахт та ін. Такі спеціальності, як, наприклад, бухгалтерський облік, архітектура або психологія можуть пропонувати як університети, так і коледжі, а для отримання таких спеціальностей, як, наприклад, молекулярна біологія, потрібно вступати лише в університет. Крім того, коледжі проводять навчання за спеціальностями, які більшою мірою орієнтовані на нагальні потреби ринку праці Канади. Канадські коледжі забезпечують своїм випускникам високий відсоток працевлаштування у том числі і у великих світових компаніях.

Коледжі також пропонують річні та дворічні дипломні та сертифікатні програми, які надають диплом молодшого спеціаліста. Проте, власники таких сертифікатів і дипломів справедливо вважаються випускниками вищих навчальних закладів і користуються попитом на ринку праці.

До програм навчання коледжів часто включений семестр оплачуваного стажування, що є дуже привабливим для українських студентів з точки зору винагороди - оскільки мінімальна оплата праці в Канаді становить 10,75 доларів на годину.

«Згідно з канадським законодавством, якщо людина легально проживає три роки на території Канади і хоча б один рік працює, вона може отримати статус постійного жителя. При наявності такого статусу навчання на бакалавраті та в магістратурі здійснюється за цінами, встановленими для канадських студентів: тобто не за 15 тисяч канадських доларів на рік, а всього за 5. Тому, щоб скористатися можливостями цього положення, українець може два роки провчитися в коледжі, попрацювати рік для закріплення отриманих знань і продовжувати навчання за цінами для канадських студентів», - говорить провідний фахівець з питань освіти за кордоном освітнього агентства SIMPLEX Анжела Болдеску.

Вступ

Випускники українських шкіл можуть вступати в канадські коледжі безпосередньо без додаткової підготовки. Незважаючи на те, що в українських школах навчаються 11 років, а в канадських - 12 років, канадські коледжі приймають українців на підставі шкільного атестата. Єдина вимога - успішне проходження міжнародного тестування з англійської мови - TOEFL або IELTS. Якщо кандидат набирає необхідний бал, він безпосередньо гарантовано зараховується до коледжу.

Якщо українець хоче вчитися в канадській середній школі, то для того, щоб отримати канадський атестат, йому потрібно буде в сумі провчитися 12 років - тобто після 11 класу він повинен буде провчитися один рік, а після 10-го - 2 роки. Наявність канадського атестата передбачає, що його власника більш охоче приймуть в рейтингові вузи Канади. Наприклад, українець з канадським атестатом може вступити в один з найпрестижніших вузів Канади - University of Toronto без будь-яких підготовчих програм, а з українським атестатом - лише через річну підготовчу програму, проходження якої найчастіше потрібне для вступу до канадського університету.

З іншого боку, в University of Toronto  або інший канадський університет можна перевестися безпосередньо на третій курс після дворічного навчання в канадському коледжі, для вступу в який не вимагаються підготовчі програми.

Для вступу в рейтингові університети крім англійської мови потрібна також висока успішність. Крім того, існує неписане правило: від студентів канадських вищих навчальних закладів вимагають участі у волонтерській діяльності, різних заходах, зокрема спортивних, квестах, ярмарках і т. п. І часто для того, щоб отримати диплом в рейтинговому університеті, студенту доведеться продемонструвати свою участь у подібних проектах.

Українці, які вже отримали на батьківщині диплом бакалавра, мають право вступати до магістратури канадських університетів без додаткових програм підготовки.

Деяким українським студентам, незважаючи на успішне проходження мовних тестів, може не вистачати знання мови для успішного навчання. В цьому випадку до студента не застосовується ніяких санкцій, а навпаки пропонуються додаткові курси англійської мови. Щоб уникнути такого роду проблем, фахівці агентства SIMPLEX рекомендують пройти перед початком навчання короткострокові підготовчі курси тривалістю 7-8 тижнів.

Вікових обмежень для навчання в Канаді немає.

