Індивідуальна співбесіда з представником зарубіжного вузу - кращий спосіб обрати майбутню професію

Про популярний формат вибору спеціальності для потенційних студентів закордонних вузів розповідає керівник відділу освіти компанії InfoStudy Людмила Чабан

Індивідуальна співбесіда з представником зарубіжного вузу - кращий спосіб обрати майбутню професію

Людмила, розкажіть коротко, про що йде мова?

Уже чотири роки наше агентство регулярно проводить індивідуальні зустрічі-співбесіди абітурієнтів з представниками зарубіжних вузів з Великої Британії, США, Канади, Швейцарії, Чехії, Польщі та багатьох інших країн. Ці заходи є найбільш ефективними при виборі майбутньої професії та країни навчання. Вони розраховані для випускників старших класів, студентів та їхніх батьків. Найбільшою популярністю зазвичай користуються вищі навчальні заклади англомовних країн: Канади, Великої Британії та США.

Які можливості надає абітурієнту така співбесіда і скільки часу йому приділяють?

За час організації таких зустрічей ми експериментальним шляхом визначили оптимальну тривалість співбесіди - 30 хвилин. Спочатку такі зустрічі відбувалися протягом 15 хвилин, але цього виявилося недостатньо. Однак і при значному збільшенні тривалості співбесіди існує небезпека, що всім бажаючим часу може не вистачити. Тому півгодинна співбесіда - оптимальний формат зустрічі. Протягом цього часу майбутній студент встигає розповісти про себе, обрати програму і отримати відповіді на запитання.

Найчастіше, студенти, приходячи на співбесіду ще не знають, яку саме програму вони бажають обрати. Тому під час зустрічей вони можуть розповісти про свої очікування, а представники вузів зададуть їм багато орієнтуючих запитань. На цих зустрічах присутні і співробітники нашого агентства оскільки вони мають великий досвід у подібних питаннях. Усі три сторони - представники вузів, співробітники агентства та абітурієнти разом із батьками з'ясовують, що є цікавим для майбутнього студента, чим він хоче займатися, ким бачить себе у майбутньому, і з урахуванням вже отриманої ним освіти здійснюється вибір програми, що оптимально підійде абітурієнту.

У чому переваги таких співбесід?

Така зустріч, насамперед, корисна з точки зору особистого спілкування абітурієнта з представником закордонного навчального закладу. Формат виставок або презентацій не завжди дозволяє докладно поспілкуватися на самі цікаві для абітурієнта теми. Тут же майбутній студент може не тільки дізнатися про програму, а й розповісти про себе і отримати вичерпні відповіді на свої запитання. Відповідно, в ході бесіди, є можливість задати безліч запитань: про країну, нюанси навчання, професію, проживання, про особливості менталітету, і, звичайно, про перспективи працевлаштування після навчання. Півгодини повністю присвячені абітурієнту.

Розкажіть про представників закордонних університетів, які проводять співбесіди

Зазвичай це представники міжнародних відділів, часто їхні керівники, координатори напрямів Східної Європи, Росії та України. Це люди, які знають усі нюанси пропонованих програм і можуть компетентно проконсультувати студентів щодо особливостей навчання та перебування в країні, також вони знають особливості менталітету студентів країн того напрямку, який курують.

Які рівні навчання традиційно представляються на таких зустрічах?

Це залежить від того, який навчальний заклад проводить зустріч. Якщо це мовна школа, то представлені різні мовні курси - програми літніх та зимових канікул, підготовка до вступу, а також до тестів TOEFL або IELTS.

Якщо зустріч відбувається з представниками коледжів або університетів, то вони, як правило, пропонують програми вищої освіти - бакалавріат, магістратуру, а також підготовчі мовні курси.

Канадські коледжі, крім того, представляють післядипломні програми, які є хорошою альтернативою для тих, хто хоче отримати практичну спеціальність та працювати за нею в майбутньому. Найбільшою популярністю користуються спеціальності у сфері бізнесу і туризму.

Розкажіть про вартість програм та можливості альтернативного фінансування навчання?

Серед англомовних країн найбільш доступні ціни на навчання в Канаді: 11-15 тис. доларів на рік за програми бакалавріату та магістратури. Безкоштовних програм практично немає, але за результатами навчання студентам бакалавріату можуть надані стипендії від вузу або знижка на навчання. На магістерських програмах стипендіальні програми зустрічаються частіше для спеціальностей, які передбачають наукові дослідження при університетах у галузі фізики, хімії, біотехнологій тощо.

Чи може абітурієнт оцінити свої шанси на вступ під час співбесіди?

