Післядипломна освіта у Великій Британії - погляд з України

Післядипломна освіта у Великій Британії приваблива тим, що надає можливість отримати кваліфікацію світового рівня, визнану в усьому світі

Післядипломна освіта у Великій Британії - погляд з України

У Великій Британії більшість університетських кафедр мають тісні зв'язки з бізнесом і промисловістю, що безпосередньо пов'язує наукові дослідження, які проводяться студентами, з потребами ринку праці.

Роботодавцям потрібні фахівці, які творчо і незалежно мислять. Це головний акцент в навчальному процесі вузів Великої Британії: студентів стимулюють до активного самостійного читання, аналізу і засвоєння прочитаного матеріалу, а також до відкритого обговорення власних ідей під час семінарів та колоквіумів.

У Британії не викладається нічого зайвого і непотрібного, що може ніколи не стати в нагоді після закінчення програми. Чітко сформульовані результати навчання, що мають цінність для роботодавців.

Крім того, у Великій Британії традиційно надають теплий прийом іноземним студентам, на післядипломному рівні їх кількість становить 25% від загального контингенту. Медичне обслуговування для іноземних студентів на програмах тривалістю від 6 місяців і вище - безкоштовне.

     

Часто бажаючі отримати післядипломну освіту у Великій Британії обирають саме цю країну, тому що орієнтуються на вимоги конкретного роботодавця або на репутацію британських кваліфікацій в даній галузі.

"Багато українських юристів прагнуть отримати ступінь магістра права (LLM) в спеціалізованих сферах, наприклад, з міжнародного або комерційного права. Тому вони вибирають Велику Британію для післядипломного навчання. Після цього вони затребувані в найбільших міжнародних юридичних фірмах, представництва яких є і в Україні, - розповідає менеджер по партнерству і проектам Британської Ради в Україні Марія Захарова. - Для журналістів Британія приваблива як визнаний світовий лідер у вивченні журналістських дисциплін, країна, де журналістська професія має багаті традиції та історію. Багато програм з журналістики, теле-і радіомовлення пропонують також отримати практичний досвід і включають практичні тренінгові курси".

Окрім того, у Британії здійснюється жорсткий контроль за якістю освіти і стандартами наукових ступенів. Є спеціальні незалежні організації, такі як Quality Assurance Agency ("Агентство Гарантії Якості Вищої Освіти"), які стежать за їх дотриманням. Є також спеціальна організація, що відстежує якість наукових досліджень.

"Єдиний офіційний рейтинг вузів базується на якості наукових досліджень, що проводяться вузами - це Research Assessment Exercise (RAE), - розповідає Марія Захарова. - Цей рейтинг проводиться кожні п'ять-шість років". Популярні неофіційні рейтинги вузів публікуються газетами "The Times" і "The Guardian".

На післядипломні програми у Великій Британії можна вступати після одержання ступеня бакалавра в Україні. Для вступу до магістратури необхідно мати хороший бал диплома - не менш 4,6 і 6,5 балів за результатами тесту на знання англійської мови IELTS. Також потрібно надати документи про освіту або їх нотаріально завірені копії, виписку з диплома і два рекомендаційних листи. Наприклад, якщо людина вже має досвід роботи після закінчення вузу - вона може надати одну рекомендацію з місця роботи і одну від викладача вузу.

Якщо кандидат тільки закінчив ВНЗ і ще не працював, він надає два листи від викладачів свого навчального закладу. "Мені доводилося стикатися з дуже багатьма кандидатами, які, подаючи документи в британську магістратуру, вже мали тут в Україні досвід роботи. Таким людям при прийомі в британську магістратуру часто віддається більша перевага, ніж просто випускникам вузів. Але це не аксіома - тобто якщо академічні показники високі, то можуть прийняти і без досвіду роботи", - каже Марія.

Якщо в Україні вважається, що диплом бакалавра дає незакінчену вищу освіту, то у Великій Британії ступінь бакалавра - це закінчена вища освіта. Тому в самій Великій Британії люди досить рідко, у порівнянні з Україною, продовжують своє навчання в магістратурі. Там людина, закінчуючи бакалавріат, відразу йде на ринок праці. В Україні прийнято закінчити магістратуру і тільки потім думати про працевлаштування.

Більшість магістерських програм у Великій Британії тривають протягом одного року. Дворічні магістерські програми зустрічаються рідше. Самі ж британці поступають до магістратури, вже десь попрацювавши, розуміючи, чого вони хочуть, і що їх цікавить. Багато хто поступає до магістратури для того, щоб змінити сферу діяльності, поглибити знання в новій сфері. В цьому полягає різниця в підходах до отримання магістерського ступеня в Україні і у Великій Британії.

Ще більш помітна ця різниця у ставленні до ступеня PhD. У Британії вкрай рідко можна зустріти людину, яка йде на PhD. Це люди, які хочуть пов'язати своє життя з дослідженнями і присвятити себе виключно науковій роботі.

При поданні документів на програму PhD потрібні ті ж документи, що і для магістратури плюс необхідно сформулювати свою пропозицію з обраної теми досліджень - це бачення того, що людина має намір досліджувати і які результати вона має намір отримати.

