A-level, IB або Foundation?

Програми підготовки, що дозволяють українським школярам вступити до університетів Великої Британії

A-level, IB або Foundation?

Успішне завершення дворічних програм A-level та International Baccalaureate (IB), відомих своїм високим академічним рівнем, відкриває шлях до найпрестижніших університетів Великої Британії. Але для вступу до університету, що не є світовим лідером, достатньо і річної програми Foundation.

Програми A-level та IB необхідні, перш за все, в тому випадку, якщо їх випускник має намір вступати до університету, що знаходиться на вершині світових рейтингів.

A-level

A-level - це класична британська програма для підготовки школярів від 16-ти до 18-ти років до вступу в університети Великої Британії. Система освіти цієї країни передбачає, що до 16-ти років усі учні повинні отримати сертифікат GCSE (General Certificate of Secondary Education). «Після отримання цього сертифіката, ті, хто хоче у подальшому вступити до університету, продовжують навчання за програмою A-level, а ті школярі, які не мають наміру здобувати вищу освіту, йдуть до професійних училищ», - уточнює директор освітнього агентства Esperanto Travel Дар’я Лантух.

Керівник агентства Domar Travel Education Олеся Шахраюк називає ще один нюанс необхідності підготовчих програм: «Обов'язкове навчання в школах Великої Британії триває 12 років, а у нас в Україні - 11 років. Тому нашим випускникам не вистачає одного року навчання і їм необхідно проходити програму A-level, IB, або Foundation».

Перша літера «А» в назві програми означає Advanced – просунутий, поглиблений рівень вивчення предметів. Як і інші програми, ця програма зручна тим, що випускник за результатами випускних іспитів вступає до університету. Тривалість навчання за програмою - 2 роки.

     

За програмою A-level студент вивчає чотири предмети на першому курсі і три предмети на другому. «Коли учень починає програму A-level, він вже має впевнено знати на який факультет буде вступати у майбутньому, - каже Дар’я Лантух. - Оскільки список предметів, що обираються для вивчення, визначить його майбутню сферу діяльності. Якщо, наприклад, студент хоче вступати на медичний факультет, то він повинен вивчати математику, хімію, фізику, біологію. У рамках вивчення цих предметів він може змінити свою спеціальність на суміжну, наприклад, на хімію, біологію, біохімію. Якщо людині цікаві економіка та бізнес, то вона має вибрати такі предмети як математика, бізнес, іноземна мова».

Дарина говорить, що українські студенти, для того щоб спростити собі навчання, обирають в якості одного з предметів російську мову. Природно, російська мова в Англії не вивчається поглиблено і за рахунок цього знижується загальне навчальне навантаження. Щоб вступити до хорошого університету за результатами програми потрібно отримати максимальний бал - «А» і «А*», тому більш прості для вивчення предмети дозволяють поліпшити загальні результати навчання, але звужують діапазон розвитку учня.

За програмою A-level студент вивчає лише свої профільні предмети і за рахунок цього обмежується його кругозір. «Для українських студентів така специфіка програми не є обмеженням, тому що вони вчаться до 10-го класу в Україні і вже мають достатній багаж різноманітних знань. У цьому випадку українці нічого не втрачають на програмі A-level, а дуже багато набувають, - розповідає Дар’я Лантух. - Але якщо студент передумає і захоче змінити свій основний профіль, у нього вже не буде такої можливості».

У приватних школах-пансіонах ціна на програму A-level становить від 20 000 фунтів на рік, а середня вартість навчання - 25-30 тисяч фунтів на рік. У державних коледжах вартість навчання близько 8000 тисяч фунтів на рік. У цьому випадку вартість проживання у приймаючій сім'ї становитиме близько 7 000 фунтів.

«Навчання в державних коледжах схоже на навчання в училищі - там немає тих переваг, що є у міжнародних коледжах та школах-пансіонах: занять танцями, різноманітних позакласних заходів, сучасного обладнання і сучасних спортивних майданчиків, - говорить директор Esperanto Travel. - Але з іншого боку, за менші гроші можна одержати таку ж за якістю освіту. Загалом, батьки хочуть, щоб за дитиною був постійний догляд, тому й відправляють її до школи-пансіона».

Те, який бал потрібно набрати для вступу до університету, залежить від самого університету. Один з найскладніших варіантів вступу - медичний факультет. Щоб туди вступити потрібно скласти іспити на «АА» і «А*» з профільних предметів і навіть це, з досвіду Дар'ї Лантух, не надає жодних гарантій при вступі. У той же час є університети, які візьмуть випускника і з більш низькими оцінками. Зазвичай, всі атестовані учні успішно вступають до одного з британських університетів.