Вартість, знижки, стипендії

В цілому, один рік навчання та проживання в Канаді обійдеться в 25-30 тисяч канадських доларів. Якщо працювати під час навчання до 20 годин в тиждень, можна заробляти від 800 до 1000 канадських доларів на місяць. Під час літніх канікул, які тривають мінімум три місяці, студент має право працювати до сорока годин на тиждень і може заробляти 2-2,5 тисячі канадських доларів на місяць. Таким чином, можна заощадити до 50% вартості навчання. Канадські вузи мають центри кар'єри, які сприяють працевлаштуванню своїх студентів і випускників.

При вступі до канадських вузів українські студенти можуть отримувати знижки за умови дуже високої успішності при попередньому навчанні. Такі знижки можуть складати кілька тисяч доларів на рік.

Провчившись один семестр, студент, який демонструє високу успішність в канадському навчальному закладі, може отримати академічну стипендію, яка являє собою знижку на навчання в розмірі від 1 до 5-ти тисяч канадських доларів.

Більшість вузів також надає своїм студентам знижки за спортивні досягнення, продемонстровані під час виступів в університетських спортивних командах.

Гранти від уряду, різних фондів і самих університетів можливо отримати на всіх рівнях навчання при наявності високих академічних та особистих досягнень.

Куди піти вчитися?

Найпопулярніші провінції для навчання в Канаді - це Британська Колумбія і Онтаріо. Міста: Ванкувер, Торонто й околиці, а також Оттава.  Провінції Альберта, Саскачеван і Манітоба активно розвиваються і зацікавлені у кваліфікованих робітниках і технічних фахівцях.

У Канаді дуже затребувані медпрацівники, дантисти, психологи, соціальні працівники, кухарі, будівельники, сантехніки, столяри, зварювальники, ІТ, науковці. До того ж медпрацівники затребувані не лише на рівні лікарів, а й на рівні медсестер реєстратури або медсестер з догляду за хворими. Спеціальність медсестри реєстратури можна отримати на дворічних програмах коледжів. Повний статус медсестри дають чотири роки навчання на бакалавраті. Навчання на лікаря проводиться лише в університетах.

Для отримання технічних спеціальностей краще вчитися в таких провінціях як Альберта, Саскачеван, Манітоба, оскільки вони активно розвиваються та у зв’язку з цим потребують випускників інженерних і будівельних спеціальностей. Гарним вибором буде навчання в University of Manitoba, University of Winnipeg, Red River College.  Дуже рейтинговим навчальним закладом є The Southern Alberta Institute of Technology (SAIT) та Northern Alberta Institute of Technology (NAIT).

Якщо мова йде про Торонто, то українці найчастіше вибирають Коледж George Brown, Humber College, Fanshawe College, Seneca College, Centennial College, а біля Торонто Conestoga College, Niagara College, де викладаються різні напрямки аж до конструювання ракет, не кажучи вже про інженерні спеціальності й ІТ. У провінції Онтаріо найбільш популярний University of Toronto, який можна назвати еталоном канадської освіти. У Британській Колумбії дуже популярний University of British Columbia, Royal Roads University, а також Thompson River University, де вартість навчання складає 18000 канадських доларів.

Щоб студент і його батьки змогли переконатися в справедливості своїх очікувань від майбутньої спеціальності, а також у відповідності умов навчання в конкретному вузі Канади цим очікуванням, вони можуть звернутися за консультацією до освітньої агенції SIMPLEX.

Якщо ж абітурієнт ще не визначився з майбутньою спеціальністю, професіонали SIMPLEX проведуть для нього профорієнтацію, допоможуть усім бажаючим не лише у виборі спеціальності та навчального закладу, а й з самим вступом, зроблять переклад документів на англійську мову, подадуть їх до посольства для отримання візи, розкажуть, де і як пройти медкомісію, як забронювати житло - від приймаючої родини до кампусу університету, як відкривати рахунки в закордонному банку, допоможуть з купівлею авіаквитків.

Більш детальну інформацію про можливості навчання в Канаді, а також про послуги, пов'язані зі вступом в канадські вузи й супроводом студента під час перебування в Канаді, можна отримати на сайті освітнього агентства SIMPLEX, а також за телефонами: (056) 794-57-10 (098) 540-63-66, (066) 029-61-35 та (063) 257-13-80.

Дізнатись більше

Освіта.ua
22.02.2016