Освіта за кордоном: популярні серед українців напрями навчання

Незважаючи на кризові явища в українській і світовій економіці кількість українців, які бажають отримати освіту за кордоном, не зменшилася

Освіта за кордоном: популярні серед українців напрями навчання

Такі тенденції швидше за все, можна пояснити незмінним бажанням батьків забезпечити майбутнє своїх дітей.

Переваги освіти за кордоном відомі всім - це всесвітньо визнаний диплом, можливість практики і отримання міжнародного досвіду, практичне засвоєння іноземної мови, а головне можливість працевлаштування до престижних міжнародних компаній.

Традиційно найбільш популярним видом навчання за кордоном є здобуття вищої освіти, хоча останнім часом збільшується кількість українських школярів, які навчаються в закордонних школах-пансіонах.

Діти, закінчуючи школу за кордоном, отримують підготовку до вступу в університет, більш адаптовані до мовного та соціального середовища, вільно почуваються в іншому суспільстві, а також отримують хорошу базову підготовку з шкільних предметів. До шкільної програми, наприклад у Британії, вже включено підготовку за програмою A-level або Foundation, таким чином, школярі економлять один-два роки, що необхідні для підготовки до університету. До шкільної програми США і Канади включена підготовка до вищої освіти за програмою International Baccalaureate, завдяки якій можна вступити до найбільш рейтингових університетів, а також програма Advanced Placement, що присвячена вивченню університетських курсів в рамках шкільної програми.

Підготовку українського школяра до вступу в закордонні вищі навчальні заклади краще починати з відвідування дитиною літніх таборів за кордоном. Перш за все, це поступове отримання мовної практики, оскільки іноземна мова є найбільш важливим фактором при вступі до закордонного університету. У таких поїздках дитина адаптується до іноземної, яка згодом стане для неї не просто сухим шкільним предметом, а способом комунікації.

Якщо дитина вже достатньо доросла і морально налаштована на навчання за кордоном, краще всього відправитися до школи-пансіону. Там діти швидко дорослішають, стають більш відповідальними, більш зібраними і таким чином готуються до дорослого життя. Проте підкреслимо, що для цього необхідна моральна готовність і батьків, і дитини.

Найпопулярнішими на сьогоднішній день напрямками для здобуття вищої освіти є Велика Британія, США і Канада.

Незважаючи на ускладнення Британією правил, що стосуються можливості працевлаштування в цій країні після здобуття вищої освіти, багатьом випускникам все ж вдається отримати роботу у престижних компаніях.

Що стосується Канади, то багато в чому завдяки великій українській діаспорі, наші студенти традиційно комфортно відчувають себе в країні, особливо ті, хто залишається працювати після здобуття освіти. Іноземні студенти, які отримали канадський диплом, отримують дозвіл на працевлаштування. Крім того, протягом навчання в канадському університеті або коледжі, дозволяється підробляти до 20 годин на тиждень під час навчального процесу і повний робочий день під час канікул.

Освіта в США націлена на дуже сильну бізнес-підготовку, маркетинг, журналістику і менеджмент. Особливістю американських університетів є традиційно висока якість навчання і значний спортивний акцент - спортивні команди і секції при вузах, завдяки яким студенти, які займаються спортом також можуть отримувати стипендію.

До університетів Канади і США можна вступити відразу після школи, в 17 років, але краще вступати до університету через підготовчі програми або школи, оскільки середній вік іноземних школярів становить 18-19 років, і відповідно українські діти є наймолодшими.

Окрім популярних Великої Британії, Канади і США значний інтерес українців викликають такі країни як Швейцарія, Італія та Австрія.

В Італії в основному вивчають дизайн і моду, в Австрії - архітектуру, економіку та готельний бізнес. Швейцарія відома якістю підготовки в області індустрії гостинності, банківської справи та міжнародних відносин.

Вартість отримання освіти різна - освіта в Америці, Британії, Канаді коштуватиме від 11 000 євро на рік. В Європі можна знайти і більш бюджетні варіанти, яскравий приклад Польща - від 800 євро на рік.

Одним з популярних бюджетних напрямків є Китай. Недорога якісна освіта з вивченням англійської та китайської мов обійдеться в 3 000 євро на рік. Враховуючи зростаючий вплив Китаю на світовій арені, знання мови цієї країни може виявитися дуже корисним у майбутньому.

