Вступ за кордоном: до чого варто бути готовим

Про освіту за кордоном сьогодні знають всі, але не кожен усвідомлює шлях до повідомлення про зарахування

Вступ за кордоном: до чого варто бути готовим

Шлях від ідеї про навчання в інший країні до отримання студентського квитка у закордонному навчальному закладі є довгим і тернистим. Це як олімпіада, коли спортсмен присвячує багато років тренувань заради одного виступу. Однак мить отримання медалі стає для нього найвищою нагородою. Тож, аби стати іноземним студентом необхідно докласти певних зусиль, але вони того варті.

Пропонуємо розглянути випадок, коли фінансові можливості є мінімальними, а бажання неймовірно великим, бо попереду тернистий шлях з приємним фіналом.

ОЧІКУВАННЯ. Необхідно бути готовим чекати та завзято працювати. Шлях від ідеї до фінального результату скоріше забере більше року, тож його доведеться долати етап за етапом, не знаючи, чи дістанеться перемога саме вам. Очікувати результатів тестування з іноземної, результатів вступного процесу та результатів отримання стипендії, а потім оформлення визи є одним з найскладніших випробувань абітурієнта на шляху до навчального закладу за кордоном. Інколи виникатиме бажання забути про цю ідею і жити «як всі», однак необхідно бути вірним своїм цілям, мріям та бажанням і вони здійсняться.

     

ПОШУК ІНФОРМАЦІЇ. Найкращий друг усіх, хто бажає навчатися за кордоном або отримати можливість отримання стипендії - Інтернет. Доведеться провести перед монітором багато часу і шукати інформацію про університети та академії, умови вступу, можливості фінансування, конкурсний відбір. Уся ця інформація є доступною, залишається тільки знайти її. З чого починати? Якщо ви знаєте в якій країні бажаєте отримувати освіту, то в першу чергу необхідно відвідати сайт, який містить інформацію про систему вищої освіти обраної країни. Подібні сайти є у кожній країні, вони детально описують умови вступу, вартість навчання, перелік університетів, стипендії та містять іншу корисну інформацію. Прикладом таких ресурсів є http://www.studyinsweden.se/ - про освіту у Швеції або http://www.oead.at – сайт про Австрію, де можна знайти всю необхідну інформацію про освіту.

Якщо ж ви знаєте навчальний заклад, до якого вже хочете подавати документи, необхідно відвідати сторінку університету і там шукати те, що вас цікавить. Варто лише цим зацікавитись і пошукові системи допоможуть знайти корисну інформацію. Звичайно, при пошуку краще користуватися англійською, це дозволить отримати більше інформації та використовувати першоджерела.

МОВА. Володіння іноземною мовою є необхідною умовою для вступу. Це те з чого необхідно буде почати. Перш за все варто впевнитися, що ваше володіння іноземною має необхідний рівень. Він визначається спеціальними тестами, результати яких оцінюють рівень знань. Зокрема, для англійської мови найбільш розповсюдженими є IELTS (International English Language Testing System) та TOEFL (Test of English as a Foreign Languageглійської мови як іноземної мови).

КУЛЬТУРНІ ОСОБЛИВОСТІ. Процес вступу у різних країнах може значно відрізнятися та мати певні особливості, які найчастіше, пов’язані з культурними традиціями. Так, наприклад, іспанці можуть запевнити, що «скоро вам буде надіслано документи», однак "скоро" буде продовжуватися протягом двох-трьох тижнів. Аби отримати відповідь від французів доведеться, скоріше за все, написати декілька разів. У свою чергу Німеччина та Австрія – здається є єдиними країнами в яких аплікаційний процес ще відбувається у паперовій формі, є довгим і не завжди ефективним. У свою чергу шведська модель аплікаційної системи є однією з найпрозоріших. Тож завжди необхідно бути готовим до культурних особливостей та інколи не соромитися задати одне й те ж питання декілька разів.

ПИСАТИ І ЩЕ РАЗ ПИСАТИ. Одним з найважливіших документів, на який особливо звертають увагу при вступі та вирішенні питань стипендіального розподілу є мотиваційний лист. Мотиваційний лист повинен бути окремим для кожної програми. Якщо ви мали наміри написати один такий лист і розсилати його повсюди, то таке рішення буде програшним. Кожна освітня чи стипендіальна програма шукає студента з певними мотиваціями та характеристиками, і кожна має свої особливі критерії. Здається, що вони мають "фоторобот" бажаного студента і ваша мета у своєму мотиваційному листі відобразити якомога більш схожого на цей "фоторобот" студента. Тому писати доведеться багато і намагатися робити це старанно і якісно.