В залежності від конкретної програми навчальні заклади висувають різні вимоги, і представник закордонного ВНЗ оцінює абітурієнта у відповідності з певними критеріями. В першу чергу фахівець звертає увагу на рівень англійської потенційного студента. Після цього стає ясно, чи зможе абітурієнт вступати найближчим часом або йому необхідно буде вдосконалювати рівень мовної підготовки. Другим і дуже важливим критерієм є успішність абітурієнта. Шанси вступу на певну програму визначаються навчальними досягненнями на підставі табеля або академічних виписок.

А які вступні вимоги до абітурієнтів?

Для вступу необхідно мати шкільний атестат і результати мовного тесту IELTS (Канада) або TOEFL (США). Також бал атестата має бути вищим середнього рівня.

Якщо йдеться про американські або канадські вищі навчальні заклади, то можна вступати одразу ж після закінчення нашої середньої школи - в США і Канаді приймають українські шкільні атестати і можна не проходити спеціальних підготовчих програм. Однак проходження такої програми допомагає студентам легше адаптуватися до нової системи освіти. У США вузи часто просять надати результати тесту SАT.

Варто зазначити, що коли наші школярі отримують атестати, до канадських вузів подавати документи подавати вже пізно. З цієї причини, ми рекомендуємо починати оформляти документи для вступу до вузів Канади ще восени - деякі навчальні заклади приймають документи на підставі шкільного табеля, а на післядипломні програми - на підставі академічних виписок. Однак якщо ви вирішите подавати документи на підставі атестата або диплома, то в Канаді є хороша альтернатива - початок навчального року в січні.

До вищих навчальних закладів США подавати документи можна влітку - дочекатися шкільного атестата і починати оформлення, але краще робити це заздалегідь, аби були місця на програмі. Особливо це стосується університетів «Ліги Плюща» - там прийом документів до 1 листопада.

Проходження підготовчих програм, таких як Foundation або A-Level є обов'язковим для вузів Британії, Австралії та Нової Зеландії.

З якими труднощами стикаються українські студенти за кордоном?

Взагалі, для того щоб навчатися за кордоном, необхідно докладати певних зусиль. Наші студенти, яких ми відправили на навчання, не скаржаться - вони кажуть, що навчатися хоч і важко, але цікаво. І це є дуже хорошим стимулом для навчання. Сама система освіти побудована так, що процес навчання викликає значний інтерес у студентів і компенсує труднощі.

Для наших студентів західна система освіти незвична, тому якщо є можливість - було б добре пройти підготовчі програми, які "вчать як вчитися" в обраній країні.

Чи передбачені стажування в рамках навчання?

На бакалаврських програмах стажування дуже часто включене до процесу навчання, на післядипломних програмах - набагато рідше. Стажування дає гарний старт для майбутнього, тому що для успішного пошуку роботи важливими є відгуки роботодавця, а такі стажування допомагають вирішити це питання.

Які шанси на працевлаштування у випускників після завершення навчання?

Це залежить від конкретної країни і можливостей отримання робочої візи. У разі, якщо студент під час навчання проходив стажування і зацікавив роботодавця - він може працевлаштуватися і залишитися, якщо це дозволено законодавством країни. Наприклад, якщо мова йде про Канаду, то відповідно до законодавства після закінчення навчання можна отримати робочу візу і певний період перебувати в країні й працювати.

Що стосується працевлаштування - 80% - 90% випускників працевлаштовуються найближчим часом. Коли випускники повертаються в Україну - то володіючи закордонною освітою і конкурентними перевагами вони не відчувають проблем з працевлаштуванням.

Скільки коштує участь у співбесіді і як на неї потрапити?

Зустрічі ми проводимо безкоштовно, необхідна лише реєстрація, оскільки це індивідуальні зустрічі та виникає необхідність складання графіка. Зареєструватися можна на нашому сайті, або зателефонувати до нашого офісу, або відправити запит електронною поштою. Ми проведемо попередню бесіду і з'ясуємо, які програми цікавлять абітурієнта, чи буде зустріч корисна цій людині. Наше агентство не тільки організовує зустрічі, але і самостійно займається підбором програм, оскільки володіє усіма нюансами навчального процесу. Тому така попередня бесіда - це перший етап нашої допомоги майбутньому студентові, що полегшить його участь у співбесіді.

Окрім того, у разі якщо майбутній студент зацікавився конкретним варіантом навчання, ми надаємо допомогу при оформленні та підготовці документів. Заповнюємо анкети, проводимо листування з навчальним закладом, консультуємо абітурієнта з питань підготовки документів до посольства, бронюємо авіаквитки, організовуємо зустріч у країні навчання, враховуємо всі побажання при підборі проживання і протягом всього періоду навчання здійснюємо повний супровід студента. Учасникам зустрічей ми надаємо знижку на послуги освітнього агентства "Інфостаді" від 10% до 50%.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
10.10.2012