Коледжі Канади стали ще більш привабливими
PR

Нові правила для іноземних студентів спрощують формальності та полегшують працевлаштування

Коледжі Канади стали ще більш привабливими

Особливості освіти в Канаді

Навчання в коледжах Канади привабливе для українців тим, що поступити в них можна відразу після школи та за достатньо короткий час отримати якісну вищу освіту. Найбільш запитаними напрямами при цьому є бізнес, маркетинг, менеджмент та IT.

У Канаді можна пройти 1‑3-річне навчання в коледжі, яке дає вищу освіту, але не дає ступінь бакалавра. У цій країні, як і в Північній Америці взагалі, уважається, що ступінь бакалавра має науковий характер, й одержують його люди, які хочуть займатися наукою. А для підготовки до практичної роботи призначені коледжі, в яких робиться акцент на практичній застосовності одержуваних знань.

Ідеться перше за все про державні коледжі, які пропонують професійні програми тривалістю 1‑3 роки та 4-річні бакалаврські програми. Багато професійних програм використовують практичну роботу на підприємствах для закріплення отриманих знань.

Така унікальна система вищої освіти Канади дає українським студентам можливість за рік-два отримати добру освіту та професію, застосування яким можна знайти як в Північній Америці, так і в Європі. Після закінчення навчання випускники мають право працювати у країні впродовж трьох років для вдосконалення отриманих навиків. Після такої практики вони стають дуже запитаними на ринку праці у своїй галузі.

Нові правила

З 1 червня 2014 року набудуть чинності нові правила для потенційних іноземних студентів, направлені на зміцнення статусу Канади як центру отримання освіти. Вони полегшать дотримання формальностей, отримання дозволу на навчання й роботу у країні.

За новими правилами абітурієнту немає необхідності одержувати жодного додаткового дозволу на навчання. Запрошувати студентів можуть тільки так звані вповноважені навчальні заклади. А всі державні виші Канади є вповноваженими, рівно як і сертифіковані приватні навчальні заклади. Таким чином, система канадської освіти гарантує іноземному студенту якісну освіту та позбавляє його від сумнівних пропозицій.

Студенту, який починає вчитись у коледжі, не треба одержувати додатковий дозвіл на роботу. За старими правилами студенту було необхідно через півроку після початку навчання одержувати дозвіл на роботу на території навчального закладу, а на період літніх канікул одержувати окремий дозвіл на роботу поза кампусом (і то за умови, що студент добре вчиться). Нові правила дозволяють всім студентам, які вчаться на курсі академічної програми, працювати 20 годин на тиждень під час навчання.

Випускник, завершивши навчання, може працювати на канадському підприємстві. Раніше студент, закінчивши дворічний курс програми навчання, повинен був чекати на отримання дозволу протягом 2‑4-х місяців. Він не мав права приступити до роботи відразу після закінчення навчання, оскільки повинен був чекати дозволу. Зараз, завершивши навчання 31 серпня, випускник з 1 вересня може приступити до роботи.

За новими правилами студенти, які приїхали за «візитерською візою», зможуть поміняти статус візи на студентський прямо всередині країни. Виїжджати з Канади тепер не вимагають. Це полегшує отримання дозволу для тих студентів, які вчаться на курсах до шести місяців.

Крім того, істотно спрощена система подачі й отримання документів. Можна подати документи через Інтернет. Усі процедури, які повинен пройти абітурієнт, описані на сайті посольства Канади. Розібратись у них дуже легко, даються покрокові інструкції.

Що потрібне для вступу?


Для того щоби поступити в канадський коледж, необхідно, щоби школяр мав добру успішність останні три роки та надав табель з оцінками. Також необхідні достатні результати тесту на знання англійської мови IELTS або TOEFL. Якщо знання мови не вистачає, можна доучити її в Канаді на курсах при самому коледжі чи у спеціальних мовних школах. Вони пропонують спеціальні програми, такі як University pathway program, призначені для тих, хто хоче вчитись у вищих навчальних закладах Канади та при цьому не володіє англійською мовою в достатній мірі.