ОТРИМАННЯ ВІДМОВ. На жаль, але не всі ваші аплікаційні форми будуть позитивно розглянуті. Чудово, якщо ви відразу будете зараховані університету вашої мрії або отримаєте стипендію, але інколи ці відповіді приходять лише після певної кількості спроб. До цього варто бути готовим і не засмучуватися, а чекати далі, або продовжувати надсилати документи. Відмова може свідчити лише про два фактори: або ваш пакет документів є невірним, неповним чи неякісним, або саме ця програма шукає на іншу людину. Однак варто знати, що інші програми можуть шукати саме вас. А відповідь про те, що ви занесені до листа очікування, є свідченням значної вірогідності того, що дуже скоро ви отримаєте позитивний результат.

ДУМКИ ОТОЧУЮЧИХ. Може статися так, що не всі друзі вас підтримуватимуть. Одні не будуть розуміти, чому ви залишаєтеся дома, інші чому займаєтеся чимось безперспективним. Деякі люди будуть казати, що українська освіта є кращою, та ніхто ж і не каже, що вона гірше. Просто варто дослухатися лише до тих людей, які мають компетентність чи досвід у питаннях освіти за кордоном. Вони дійсно можуть порадити щось корисне саме для вас, але таких людей не багато. Тож, можливо, взагалі не всім необхідно знати про ваші цілі, поки ви їх не реалізували.

СПІВБЕСІДА. Деяким програмам не буде достатньо лише ваших документів і вони можуть зажадати прямого спілкування. Сьогодні співбесіди проводяться як через Інтернет так і наживо. До цього слід віднестися з увагою та підготуватися, якщо вам відомі питання чи структура співбесіди необхідно підготуватися до них, якщо ні, то скоріш за все вам поставлять питання щодо вашого резюме чи мотиваційного листа. Можна уявити, які питання вам можуть поставити та потренуватися відповідати на них. Запам’ятайте, співбесіда - ваша можливість представити себе з найкращого боку.

ФІНАНСУВАННЯ. Багатьох людей перед тим, як вступати до навчальних закладів за кордоном зупиняють сумніви, що у них не вистачить грошей. Але, на щастя, ця думка помилкова, і перешкодити меті може лише небажання або недостатній рівень знань. Сьогодні є невелика, але достатня кількість організацій та урядів держав, які готові сплачувати за ваше навчання, надавати вам необхідні кошти для життя і навіть можливо цих коштів ще буде вистачати на подорожі та дозвілля. Звичайно, не всі стипендії дозволять вам думати лише про освітні обов’язки, деякі сплачують лише вартість навчання, але студенти за кордоном завжди мають можливість додаткового заробітку. Гроші, що надаються у вигляді стипендій не потрібно відпрацьовувати, деякі програми можуть мати умови повернення до своєї країни, як мінімум на два роки після отримання диплому. Як правило, отримати фінансування важче ніж вступити до університету, тож це також потребує часу і зусиль. Але все ж це можливо і реально, і саме ви можете використати ці можливості.

ВІРА. Ви повинні зрозуміти та повірити, що не має нічого не можливого і ви можете отримати фінансування та поїхати навчатися за кордон, а тобто розвиватися, заводити нових друзів, відвідувати нові місця, вивчати нову культуру та бути задоволеним власними результатами. Усі, хто вже отримували цю можливість такі ж звичайні люди, але з незвичайною вірою та бажанням. Це ваша головна рушійна сила, яка допоможе вам досягти вершини.

ПЕРЕМОГА. Перемога – це тільки початок. Досягнення мети це відкриття нових дверей, де попереду нові бажання та цілі. Яким би виснажливим не був шлях до перемоги вам потрібні сили для нових звершень.

Отже шлях від ідеї до здійснення мети про навчання за кордоном буде дійсно довгим, але насиченим. Незважаючи ні на що, варто прямувати до своєї мети. Ви будете відчувати, що розвиваєтесь, що горизонти можливого для вас стають ширшими, бо усвідомивши ці можливості, ви побачите нові, котрих зараз можете і не уявляти. Тож, якщо ви остаточно усвідомили, що бажаєте навчатися за кордоном, необхідно бути готовим йти до кінця, старанно працюючи, і отримання листа про зарахування та фінансову підтримку буде приємною винагородою.

Анна Катречка, студентка Ґетеборзького університету для Освіта.ua

Освіта.ua
21.03.2013