Особливості канадської системи вищої освіти

Канада пропонує як класичну академічну освіту, так і величезну кількість професійних програм

Особливості канадської системи вищої освіти

За рівнем освіти Канада не поступається ні Сполученим Штатам, ні Великій Британії, ні будь-якій іншій європейській країні. При цьому в порівнянні з Великою Британією і США рівень цін за навчання в Канаді нижче.

Незважаючи на свою молодість, Канада веде традицію вищої освіти із XVII століття. Найстаріший франкомовний університет Université Laval був відкритий у 1663 році, а перший англомовний –University of New Brunswick - у 1785-му.

Те, що Канада - більш молода країна, на думку багатьох фахівців, має позитивний вплив на сферу освіти, оскільки ВНЗ більш відкриті до нововведень та інновацій. Тут дуже хороші дружні відносини між викладачами та студентами, що також сприяє ефективності навчання.

Канада – країна емігрантів, і люди, які в цій країні навчаються, відчувають себе як удома. Тут усі рівні, немає жодної дискримінації і зверхнього ставлення, що забезпечує дуже хорошу моральну обстановку для навчання.

     

Крім того, Канада вже не перший рік визнається однією з найбільш безпечних і привабливих для проживання країн у світі. У минулому році з десяти міст світу, визнаних найбільш сприятливими для проживання, чотири міста виявились канадськими: Торонто, Ванкувер, Монреаль і Калгарі.

Вища освіта в Канаді пропонується університетами та коледжами. Основна відмінність коледжів від університетів у тому, що в коледжах немає програм магістратури.

У нас в Україні досьогодні існує думка, що без ступеня магістра вища освіта вважається незакінченою. У Канаді навпаки: люди, які хочуть здобути вищу освіту, часто обмежуються ступенем бакалавра й пишаються цим. У магістратуру йдуть в основному випускники, які збираються присвятити себе науці або викладанню. «Іноді магістратура навіть буває мінусом при працевлаштуванні. Людина має зайву кваліфікацію і їй складніше знайти роботу», - каже Людмила Чабан, керівник відділу освіти агентства «Інфостаді».

Навчальні заклади в Канаді переважно державні. Якщо порівнювати зі Сполученими Штатами, то там значну частину навчальних закладів складають приватні коледжі та університети. У Канаді інша ситуація, і серед сотні університетів приватних буде менше трьох десятків. «Приватні університети в основній своїй масі релігійні – засновані християнськими громадами. Це не означає, що учні в цих університетах отримують виключно релігійну освіту. Ці навчальні заклади переорієнтувались у відповідності із сучасними вимогами і пропонують програми, затребувані на ринку праці», - розповідає консультант з освіти освітньої агенції «A-priori» Ольга Глухова.

Особливість канадської системи освіти – наявність великої кількості програм, орієнтованих на отримання практичних професійних навичок. Це програми від одного до трьох років, які дають конкретну спеціальність і документ про освіту. Відмінна риса цих програм у тому, що вони фактично орієнтовані на існуючий попит ринку праці та дають практичні навички й досвід завдяки стажуванню, яке включається у програму навчання.

2-3-річні програми дають можливість отримати за більш короткий період освіту, з якою вже можна працювати. Це унікальна пропозиція Канади – вища освіта, але не бакалавріат: 2-річна програма називається «Diploma», 3-річна «Advanced diploma», 4-річна (бакалавр) – «Degree».

Навчання в коледжах має більш практичний нахил і дозволяє краще адаптуватись після школи. «В університеті, як правило, навчаються тисячі студентів, і коли дитина потрапляє до університету, їй складніше вписатись в іншу систему освіти. А в коледжах групи менше, викладачі приділяють кожному більше уваги, і тому дитині легше адаптуватися. Провчившись 2-3 роки в коледжі, вона сміливо може продовжувати навчання в університеті, уже розуміючи, що від неї хочуть, і заощаджуючи кошти, тому що в університетах навчання коштує дорожче», – розповідає Людмила Чабан.

Велика перевага Канади – можливість зміни спеціальності в postgraduate-програмах. Людина, маючи освіту в одній сфері (мінімум бакалавра), може освоїти іншу спеціальність на післядипломних програмах (але це не магістратура) у коледжах і в деяких університетах.

