Отримання медичної освіти за кордоном

Незважаючи на лідерство англомовних країн в експорті освітніх послуг, найдоступнішими і найпопулярнішими країнами для отримання медичної освіти серед українців є Чехія і Німеччина

Отримання медичної освіти за кордоном

Вступ до медичних університетів за кордоном є непростою справою, оскільки медицина - один з найпопулярніших напрямів навчання в усіх кранах світу. Враховуючи достатньо жорсткий конкурсний відбір серед своїх громадян, вимоги, що зазвичай пред'являються до абітурієнтів з-за кордону також дуже високі. У той же час вартість навчання на медичних факультетах за кордоном, як правило, у кілька разів вища, ніж на спеціальностях гуманітарного профілю.

Враховуючи комплекс таких факторів, отримувати медичну освіту в країнах Північної Америки наважуються не багато українців. "Працюючи в освітньому бізнесі більше 14 років на медичні напрями до Америки ми відправили 10-15 студентів, хоча за рік наше агентство відправляє на навчання близько тисячі українців, - зазначає директор освітнього агентства DEC Education Наталія Тарченко. - Це унікальні і поодинокі випадки. Не часто знаходяться абітурієнти, які наважуються підготуватися до складнощів такого вступу та ті, хто готов до значних фінансових витрат для здобуття коштовної медичної освіти".

За словами директора освітнього агентства Esperanto Travel Дар'ї Лантух, громадяни США вступають на медичні напрямки університетів на підставі результатів шкільних випускних іспитів. Що стосується абітурієнтів з України, то вступити на базі нашого атестата на медичний факультет у Сполучених Штатах можна лише теоретично, однак на практиці це неможливо.

"Враховуючи дуже високий конкурс серед американців, вступити на підставі українського атестата практично неможливо. Тому нашим абітурієнтам зазвичай рекомендують закінчувати середню школу в США і отримати атестат SAT, або пройти навчання за програмою International Baccalaureate (IB). Це той мінімум, що необхідний для того, аби вступати на загальних підставах", - каже Дар’я.

Варто врахувати, що головною вимогою до абітурієнтів медичних факультетів є високий бал атестата SAT або IB. Також до уваги будуть прийняті освітні результати кандидата протягом усіх років його навчання в США, Канаді або Великій Британії. Цей компонент не є сильною стороною українських випускників, оскільки найчастіше, вони навчаються за кордоном лише два випускних класи.

Якщо ж вам таки вдасться вступити на медичний факультет американського університету, то вартість річного навчання складе понад 50 тисяч, а тривалість отримання спеціальності - 8 років та 2 роки інтернатури.

Український медичний диплом в Америці не визнається, і можливості легалізації вітчизняної медичної освіти відповідно немає. У США, як і в Канаді, перш ніж отримати допуск до лікарської практики випускник університету повинен здати додаткові кваліфікаційні іспити.

Утім, Дар’я Лантух розповідає про альтернативну схему для українців, які мріють отримати медичну освіту в США або Канаді. Мова йде про Community College, що надає програми неповної вищої освіти і шлях вступу до якого є значно ліберальнішим.

"Спочатку абітурієнти вступають до Community College на сестринську справу - спеціальність, що передбачає більш високу кваліфікацію, ніж в Україні. Навчання триває три роки, після чого на підставі отриманого диплома необхідно кілька років попрацювати і вже після цього вступати на другий курс медичного факультету університету", - розповідає Дар’я.

Керівник відділу освіти агентства InfoStudy Людмила Чабан розповідає, що в Канаді іноземцям також дуже складно вступити до медичних шкіл, оскільки квота місць для іноземних студентів є незначною.

"Якщо хтось захоче отримати медичну освіту в цій країні, то спочатку бажано отримати першу вищу освіту в Канаді, що споріднена з медициною. Після чого можна спробувати вступати до медичної школи. Увесь цей шлях може зайняти до 10 років, а коштує навчання в медичних школах близько 25 тисяч доларів на рік. Пройти такий тривалий і дорогий шлях охочих не багато", - каже Людмила, зазначаючи, що як альтернативу медичній освіті, абітурієнти найчастіше обирають сестринську справу, косметологію або ветеринарію в державних коледжах.

