Хто готовий оплатити ваше навчання в Європі?

Ключем для безкоштовного навчання є стипендія або англійською - scholarship

Хто готовий оплатити ваше навчання в Європі?

Учені, як правило, розділяють усі країни на розвинуті, транзитивні та ті, що розвиваються. Україну здебільшого відносять до транзитивних. Добре це чи ні для українських студентів залишається питанням відкритим, бо відносно міжнародних стипендій, це країни, що знаходяться в певній «сліпій» чи «мертвій» зоні.

Річ у тому, що у світі існує величезна кількість стипендіальних програм, але тільки менша половина з них відкрита для українців. Це саме через те, що Україна десь серед транзитивних країн, а більша половина стипендій призначена для фінансування вихідців з Африки чи Азії, з країн, що розвиваються.

Ще одна сторона цієї медалі полягає в тому, що Україна не є членом Європейського Союзу і стипендії, що пропонуються європейським студентам, громадянам України можуть бути не доступні. Крім того, суми, які треба сплачувати за навчання, можуть зрости для українців в декілька разів тільки тому, що з нову ж таки, Україна не є членом ЄС.

Так, наприклад, усі європейці можуть навчатись у магістратурі у Швеції безкоштовно, у той час, коли для інших рік магістратури буде коштувати в середньому 10‑15 тис. американських доларів.

     

Отже українські студенти знаходяться не в самих виграшних позиціях на міжнародній арені, але й не все так сумно. Залишається достатня кількість варіацій і можливостей, які є доступними для українців.

Для стипендій велике значення має те, яку ступінь освіти ви плануєте отримати. Варто відзначити, що частіше за все фінансуються магістерські програми та докторантські програми PhD, більш зрозуміліші нам, як аспірантура. Окрім того, важливим є наукова спрямованість, а деякі стипендії призначені лише для навчання у певних галузях науки. Знання національної мови країни також відіграє не аби яку роль. Так, наприклад, у Чехії чи Франції, освіта національною мовою є безкоштовною.

Усіх, хто надає фінансування для отримання освіти в Європі, можна розділити на три категорії: фонди, уряди країн і університети. Звичайно, деякі стипендії є суміжними між цими групами. Але, для уявлення повноти картини «хто готовий оплатити навчання», варто розглядати саме цих трьох акторів.

ФОНДИ. Стипендіальні програми, що були створені декількома країнами, чи базуються на основі певних союзів і некомерційних організацій. Одна з найбільш великих стипендіальних програм Європи, яка може бути віднесена саме сюди, це Erasmus Mundus Scholarships. Ця стипендія надає можливість подавати документи до великої кількості програм, що були створені різними європейськими вишами за різними науковими спрямуваннями. Стипендія покриває вартість навчання та надає щомісячні виплати стипендіату в розмірі 1000 євро.

Ще одна організація, що фінансує навчання, це Міжнародний Вишеградський Фонд (International Visegrad Fund). Вона організована урядами чотирьох країн: Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини. При успішному зарахуванні до одного з університетів цих країн, можна подати заявку на цю стипендію, яка передбачає виплату 2300 євро на семестр студенту та сплачує університету 1500 євро за півроку навчання.

При поданні документів на цю стипендію варто звертати увагу, яким спеціальностям була віддана перемога в минулих роках, оскільки, скоріше за все, цей напрям буде пріоритетним. Так, наприклад, у минулому році більша кількість українців, які отримали цю стипендію, ішли вивчати технічні науки.

Також тут має значення навчальний заклад. Студенти, які планують навчатись у більш визнаних університетах, таких як Брненський технічний університет чи Варшавський університет, мають більше шансів на отримання фінансування. Усю цю інформацію можна знайти на сайті фонду й оцінити свої можливості та перспективи.

Також і в Україні пропонується фінансування для своїх громадян, а саме український фонд Віктора Пінчука, що реалізує освітній проект «Всесвітні студії» (World Wide Studies). Стипендії призначені для отримання магістерської освіти за кодоном і не покриває повну вартість навчання. Список доступних спеціальностей у цьому проекті також є обмеженим. Минулого року 19 українських студентів скористались цією можливістю.

Вище описані одні з найвідоміших стипендій, які можна віднести до цієї групи, на справді їх набагато більше.

