Освіта в Німеччині: як обрати фах

Німецькі вищі школи пропонують підготовчий рік для абітурієнтів, які поки не визначилися з майбутньою спеціальністю

Освіта в Німеччині: як обрати фах

Вчився, вчився, і так і не визначився, ким бути. «За нашими спостереженнями, близько половини випускників шкіл не знають, що саме хотіли б надалі вивчати», - розповідає Дітер Лінгош, викладач Мюнхенського технічного університету. Що роблять в такому разі абітурієнти? Обирають перший-ліпший університет і факультет.

Щоб уникнути такого розвитку подій, абітурієнтам, які не визначилися з професією, в цьому баварському навчальному закладі пропонують річний курс Studium Naturale. Цей курс орієнтований насамперед на тих, хто цікавиться природничими науками, але не впевнений, що "потягне" складні предмети або вагається з вибором конкретної спеціальності. Курс являє собою повноцінний навчальний рік зі спеціальною програмою, яка включає біологію, хімію, фізику та математику. Але тут не просто повторюють шкільні предмети. Абітурієнтам пояснюють взаємозв’язок між цими дисциплінами, вчать розуміти їхню сутність, а це важливо, якщо вони вирішать пов’язати своє життя з природничими науками.

Окрім того, студенти підготовчого року можуть відвідувати «дорослі» лекції разом зі студентами-бакалаврами, наприклад кліткову біологію, технологію виробництва харчових продуктів чи інші семінари. «Так вони можуть визначитися, чи подобаються їм ці предмети. За бажання вони можуть скласти екзамени. Ці оцінки будуть зараховані в подальшому навчанні»,– пояснює Дітер Лангош.

Час на роздуми


Президент Ради ректорів вищих шкіл Німеччини Горст Гіпплер впевнений: така практика має стати загальною. «Це допоможе абітурієнтові зрозуміти, чи є в нього здібності до конкретної спеціальності. А саме від цього залежить подальша успішність», – пояснив експерт у розмові з Dradio Wissen.

За словами Гіпплера, університети все частіше і самі говорять про необхідність такого нововведення. Але можливостей, перш за все фінансових, на здійснення цього корисного задуму в них немає. Тому підготовчий рік – поки що виняток з правил.

Не лише орієнтуватися, але і знання підтягнути


Інша проблема абітурієнтів – слабкі знання, яких виявляється недостатньо для подальшого навчання. Підготовчі програми обіцяють допомогти їм у цьому. «Одна з наших цільових груп – випускники, які вчилися в «неправильній» школі. Скажімо, батьки відправили їх до гуманітарної гімназії, де математиці приділялося мало уваги. Ми даємо їм можливість підтягнути ці знання, щоб відповідати вимогам бакалаврської програми», – каже Дітер Лангош.

Підготувати абітурієнта до вступу обіцяють і приватні вищі школи. «Звісно, одна з наших головних цілей – допомогти студентам зорієнтуватися, яку спеціальність обрати. З іншого боку, ми також хочемо підготувати їх до вступу та успішного навчання в англомовних університетах по всьому світі», – розповідає Ніколь Сміл, координатор програми Foundation Year в приватному бременському університеті Jacobs University.

Програма курсу цього навчального закладу сфокусована на підготовку до тесту SAT (Standart Admission Test) і складається з необхідних для його здачі етапів: критичне читання, письмо, математику. Цей тест необхідний для вступу до більшості північноамериканських вищих шкіл.

Іноземні абітурієнти запрошуються


Проблема із вибором спеціальності, як і пробіли в знаннях шкільних предметів, типова не лише для випускників німецьких шкіл. Так що іноземних абітурієнтів беруть на підготовчі програми в Німеччині на рівних з німцями. «Зі мною в групі навчалася молодь із десяти країн: Грузії, Йорданії, Німеччини, Туреччини та інших країн», – розповідає 19-річний Турал Гасанов із Азербайджану.

На підготовчому курсі Foundation Year в університеті Турал не лише встиг підтягнути англійську та знання яких йому не вистачало для вступу, але і заробити бали для майбутнього навчання. «Ще два роки тому я пройшов декілька курсів лекцій, що дуже допомогло мені в навчанні пізніше. Наприклад, логістика – обов’язковий курс бакалаврської програми, але зараз мені непотрібно його відвідувати, адже я його вже склав», – розповідає Гасанов.

Додатковий рік – плюс для вступу?


Окрім можливості визначитися з вибором спеціальності та підтягнути знання, абітурієнти, які провчилися рік на підготовчому факультеті, можуть розраховувати і на інші переваги. «Для вступу в наш університет абітурієнт повинен пройти особисту співбесіду. На неї ми запрошуємо лише кращих із тих, хто надіслав нам свої документи. Випускники ж Studium Naturale потрапляють на співбесіду автоматично», – розповідає Дітер Лангош.

Хоча, про автоматичне зарахування в студенти мова не йде ні в державних, ні в приватних німецьких вищих школах. «Дехто думає, що після завершення Foundation Year у будь-якому разі візьмуть в університет. Але це не так. Мені, наприклад, допомогли предмети, які я склав під час навчання. Подивившись на мої добрі оцінки за екзамени, в університеті зробили висновок, що я можу там навчатися», – згадує Турал Гасанов.

Важливо пам’ятати, що для вступу на бакалаврат кандидати із України мають рік провчитися в підготовчому коледжі в Німеччині або завершити два курси університету в своїй країні. Це пов’язано з тим, що шкільна освіта в Німеччині триває дванадцять років, тому українського атестату зрілості для вступу в університет недостатньо. Завершення підготовчої програми при університеті не скасовує цього правила.

Винятком є приватні університети. Так, у Бремені випускників підготовчого курсу, які успішно його закінчили, раді бачити серед своїх студентів і без завершення коледжу.

Автори: Катерина Крижановська/Наталія Мар´янчик

Німецька хвиля
10.09.2012