Якщо казати про інші варіанти - то хорошою альтернативою британській освіті може стати навчання в Ірландії. Ця країна не є такою популярною серед наших співвітчизників, тому в літніх таборах не часто почуєш українську або російську, що важливо для повного занурення до мовного середовища. До того ж отримання освіти в Ірландії коштуватиме значно дешевше, ніж у Британії. Також в Ірландії діє спеціальна програма: студенти мають право залишатися в країні протягом року після закінчення вузу - цей час відводиться на пошук роботи за фахом.

У багатьох країнах діють програми фінансування студентів. В основному всі вони націлені на те, що студент, який закінчив один семестр за свій рахунок і зарекомендував себе з кращого боку, отримує грант від університету або міжнародних організацій. Це стосується, наприклад, Польщі - Вишеградська стипендія дозволяє навчатися абсолютно безкоштовно, плюс студенту будуть компенсувати витрати на проживання.

При виборі європейських програм навчання, більшість наших студентів намагаються орієнтуватися на ті країни, де після отримання освіти можна працевлаштуватися і добре заробляти. Тому країни, що поступаються в економічному розвитку, такі як, наприклад, Болгарія не користуються великою популярністю.

У той же час Греція, що переживає сильну економічну кризу, досить активно виходить на позиції міжнародного освітнього ринку. Ця країна пропонує дуже цікаві програми круїзного і готельного менеджменту. Особливість навчання в Греції полягає в тому, що, використовуючи свої курортні зони, тут пропонують студентське стажування вже першого курсу - після 7-9 місяців навчання студент може пройти стажування тривалістю 3-5 місяців. Тому використовуючи можливість роботи під час стажування студенти можуть частково покрити витрати на навчання.

Економічно сильна Німеччина славиться своїми державними вузами, що пропонують дуже широкий спектр програм. Однак особливість цієї країни полягає в тому, що навчання на бакалавраті можливе лише німецькою мовою - бакалаврату англійською у державних вузах Німеччини немає. Англомовні програми стають доступними на магістерських курсах.

Країни Прибалтики охоче приймають українських студентів, надаючи можливість навчання англійською. Вартість освіти цілком доступна і коливається в межах 3-3,5 тис. євро на рік, причому деякі державні університети пропонують навчання і за 1,5 тис. євро. Однак особливістю країн Балтії є те, що знайти роботу під час навчання достатньо проблематично. Студентам доводиться бути під опікою батьків, щоб забезпечити себе, на відміну від Польщі, де студенти можуть працювати 24 години на тиждень, стажуватися і заробляти. В Прибалтиці це теоретично можливо, однак поліція цього не заохочує.

Франція пропонує освіту в галузі фотографії, дизайну, моди. Університети, що пропонують ці напрямки в основному приватні і дуже престижні. Є державні університети, такі як Сорбонна, Університет Ніцци, однак вони пропонують отримати освіту французькою. Для вступу необхідно пройти тестування з французької мови, яке можна скласти як в Україні, так і у Франції.

Серед східних напрямків зараз найбільш популярні Об'єднані Арабські Емірати. Останнім часом шейхи стали активно інвестувати в освіту. Навчальні заклади мають американську, канадську і європейську акредитацію. Університети країни відрізняються тим, що студенти мають багато годин практики і працюють на найсучаснішому устаткуванні. Тому, якщо студент надалі планує займатися фінансами, у сфері продукції класу люкс, в нафтовому бізнесі - йому варто розглянути можливість навчання в ОАЕ.

Окрім того, сильною стороною навчання в ОАЕ є архітектура і інженерна справа. Навчання відбувається англійською мовою - знання арабської не є обов'язковим критерієм. Університети ОАЕ зараховують українських студентів відразу після закінчення школи в 17 років, на відміну від Європи і Британії, де для вступу на перший курс необхідно пройти програму Foundation і досягти повноліття.

Серед африканських країн найбільш популярна Южно Африканська Республіка, куди їдуть вивчати англійську, а також подорожувати. Мовні школи країні розташовані у найбільш благополучних районах і цілком безпечні.

Досить нетрадиційні для українців напрямками є Австралія та Нова Зеландія. Варто зазначити, що якість освіти в Австралії та Новій Зеландії дуже висока і не поступається ані британській, ані американській. Раніше, відправити дитину на навчання до Австралії, було клопітно, оскільки необхідно було показати на рахунку студента значну суму грошей - близько 24 000 євро. В даний час Австралія дещо спростила візові вимоги, згідно з якими зазначену суму можна показати у вигляді нерухомості або інших активів.

