Магістерська програма з програмування на батьківщині Skype

Про прорив естонських ІТ технологій та освітній процес, що нерозривно пов'язаний інноваціями, в одному з провідних навчальних закладів країн Балтії - Університеті Тарту

Магістерська програма з програмування на батьківщині Skype

Неможливо не помітити, як естонці пишаються своїм IT сектором. Нечисленна країна на півночі Європи є батьківщиною Skype, має уряд з безпаперовим документообігом і вже більше десяти років перебуває на передових позиціях мобільних та онлайн послуг.

Окрім того, 1,3 мільйона жителів Естонії, використовують систему електронних підписів завдяки випущеним урядом ідентифікаційним карткам.

"Навіть автобуси, які довезуть вас від столиці Таллінна до кампусу Університету Тарту мають вбудовані в спинки сидінь сенсорні екрани", - розповідає Раймундас Матулявіцюс - вчений литовського походження, ад'юнкт-професор Інституту інформатики Університету Тарту.

Цей динамізм висунутий на перший план і в магістерській програмі з програмування, яку спільно пропонують Університет Тарту і Талліннський технологічний університет. Це унікальне співробітництво пропонує магістрантам неперевершену комбінацію загальних знань з програмного забезпечення та глибокої спеціалізації в одній з швидкозростаючих областей, таких як інформаційна безпека або вбудовані системи.

Студенти нічого не бояться

"Наші студенти нічого не бояться, - говорить Георг Зінгер, австрієць, який викладає підприємництво програмістам в Тарту. - Якщо Skype створений в Естонії, то це значить, що тут можна створити що завгодно".

"Естонці мають особливе стремління до інновацій. Тут усе в русі, ніколи не буває застою, - розповідає професор Марлон Дюма, керівник програми з програмування в Тарту. - Інформаційні технології тут є реальним пріоритетом, а постійне зростання означає, що завжди є чому навчати, так само як і є чому навчатися".

Професор Джаак Вило, новий член естонської Академії наук і голова Інституту інформатики в Тарту, зазначає, що сектор IT дуже важливий для естонців: "Наш технологічний сектор вельми доступний підприємцям - в ньому не домінують величезні корпорації, а це означає, що нові підприємства можуть бути створені на порожньому місці".

"У багатьох інших місцях для інновацій необхідні набагато більші зусилля", - каже Дюма, який прекрасно знає про це, оскільки народився в Гондурасі, отримав освіту в Парижі і Греноблі, і попрацював в австралійському Квінсленді.

"В Естонії молоді люди можуть отримати роботу з реальною відповідальністю. Вони не можуть дозволити собі нейтралітет", - додає його колега Зінгер.

Практична орієнтація

В Естонії зрозуміли, що єдиний спосіб розвитку - це інновації. Тому, країна будує сильний IT сектор. Починаючи з центрів IT-грамотності і закінчуючи ініціативами викладання програмування в початковій школі - тут все сприяє створенню середовища для студентів, які вивчають інформаційні технології.

Ад'юнкт-професор Матулявіцюс із захопленням розповідає про інтернаціональну команду, з якою він працює в університеті Тарту: "Люди відкриті ідеям. Ця співпраця і повне сприйняття того, що роблять інші, означає, що ми можемо зосередитися на якості".

Російський студент першого року магістратури з програмування Ілля Веренич, зазначає, що спільна програма Університету Тарту і Талліннського технологічного університету є практично-зорієнтованою і забезпечує безліч можливостей для безпосередньої співпраці з технологічними компаніями.

Для нього це стало вирішальним фактором: "Коли я вибирав університет, то зрозумів, що Естонія демонструє іншим країнам те, чого можна досягти в IT. Естонські компанії часто згадуються в тематичних блогах, а Університет Тарту входить до 400 кращих університетів світу з природничих наук".

Орієнтація на результат і високий динамізм також означає мінімум ієрархії і бюрократії, надаючи прямий доступ до старшого викладацькому складу.

"Ви робите те, що маєте робити, щоб досягти мети. Таке ставлення відповідає типу студентів, яких ми шукаємо в університеті Тарту", - розповідає професор Дюма.

Яскраві, проактивні, креативні

"Студенти, які вкладають свої зусилля, захоплені створенням нового, і не налаштовані, займатися бюрократичною роботою. Вони яскраві, проактивні і креативні", - говорить Марлон Дюма, додаючи, що ці люди легко зможуть розпочати власний технологічний бізнес уже за кілька років.