УРЯДИ КРАЇН. Деякі країни в межах своєї державної політики здійснюють фінансування навчання іноземних громадян у власних університетах. Прикладом такої країни є Швеція, яка кожен рік обирає близько 200 осіб з усього світу та надає їм можливість безкоштовного навчання у власних університетах.

Громадяни України можуть скористатись однією з таких стипендіальних програм, що має назву Visby Program, за якою десь 10‑15 українців кожного року отримують фінансування для навчання в магістратурі, аспірантурі (PhD) чи постдокторантурі. Шведським урядом оплачується навчання та надається щомісячна стипендія в розмірі 9000 крон (близько 1000 євро) для магістрів (науковці отримують більші щомісячні виплати). Увесь навчальний процес проходить англійською мовою, тож для вступу й отримання фінансування не варто перейматися шведською.

Трохи інша ситуація є з урядом Франції. Він також надає фінансування, але тут для отримання стипендії необхідні певні знання французької мови. Французький уряд пропонує стипендії для магістрів і дослідників, що складають 620 євро щомісяця. Більшість навчальних програм у Франції є безкоштовними, мова навчання може бути як англійська так і французька, тож цієї стипендії може вистачити на повне фінансування навчального процесу. Відбір стипендіатів складається з двох етапів: перший ‑ це розгляд документів, на підставі яких відбираються претенденти, які будуть запрошені до другого етапу – тестування на знання французької мови та співбесіда.

Характерним є те, що студенти змагаються не в єдиному заліку, а за навчальним спрямуванням, і за підсумком співбесіди та виконання тесту 1‑2 особи з кожного напряму отримують стипендії.

Вища освіта в Норвегії є безкоштовною для всіх, не зважаючи на громадянство, але рівень життя тут є дуже високим, і норвезький уряд пропонує допомогу у вигляді стипендії, що має назву Quota Scheme, коли студентам надається стипендія, але 70 % від суми стипендії являє собою борг, котрий не треба сплачувати, якщо ви повернетесь до України, але треба повернути, якщо вирішите залишитись у Норвегії.

Уряд Великої Британії пропонує стипендії Чівнінг, що забезпечують вартість навчання, а також надають щомісячну стипендію. Кожен рік у рамках програми визначаються пріоритетні напрями освіти. Конкурс складається також із двох етапів: відбору за документами та співбесіди. Кожного року за цією програмою до Великої Британії з України вирушає 5‑10 наших співвітчизників.

Італійський уряд також надає стипендію іноземним студентам, але для цього необхідно вільно володіти італійською мовою. Проект має назву Italian Government ‑ Courses Grant.

Практично уряд кожної з європейських країн надає якусь допомогу для іноземців, але на жаль, часто вона є недостатньою для повного фінансування чи має досить жорсткі умови отримання.

УНІВЕРСИТЕТИ. Багато університетів пропонують допомогу у фінансуванні. Це може бути часткова оплата навчання, а може бути й повне її покриття та надання стипендії. Прикладом останнього є Кембриджський університет, що разом з Фондом Відкритого Суспільства (Open Society Foundation) надає стипендію Open Society Foundations/Cambridge Scholarship, що призначена для навчання у магістратурі за певними галузями науки. Бар’єром для отримання цієї стипендії може стати недостатнє володіння англійською мовою, яке за вимогами повинно бути майже ідеальним (бал за IELTS 7,5‑8).

Центрально Європейський Університет в рамках фінансової допомоги пропонує різні стипендії, що включають повну оплату навчання й оплату 50, 60, 70 та 80 % від вартості навчання. Університет Амстердаму також пропонує стипендію для іноземних студентів, що буде покривати вартість навчання та надасть можливість отримання щомісячної стипендії.

Також, багато університетів пропонують незначну фінансову допомогу іноземним студентам. Цю інформацію варто шукати на сайтах закордонних університетів в розділах scholarship або financial aid.

Питання фінансування освіти є досить широким і для пошуку бажаних стипендій потрібен час. Вище описані групи стипендіальних програм відображають основні джерела фінансування. Ці групи вміщають в себе достатньо велику кількість представників, лишається лише знайти тих, чиї умови будуть найкраще підходити саме для вас.

Анна Катречка, студентка Ґетеборзького університету для Освіта.ua

Освіта.ua
03.04.2013