Вартість навчання та витрати

Навчання в коледжі обійдеться приблизно у два рази дешевше, ніж в університеті – починаючи із 13 000 CAD за рік навчання. Мешкання коштує близько 750 доларів на місяць. Витрати на транспорт складають до 100 CAD на місяць, харчування – 300‑400 CAD на місяць. Комплект підручників можна купити за 500‑800 CAD у студентів попереднього року.

Як вибрати програму?


Сьогодні абітурієнту набагато складніше правильно та вмотивовано вибрати програму, ніж отримати канадську візу. На мотивацію вибору програми звертає увагу й посольство, щоби переконатися, що подальше навчання дійсно відкриває добрі перспективи для претендента.

Для того щоби правильно зорієнтуватися при виборі програми, бажано отримати консультацію у професіоналів, які займаються цим давно.

Керівник канадського офісу компанії «InfoStudy» Володимир Рудешко констатує, що дуже часто студенти навіть не знають на яку програму піти, особливо після школи. Маючи офіси як в Україні, так і в Канаді, освітнє агентство «InfoStudy» безкоштовно орієнтує батьків та абітурієнтів у спеціальностях, які вигідно одержувати в Канаді сьогодні.

«Ми не проводимо жодних складних тестів ‑ просто дізнаємося про дитину, батьків, побажання і показуємо, що може дати Канада у плані освіти, а батьки потім уже самі приймають рішення. Працюючи в цьому напрямі із 2001 року, ми займаємось не тільки Канадою: це й Німеччина, й Польща, й Чехія, і Корея, і США, і Велика Британія, що дозволяє порівняти й усвідомлено зробити вибір. Деякі абітурієнти, які спочатку хотіли їхати в Канаду, їдуть у Велику Британію й навпаки», ‑ розповідає Володимир.

За його словами, багато батьків після консультацій приходять до думки, що краще не тиснути на дитину своїми побажаннями, а дати їй розкритись у тому напрямі, який їй ближче.

Часто ані батьки, ані дитина толком не знають, чого хочуть і тому вибирають гуманітарний напрям. Але проучитися в університеті чотири роки, витративши 25 000 доларів на рік, і потім не знати, де можна все це застосувати – це гроші, витрачені даремно. У такому разі агентство радить вибирати не гуманітарний напрям, а менеджмент, міжнародні відносини або маркетинг, що надалі допоможе більше гнучко підійти до зміни спеціалізації.

Окрім вибору програми «InfoStudy» допомагає студентам освоїтись у новій для них країні: «Тут, у Канаді, ми допомагаємо студентам, які потрапили за кордон перший раз, не впевнені в собі або соромляться. Надаємо психологічну допомогу як за допомогою особистої присутності, так і по скайпу чи телефоном. Беремо участь у розв’язанні різних проблем у житті студента, а батькам допомагаємо об'єктивно зрозуміти, як у їхньої дитини йдуть справи. Комусь допомагаємо в подальшому працевлаштуванні, виборі місця для подальшого навчання аж до рішення побутових проблем».

За наявності в Канаді таких представників батькам спокійніше, тому що є до кого звернутись у разі виникнення яких-небудь запитань.

Резюме

У Канаду варто їхати за освітою, тому що тут створені всі умови для успішного навчання. Система освіти тут працює на благо студента. У Канаді дуже тісний зв'язок освіти з реальними потребами ринку праці: тут учать тільки того, що стане у пригоді у практичному трудовому житті. Усе продумано: від подачі документів аж до успішної кар'єри. Якщо випускник повертається на батьківщину або їде працювати у третю країну, від цього цінність знань і канадського досвіду анітрохи не зменшується – він скрізь дякуватиме Канаді, за те, що вона дала йому такі компетенції.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
01.04.2014