"Ми надаємо нашим студентам післядипломного навчання багато можливостей і обов'язків з першого ж дня, - говорить професор Вило. - Зокрема, студенти програм PhD залучаються до команди наукової роботи в проектах Європейського союзу".

Такі можливості, ймовірно, і є причиною того, чому багато студентів магістратури продовжують навчання для здобуття докторського ступеню.

Георг Зінгер, який отримав свій ступінь доктора філософії в галузі пошукових систем в Університеті Тарту, підкреслює, що тут до студентів ставляться як до молодших колег, тому вони отримують усі переваги хороших і невимушених стосунків зі своїми наставниками.

Наставництво участі

"Ми називаємо наш підхід до студентів наставництвом участі. Професори пишуть роботи разом зі своїми студентами і зобов'язані тісно і конструктивно працювати над розвитком своїх молодших академічних колег, - зазначає професор Дюма. - Це - прогресуючий процес становлення незалежного дослідника. Ви берете участь у роботі команди, здійснюєте свою частину дослідницької роботи".

Процес участі в роботі команди також означає, що студенти приймаються на програму розробки програмного забезпечення, і відповідно випускникам відкрито безліч кар'єрних перспектив. Студенти створюють успішні компанії ще під час навчання, отримують роботу в корпорації або продовжують навчання на програмах доктора філософії.

Університет Тарту не замкнутий у собі: робота викладацького складу тісно пов'язана з національною екосистемою електронних послуг, стартапів і урядовою підтримкою IT сектору. Тісні стосунки університету з IT індустрією і обов'язкове стажування випускників надають їм прекрасну можливість якомога раніше стати частиною цієї індустрії.

Ярмарки вакансій в університеті відвідує значна кількість компаній. Це означає, що у випускників є варіанти працевлаштування в Естонії або за її межами.

"В естонській Асоціації інформаційних технологій і телекомунікацій є все, щоб гарантувати працевлаштування наших випускників. У найближчі 5 років Естонії потребуватиме ще 5 тисяч IT-фахівців", - зазначає професор Вило.

Магістерська програма з програмування в Естонії

Магістерська програма з програмування готує студентів до кар'єри, і передбачає такі технічні позиції як аналітик програмного забезпечення, інженер-дослідник або організаторські позиції, такі як головний технолог або керівник проекту.

Випускники цієї програми підготовлені до того, щоб приєднатися до дуже динамічної індустрії програмного забезпечення в Балтії, Північній і Східній Європі.

Програма починається з основного модуля, де студенти набувають загальні навички програмування. Надалі студенти можуть обрати один з двох модулів спеціалізації: корпоративне програмне забезпечення або вбудоване програмне забезпечення. Діапазон курсів і факультативів за вибором дозволяє студентам ще більше спеціалізуватися і розширювати свої горизонти, в залежності від їх побажань.

Упродовж другого року студенти використовують набуті навички: спочатку під час стажування, а потім при написанні магістерської роботи. Студенти можуть підготувати цю роботу в компанії або в одній з дослідницьких груп Університету Тарту або у Талліннському технологічному університеті. Такі можливості також пропонуються двома центрами IT компетентності в Естонії: STACC і ELIKO.

Ця Магістерська програма спільно пропонується Університетом Тарту і Талліннським технологічним університетом. Студенти отримують диплом цих двох університетів.

Мінімум бюрократії

"Великий плюс процесу вступу на кафедру Математики та Інформатики університету Тарту полягає в тому, що бюрократія мінімізована. Окрім того, важливу роль у моєму рішенні прибути до Естонії зіграв фінансовий фактор. Держава фінансувала моє навчання, а куратор програми запропонував мені стипендію", - каже студентка магістерської програми з програмування Наталія Семененко, яка свій ступінь бакалавра інформатики отримала в НТУУ КПІ.

"Програма є ще кращою, ніж я очікувала. Курси дуже різноманітні, і ви можете знайти все, чому хочете навчатися. Програма кидає виклик і винагороджує. Це дає можливість зустріти цікавих людей - не тільки студентів з різним досвідом і добре обізнаних лекторів, але також і запрошених ораторів. Все це надає можливість отримати багатогранне розуміння великої IT галузі", - каже студентка.

"Я могла залишитися в Університеті або піти в бізнес після закінчення магістерської програми. Університет Тарту взагалі, і кафедра Математики та Інформатики зокрема - чудові місця для навчання і я думаю про те, щоб вступити на програму доктора філософії", - ділиться враженнями Наталія.

Додаткова інформація про програму - www.ut.ee/software

Докладніше про діяльність University of Tartu >>>

Освіта.ua
15.03.2013