Найпопулярнішими напрямками для отримання ступеня MBA є США, Велика Британія та Швейцарія. Це три найбільш сильні країни, які надають передові знання та навички в області бізнес-адміністрування.

Останніми роками Британія пропонує дуже цікаву програму Online-MBA. Вона призначена для громадян України, які не можуть виїхати за кордон та бажають отримати кваліфікацію без відриву від основної роботи і сім'ї. Програма передбачає прослуховування on-line лекцій, отримання підручників поштою і письмові іспити. Студенти спілкуються з кураторами і професорами за допомогою Скайп. Результатом навчання є отримання студентом британського диплома про освіту.

Популярність магістерських програм залежить від країни. Якщо це напрямки дизайну та моди - то це Італія та Франція; якщо це бізнес і управління - США, а також Велика Британія, куди також їдуть вивчати медицину; якщо це економіка і фінанси - це Німеччина та Австрія.

Школи-пансіони найбільш популярні у Британії - їх багато, вони розрізняються за ціною і масштабами. Школи-пансіони в Ірландії дещо дешевше, але за якістю вони нічим не відрізняються. Школи-пансіони в Канаді і США відрізняються сильною академічною підготовкою та великою увагою до спорту.

Програми літніх канікул - це і Британія, і Кіпр, і Мальта, а для дітей старшого віку - це програми в США та Канаді.

Як бачимо, спектр варіантів навчання за кордоном дуже широкий, і зорієнтуватися, який з них найкраще відповідає вимогам і можливостям кожної родини самостійно не так просто. Необхідно мати час і знання, аби проаналізувати власні можливості та вибрати правильний варіант. Цієї думки підтримуються і представники освітніх агентств.

Ось нещодавній приклад із практики одного з вітчизняних освітніх агентств. Розповідає директор A-priori Education Abroad Оксана Лозенко: "До нас звернулася звичайна українська сім'я - батьки зовсім не заможні. Вони довго вибирали програму для своєї доньки Ольги. Ми з ними порахували програми в різних країнах. Починали з Польщі, яка пропонує одну з найбільш доступних можливостей отримання освіти, потім перейшли на Австрію і, звернувши увагу на Швейцарію, знайшли варіант, що незважаючи на свою вартість вже з лишком окупився".

Cама Оля, яка в 2011 році закінчила програму Postgraduate Diploma в швейцарському інституті SHMS, зазначає: "Для моєї родини із середніми доходами навчання у Швейцарії було розкішшю, але ми порахували, що вкладені гроші окупляться. Витрачати гроші під час навчання ніде, якщо звичайно приїжджаєш навчатися. Звичайно, спочатку лякає ціна, але бюджет отримання освіти вийшов такий: 20 000 євро витрачено на навчання, 6 000 євро зароблено на стажуванні, ще рік роботи в офісі готелю Хілтон у Лондоні - 15 000 євро. Сьогодні я працюю керівником департаменту п’ятизіркового готелю в Парижі, а моя зарплата становить 2300 євро на місяць. Свою освіту я окупила за півтора роки, повернула всю суму мамі".

Оксана Лозенко каже, що найважче - це вибір країни та навчального закладу. Надалі студенту буде необхідно забронювати програму і отримати візу, оформити страховку і забронювати трансфер, організувати переліт.

"Дуже важливо те, що ми супроводжуємо студентів і батьків до кінця навчання. Якщо, абітурієнт, який звернувся до нас стає студентом, ми надаємо йому інформаційну підтримку та всіляко допомагаємо і йому, і батькам до того часу, поки він не закінчить університет. Ці п'ять років, ми перебуваємо на зв'язку з дитиною, з університетом, з батьками. Якщо у студента виникають проблеми з навчанням або йому необхідно перевестися до іншого університету - ми допомагаємо - не кидаємо студентів відразу після вступу та отримання візи. Ми можемо підібрати програму і елітну і бюджетну", - каже Оксана.

Матеріал підготовлений за сприяння A-priori Education Abroad. Компанія здійснює кваліфіковану допомогу з питань отримання освіти за кордоном.

Автор: Іван Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
20.07.2012