Одні з найпопулярніших напрямів навчання в Канаді - бізнес та економіка, IТ-спеціальності (Blackberry та Imax – винаходи канадські), анімація, 3D-графіка, інженерні, природничі науки. Дуже затребувані спеціальності, пов'язані з видобутком і переробкою нафти, а також з охороною навколишнього середовища. «Канада також традиційно сильна в туризмі й у готельній сфері, тому що має велику кількість туристичних центрів, куди приїжджають багато туристів: і Ніагарський водоспад, і Торонто, й Монреаль, і Ванкувер. Усе це вимагає кваліфікованих фахівців, які б задовольняли попит у сфері туризму й готельній сфері», - каже Ольга Глухова.

Навчання в коледжах коштує від 10 до 18 тисяч канадських доларів на рік, в університетах - від 12 тисяч і вище – у середньому до 25, а то й до 30-ти тисяч на рік.

Канадці платять за освіту набагато менше, ніж іноземні студенти. Але така політика держави. Для іноземних студентів безкоштовного навчання практично не існує.

Проживання та повсякденні витрати орієнтовно можуть скласти 800-1000 канадських доларів на місяць. Студенти можуть жити в резиденціях при кампусах, проживати в сім'ях, знімати апартаменти. Як правило, проживання в резиденціях виходить трохи дорожче, ніж у сім'ях.

Для вступу в канадський ВНЗ необхідно, щоб останні три роки в українській школі (9, 10 та 11-й класи) у вступника була хороша успішність, а також добра англійська (IELTS 6-6,5). Для творчих спеціальностей треба напрацьовувати портфоліо.

Ольга Глухова каже, що теоретично в канадські ВНЗ можна поступати безпосередньо без допомоги підготовчих програм. Але на практиці це проблематично, тому що українські школярі закінчують навчання у школі в 16-17 років, а канадські вчаться до 18-ти років. Друга проблема полягає в тому, що, як правило, університети в Канаді – це багатотисячні організації, розраховані на людей досить самостійних і дорослих.

«Не кожна дитина в 17 років, яка проживала в сім'ї й закінчила свою школу, в якій 300-500 учнів, готова відразу влитись у 20-тисячний колектив, - переконана Ольга. - Для вступу в хороший рейтинговий університет я б рекомендувала все-таки закінчити школу в Канаді. Це або 12-й клас, в який можна поступити після нашого 11-го, або ж у канадській школі можна провчитись останні 2-3 роки. Канадські школи дають дуже хорошу підготовку до вступу в університети».

За словами Ольги Глухової, у державних і приватних школах Канади також викладаються спеціалізовані програми підготовки до вступу – Advanced Placement та International Baccalaureate (IB).

У приватних школах навчання може коштувати від 13 до 15-ти тисяч доларів на рік. Вартість навчання разом із проживанням і всіма послугами школи-пансіону складе 28-32 тисячі канадських доларів на рік. У державних школах вартість навчання складе 10-12 тисяч доларів на рік. Проживання в сім'ях буде коштувати 9-10 тисяч на рік.

Чимала проблема полягає також у тому, що за законодавством Канади всі іноземні громадяни до 18-ти років повинні мати офіційного опікуна на території країни. Багато університетів і коледжів не надають таку послугу, тобто її треба замовляти окремо, а школи цю проблему вирішують.

Крім усього іншого, у Канаді є підготовчі програми при самих університетах. Наприклад, при університеті Торонто існує підготовча програма «Foundation», вартість якої складає 25000 доларів на рік.

За студентською візою студенти мають право працювати 20 годин на тиждень у навчальний період і цілий робочий день на канікулах. Дуже часто навчальні заклади пропонують стажування, у тому числі й оплачуване. Стажування пропонується також у деяких коротких післядипломних програмах, що є великим плюсом при подальшому працевлаштуванні.

Дуже привабливий момент для іноземних студентів полягає в тому, що, отримавши канадський диплом, вони мають можливість легально працевлаштуватись у Канаді на строк від одного до трьох років.

«Студент, який навчався в Канаді рік, отримає дозвіл на працевлаштування строком на один рік. Якщо він навчався два роки, то може отримати дозвіл або на рік, або на два роки. Якщо ж казати про бакалаврську програму, яка триває чотири роки, то тут можна розраховувати на працевлаштування строком до трьох років», - пояснює Ольга Глухова.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
27.09.2016