IB (International Baccalaureate)

Програма International Baccalaureate не є класичною британської програмою, а була розроблена у Європі. Велика Британія і Сполучені Штати почали її використовувати відносно не так давно. Основна відмінність програми від A-level - кількість предметів. Студент вивчає одночасно не 3-4 предмета, а шість. При цьому три предмети студент вивчає на поглибленому рівні і три - на стандартному, для загального розвитку. Тривалість навчання за програмою також становить два роки.

IB - серйозний академічний курс, який, за словами Дар'ї Лантух, дає кілька переваг: по-перше, при вступі до британського університету конкурс для випускників програми IB нижче, ніж для випускників A-level. Також, з результатами програми IB випускник може вступати до вузів багатьох інших країн світу, оскільки ця програма орієнтована на Європу та США.

Програма International Baccalaureate універсальна і спеціально розроблялася, щоб британські школярі або школярі з країн з іншою системою освіти, могли вступити до університету будь-якої країни світу. Ця програма викладається в багатьох країнах і ведеться виключно англійською мовою, навіть в таких європейських країнах як Франція чи Німеччина.

З одного боку, навчатися за програмою IB складніше, тому що предметів і навчальних годин більше. З іншого боку, існує думка, що на IB вчитися легше, ніж на A-level, оскільки IB передбачає велику кількість аудиторних занять, і студент проводить у класі значно більше часу, ніж за самостійною роботою, а програма A-level більше спонукає студентів до самоосвіти.

Олеся Шахраюк вважає, що для українських студентів більше зрозуміла програма IB, тому що вона схожа на нашу програму середньої школи за рахунок більшої кількості предметів.

«A-level та IB - дуже сильні академічні програми і українські діти не завжди можуть їх потягнути. Це не означає що вони не такі здібні - просто не всі готові до занять на інтенсивних академічних програмах», - вважає Олеся.

Вартість програми IB приблизно така ж, як і програми A-level.

Foundation

Foundation - підготовча програма для іноземних студентів, особливо для тих, хто не має достатнього рівня володіння англійською мовою. Особлива увага на програмі приділяється готовності студента навчатись англійською мовою, тому що опанувати академічну англійську набагато складніше, ніж розмовну. Особливо складна академічна англійська в таких галузях як соціологія, географія, психологія. Тому в програмі Foundation 80% навчання - це мовна підготовка.

Основна відмінність Foundation від A-level та IB в тому, що ця підготовча програма не надає можливості отримання атестата про середню освіту і вступ до університету здійснюється не стільки на підставі результатів навчання за програмою, скільки на підставі шкільного атестата.

Якщо випускник добре вчився в Україні, його атестат надсилається до спеціального сертифікаційного органу Великої Британії, що завіряє цей атестат з урахуванням рейтингу школи, в якій навчався абітурієнт, і на підставі цього документа проходить вступ до університету.

Олеся Шахраюк розповідає, що в даний час на базі коледжів і університетів пропонується багато так званих сертифікатів Foundation, які окрім мовної підготовки, дають і суттєву підготовку з академічного предмету. Наприклад, Foundation + Бізнес або Foundation + Art & Design.

Фактично програми Foundation пропонують баланс вивчення англійської мови та академічних предметів. «Деякі вважають, що Foundation - це слабка програма, але аж ніяк не кожному учневі потрібна програма A-level, - говорить директор Domar Travel Education. - Тому якщо студент не націлений на першу п'ятірку університетів, я з упевненістю можу сказати, що його влаштує програма Foundation».

Тривалість навчання за програмою Foundation становить один рік. У Великій Британії та інших європейських країнах існує обмеження за віком - для вступу до університету абітурієнту має виповнитися 18 років. Українські випускники закінчують школу в 17 років, тому програма Foundation виконує ще й таку вторинну функцію - заповнює собою один рік до вступу у вищий навчальний заклад. Середня вартість програми Foundation складає близько 20 000 доларів.

На думку Олесі Шахраюк, при виборі програми Foundation студент повинен знати, до якого університету він буде вступати. Деякі вузи у своїх вимогах зазначають, що приймають тільки випускників програм A-level та IB з відповідними оцінками, а деякі зазначають, що також приймають випускників програми Foundation. Талановиті студенти можуть навіть із Foundation вступити до дуже рейтингового навчального закладу.

Олеся Шахраюк впевнена, що якщо дитина не має схильностей до академічного навчання, до досліджень, її не варто мучити програмами A-level та IB. Програми Foundation буде достатньо для вступу до університету досить високого рівня.

«Я переконана, - говорить Олеся, - що не всім студентам потрібні програми A-level або IB. Багато батьків побоюються програми Foundation, але робити цього не варто - це дуже сильна і не дешева програма, що готує студентів до вступу в конкретні університети. Вона розроблена спеціально для іноземних студентів та багато рейтингових університетів пропонують свою програму Foundation, а це означає, що вони готують студентів для себе. Ця програма допоможе заощадити час і гроші, а також надасть можливість вступити до хорошого університету».

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
01.03.2013