Якщо магістерські програми в більшості своїй мають тривалість один рік, то програми PhD тривають 3-4 роки. Це стосується навчання на стаціонарі (full time), у разі, якщо це part time - програми з неповним днем, то програма PhD може розтягнутися і на 5-6 років.

Найпоширенішими типами магістерських програм є Master of Arts (магістр гуманітарних наук) або Master of Science (магістр природничих наук). Крім того, є така програма як Master of Research - цей тип програм має тривалість два роки. Якщо для перших двох типів характерно поєднання лекцій, семінарів і занять з письмовою дисертацією в кінці, для останнього характерний більше акцент на дослідженнях, з елементами навчальних курсів. І саме цей тип програми (Master of Research) передує ступеню PhD.

За словами Марії Захарової, Master або PhD не єдині післядипломні кваліфікації. Є ще післядипломні кваліфікації, які не надають наукового ступеня. Це диплом (Postgraduate Diploma) та свідоцтво про післядипломну освіту (Postgraduate Certificate). Ці програми мають ті самі складові, що і програма Master, тільки вони коротше і в них відсутній елемент дисертації (thesis). Ці програми мають тривалість 9 місяців. Часто закінчивши ці програми, є можливість написати дисертацію і доповнити їх до ступеня Master's. Однак про наявність такої можливості потрібно дізнаватися додатково. На ці програми легше поступити і на них зручно навчатися заочно.

Вартість магістерських програм варіюється. Програми з природничих наук коштують від 7500 до 25000 фунтів. Вартість програм з гуманітарних напрямків і мистецтва - від 7000 до 12000 фунтів. Програми, що містять клінічні дослідження, є найбільш дорогими - від 10 000 до 33 тисяч фунтів. Програми MBA коштують від 28 000 до 44 тисяч фунтів.

Марія розповідає, що якщо університети бачать, що кандидат має відмінний академічний потенціал, перемагав у будь-яких конкурсах і має професійні досягнення, то вони можуть запропонувати йому стипендію.

Існують різні програми стипендій для післядипломного навчання у Великій Британії, найвідоміша з них - Сhevening Scholarships Programme. На Україну по цій програмі виділяється декілька стипендій на рік. "Стипендії для навчання у Великій Британії для талановитих студентів пропонують і приватні благодійні фонди, наприклад, Фонд Віктора Пінчука. Міністерство освіти і науки України також заснувало стипендії для післядипломного навчання за кордоном, включаючи і Велику Британію", - каже Марія Захарова.

Стипендії на PhD досить рідкісні. Спеціальних стипендіальних програм тут немає. Але самі університети мають певний фонд, з якого вони можуть виділити стипендії на свій розсуд. Найчастіше це трапляється, якщо людина вже навчалась на магістерській програмі в даному університеті, і там зацікавлені в підтримці цього докторанта.

Під час навчання студент має право працювати тільки з частковою зайнятістю, до 20 годин на тиждень. Маючи студентську візу працювати з повною зайнятістю не можна, тому часто студенти на післядипломних програмах підробляють на роботах, де не вимагають високої кваліфікації. З недавнього часу Британія скасувала категорію віз, за якими можна було залишатися на роботу після навчання, тобто залишитися на роботу після закінчення навчання зараз неможливо. (Див. офіційний сайт з візовими правилами. Категорія віз для студентів - Tier 4. Http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/newsarticles/2012/march/43-changes-rules)

Що стосується проживання, то про довгострокове житло необхідно подбати до прибуття до Великої Британії. Оптимальним буде проживання в гуртожитку - студентам пропонуються блоки з декількох кімнат з одномісним проживанням та загальною кухнею, що повністю обладнана всім необхідним. Зручно, якщо гуртожиток знаходиться на кампусі, оскільки студент економить на проїзді – досить суттєвій статті витрат в Лондоні. Однак часто лондонські вузи не мають достатньої житлової бази, в цьому випадку студенти будуть змушені шукати житло в приватному секторі. В такому варіанті проживання необхідно вибирати вже не на околиці, щоб не витрачати масу часу і грошей на проїзд. Достатньо популярниим є варіант оренди кімнати в квартирі з господарями або кімнати в будинку.

І в Лондоні, і в інших містах - якщо є однодумці - можна спільно орендувати будинок, в якому є кілька кімнат. Орендувати ж окрему квартиру набагато дорожче. Проживання в Лондоні коштуватиме близько 1000 фунтів на місяць, поза Лондоном - близько 800, враховуючи витрати на оренду житла та харчування. Такі моменти необхідно враховувати при подачі документів на отримання візи - потрібно буде надати докази своєї платоспроможності.

Британська Рада в Україні рекомендує подавати документи до магістратури наступним чином: якщо програма починається в жовтні (що типово для магістерських програм), то документи краще подати в кінці року - пізньої осені чи взимку. Тобто - чим раніше - тим краще, але не пізніше січня. Бажано подавати документи в кілька вузів відразу - на 5-6 програм одночасно (ця кількість не обмежена). Що стосується PhD, то тут ажіотажу не буде, але все одно краще подати документи не пізніше, ніж за півроку.

Освіта.ua
27.04.2012

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!