Де, як і скільки може працювати іноземний студент у Німеччині?

З ранку отримувати знання, вечорами заробляти гроші - молоді це під силу. Нові правила й існуючі обмеження для студентів у Німеччині

Де, як і скільки може працювати іноземний студент у Німеччині?

Кілька місяців тому Катерина Пашко з Мінська вступила до Вищої школи Бонн-Рейн-Зіг на спеціальність "технічна журналістика". Сьогодні у неї дуже важкий графік. "Почекайте, будь ласка, я зараз вийду з автобуса і зможу з вами поговорити", - відповідає вона в трубку мобільного телефону. Дівчина їде на роботу до великого німецького видавництва. Навчання в університеті та проживання в Німеччині вона оплачує самостійно.

"Ми займаємося редагуванням російськомовних інформаційних порталів, координуємо журналістів", - розповідає Катя. За її словами, така робота чудово доповнює лекції у навчальному закладі, а доходу в 600 з хвостиком євро на місяць цілком вистачає на життя "по-студентськи".

"Компанії охоче беруть студентів на роботу: працюємо ми з ентузіазмом, а витрат менше", - вважає вона.

Слова Каті підтверджує статистика Німецького товариства сприяння учням (Deutsches Studentenwerk): близько двох третин студентів у Німеччині мають підробіток. Трудовий тиждень при цьому складає в середньому 13,5 годин. Однак якщо громадяни країн Євросоюзу можуть працювати тут з мінімальними обмеженнями, то студенти з інших куточків планети змушені дотримуватися цілого ряду правил.

Трудова математика

Головна умова, про яку необхідно пам'ятати, - студент може працювати 120 днів (8-годинна зміна) або 240 днів (4-годинна зміна) на рік. Робочий графік доведеться підлаштовувати під навчальний розклад. При цьому тим, хто хоче підзаробити необхідно отримати податкову карту (Lohnsteuerkarte) і самостійно подбати про медичну страховку (Krankenversicherung). Роботодавець бере на себе відповідальність за медичне страхування тільки в тому випадку, якщо підлеглий працює в організації більше 20 годин на тиждень.

"Ніяких додаткових дозволів, окрім студентської візи, в цьому випадку не потрібно. Обмежень за розміром заробітку теж немає", - підкреслює Хартмут Штайн, начальник відділу з правових питань Відомства у справах іноземців міста Бонна.

     

На запитання "Якщо запропонують зарплату в 5000 євро на місяць, треба погоджуватися?" з посмішкою киває: "Звичайно, але на такі зарплати можна сподіватися тільки висококваліфікованим фахівцям, якими студенти зазвичай не є".

Приємне доповнення для тих, кому чемоданчики з грошима в кінці місяця поки не "світять": при річному доході менш 8004 євро студент може повернути сплачені податки, подавши податкову декларацію до фінансового відомства наприкінці року. Якщо надто працьовитий студент збирається працювати більше 120 днів, йому буде необхідна згода відомства у справах іноземців та Федеральної агенції з праці.

"Отримати згоду можливо, але складно, - попереджає Хартмут Штайн. - До прикладу, вам навряд чи дозволять працювати понад встановлений час в мережі ресторанів швидкого харчування".

Інші можливості і обмеження

Посада Каті у видавництві позначається терміном Werkstudent, у вільному перекладі - "студент, який зайнятий на виробництві". Подібні вакансії можна знайти на сайтах багатьох великих концернів, заводів і фабрик (наприклад, Daimler, Bayer, Deutsche Bahn). Такий підробіток може стати відмінним трампліном для кар'єри.

Інша можливість - робота в якості асистента (Studentische Hilfskraft або HiWi-Job) в університеті, науково-дослідній організації або в студентському комітеті (Allgemeiner Studierendenausschuss, AStA). Обмеження в 120 днів у даному випадку не діє - кількість робочих днів встановлює навчальний заклад.

Ще один термін, який може зустрітися студентам - Minijob (або geringfügige Beschäftigung), тобто робота за мінімальну заробітну плату - до 450 євро. Такий дохід не оподатковується і не вимагає соціальних відрахувань. "Цей вид зайнятості не має прямого відношення до студентів: він був введений для залучення в трудову діяльність безробітних. Однак студенти часто користуються даною можливістю", - пояснює Хартмут Штайн.

Бажаючі пройти практику під час навчання практику, мають знати ще про одне правило: стажування, що включене до навчального плану університету і є обов'язковим, не віднімається із безцінного запасу робочих днів. А ось практика за власною ініціативою зараховується за роботу.

Зайнятість студента в якості індивідуального підприємця в принципі не виключена, але може здійснюватися з дозволу Відомства у справах іноземців лише в особливих випадках.

А якщо стипендія?

Інші правила діють для студентів, які отримують стипендію. Стипендіати Німецької служби академічних обмінів (DAAD), приміром, мають можливість додаткового заробітку, що не перевищує 400 євро. В іншому випадку надлишок буде відніматися з суми, що надається стипендіальним фондом.

"Чудово, якщо студент зайнятий у сфері, що пов'язана з навчальним профілем. Однак знайти таку посаду іноді непросто. Тому ми не забороняємо підробляти касирами, продавцями, нянями або офіціантами, - зазначає Маргрет Лінден-Шнайдер, координатор DAAD. - У пошуку роботи стипендіальний фонд зазвичай допомоги не надає. Єдиний виняток - оплачувана практика в DAAD".

Пошуковий загін

Пропозиції про роботу для студентів можна знайти на університетських дошках оголошень, а також в газетах і на порталах, присвячених пошуку роботи. До обраних закладок можна також додати офіційний сайт Федерального агентства з праці, на якому регулярно публікують нові вакансії.

Тим не менше експерти в один голос радять не поспішати зустрічати роботодавця мрії хоча б до першої сесії, а в подальшому - об'єктивно оцінювати свої можливості.

Катя у своїх силах упевнена: "Наше видавництво доволі молоде, тому я поки не знаю, як часто тут приймають на роботу студентів після закінчення університету. Але в будь-якому випадку отримані знання і досвід обов'язково допоможуть мені в майбутньому". Сьогодні, як завжди, вона працює до п'яти, а ввечері зустрічається з друзями. Незважаючи на щільний графік, про студентські радощі теж забувати не варто.

Наталія Лазарєва, Deutsche Welle

Немецкая волна
25.01.2013