За її словами, оптимальним варіантом отримання медичної освіти за кордоном є Чехія. Країна надає унікальну можливість підтвердження своїх знань для тих, хто вже отримав медичну освіту в Україні. Після української магістратури випускники проходять в Чехії апробаційні іспити з попередніми підготовчими курсами чеською мовою і практикою.

"Уся процедура займає близько року і орієнтовно коштуватиме чотири тисячі євро. Таким чином, фахівець підтверджує в Чехії свою медичну освіту та отримує дозвіл на ведення діяльності, який прирівнюється до чеського диплома медичного університету. При цьому немає необхідності продовжувати навчання в українській інтернатурі", - розповідає Людмила Чабан.

Якщо говорити про зарахування українців до медичних навчальних закладів одразу після закінчення української школи, то для вступу необхідно мати нострифікований український атестат і сертифікат, що підтверджує рівень знання чеської мови на рівні B2.

Також необхідно мати на увазі, що наші випускники не зможуть вступати в рік закінчення української школи, оскільки подача документів здійснюється в лютому. Тому зазвичай наші випускники, восени, після отримання атестата зрілості, їдуть до Чехії, навчаються на підготовчих курсах і вже в лютому подають вступні документи до університету. По закінченні курсів абітурієнти складають вступні іспити, як правило, з біології, хімії та чеської мови, після успішної здачі яких приступають до навчання.

У цьому випадку мова йде про державні навчальні заклади, де навчання є безкоштовним, однак конкурс складає 8-10 абітурієнтів на місце, а іноді й значно більше. У той же час, у багатьох державних навчальних закладах є медичні факультети, що проводять навчання англійською. На такі факультети вступити простіше, однак навчання тут платне, а вартість коливається від 9 до 14 тисяч євро на рік.

Серед переваг медичної освіти в Чехії Людмила Чабан називає відсутність вікових обмежень при вступі, тривалість отримання магістерської освіти, яка становить 5-6 років, а також відсутність інтернатури та визнання чеського диплома в інших країнах світу.

Тенденції останніх десятиліть свідчать про те, що чеські лікарі виїжджають на роботу до країн Західної Європи, тому для наших лікарів є вакантні місця зі стартовою зарплатою молодого фахівця близько 1000 євро.

Директор освітнього агентства DEC Education Наталія Тарченко однією з найдоступніших країн з погляду на процедуру отримання вищої медичної освіти та вартість навчання називає Німеччину. Ця країна вважається однім з лідерів медичної галузі, тому німецький медичний диплом буде високо оцінений роботодавцями в усьому світі.

Навчання у Німеччині умовно безкоштовне - університети деяких земель (наприклад, Баварії чи Нижньої Саксонії) беруть плату від 300 до 500 євро за семестр. Вступати на медичні напрямки до німецьких університетів можна через підготовчі курси.

"Відразу ж після закінчення середньої школи в Україні можна вступати на підготовче відділення німецького державного вищого навчального закладу, який називається Studienkolleg. Там існує спеціальний M-курс для подальшого навчання за напрямом медицина. Для вступу на підготовче відділення необхідно продемонструвати рівень знання німецької мови - B2. Навчання на підготовчих курсах обійдеться в одну тисячу євро", - зазначає Наталія Тарченко.

Ці підготовчі навчальні заклади прив'язані до університетів. Навчання в Studienkolleg триває протягом року, під час якого абітурієнти удосконалюють свої знання німецької та вивчають три-чотири предмета - математику, фізику, біологію, хімію. Випускні іспити таких курсів одночасно є і вступними університетськими іспитами.

Після успішного закінчення Studienkolleg студенту гарантовано продовження навчання на медичному факультеті університету, яке зазвичай триває протягом 5-7 років. Після здобуття вищої освіти в Німеччині громадяни інших країн мають можливість для пошуку роботи протягом року.

Однак, якщо випускник західного медичного університету не знаходить роботу в країні навчання, після повернення до України його можуть очікувати складнощі, пов’язані з нострифікацією медичного диплома. І щоб працювати лікарем в Україні такому випускнику доведеться пройти процес визнання диплома іноземного університету. Тому вибирати країну навчання найкраще тоді, коли не сумніваєшся в своїх довгострокових планах на майбутнє.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
26.01.2013