Післядипломна освіта у Великій Британії - погляд з України

Післядипломна освіта у Великій Британії приваблива тим, що надає можливість отримати кваліфікацію світового рівня, визнану в усьому світі

Післядипломна освіта у Великій Британії - погляд з України

У Великій Британії більшість університетських кафедр мають тісні зв'язки з бізнесом і промисловістю, що безпосередньо пов'язує наукові дослідження, які проводяться студентами, з потребами ринку праці.

Роботодавцям потрібні фахівці, які творчо і незалежно мислять. Це головний акцент в навчальному процесі вузів Великої Британії: студентів стимулюють до активного самостійного читання, аналізу і засвоєння прочитаного матеріалу, а також до відкритого обговорення власних ідей під час семінарів та колоквіумів.

У Британії не викладається нічого зайвого і непотрібного, що може ніколи не стати в нагоді після закінчення програми. Чітко сформульовані результати навчання, що мають цінність для роботодавців.

Крім того, у Великій Британії традиційно надають теплий прийом іноземним студентам, на післядипломному рівні їх кількість становить 25% від загального контингенту. Медичне обслуговування для іноземних студентів на програмах тривалістю від 6 місяців і вище - безкоштовне.

     

Часто бажаючі отримати післядипломну освіту у Великій Британії обирають саме цю країну, тому що орієнтуються на вимоги конкретного роботодавця або на репутацію британських кваліфікацій в даній галузі.

"Багато українських юристів прагнуть отримати ступінь магістра права (LLM) в спеціалізованих сферах, наприклад, з міжнародного або комерційного права. Тому вони вибирають Велику Британію для післядипломного навчання. Після цього вони затребувані в найбільших міжнародних юридичних фірмах, представництва яких є і в Україні, - розповідає менеджер по партнерству і проектам Британської Ради в Україні Марія Захарова. - Для журналістів Британія приваблива як визнаний світовий лідер у вивченні журналістських дисциплін, країна, де журналістська професія має багаті традиції та історію. Багато програм з журналістики, теле-і радіомовлення пропонують також отримати практичний досвід і включають практичні тренінгові курси".

Окрім того, у Британії здійснюється жорсткий контроль за якістю освіти і стандартами наукових ступенів. Є спеціальні незалежні організації, такі як Quality Assurance Agency ("Агентство Гарантії Якості Вищої Освіти"), які стежать за їх дотриманням. Є також спеціальна організація, що відстежує якість наукових досліджень.

"Єдиний офіційний рейтинг вузів базується на якості наукових досліджень, що проводяться вузами - це Research Assessment Exercise (RAE), - розповідає Марія Захарова. - Цей рейтинг проводиться кожні п'ять-шість років". Популярні неофіційні рейтинги вузів публікуються газетами "The Times" і "The Guardian".

На післядипломні програми у Великій Британії можна вступати після одержання ступеня бакалавра в Україні. Для вступу до магістратури необхідно мати хороший бал диплома - не менш 4,6 і 6,5 балів за результатами тесту на знання англійської мови IELTS. Також потрібно надати документи про освіту або їх нотаріально завірені копії, виписку з диплома і два рекомендаційних листи. Наприклад, якщо людина вже має досвід роботи після закінчення вузу - вона може надати одну рекомендацію з місця роботи і одну від викладача вузу.

Якщо кандидат тільки закінчив ВНЗ і ще не працював, він надає два листи від викладачів свого навчального закладу. "Мені доводилося стикатися з дуже багатьма кандидатами, які, подаючи документи в британську магістратуру, вже мали тут в Україні досвід роботи. Таким людям при прийомі в британську магістратуру часто віддається більша перевага, ніж просто випускникам вузів. Але це не аксіома - тобто якщо академічні показники високі, то можуть прийняти і без досвіду роботи", - каже Марія.

Якщо в Україні вважається, що диплом бакалавра дає незакінчену вищу освіту, то у Великій Британії ступінь бакалавра - це закінчена вища освіта. Тому в самій Великій Британії люди досить рідко, у порівнянні з Україною, продовжують своє навчання в магістратурі. Там людина, закінчуючи бакалавріат, відразу йде на ринок праці. В Україні прийнято закінчити магістратуру і тільки потім думати про працевлаштування.

Більшість магістерських програм у Великій Британії тривають протягом одного року. Дворічні магістерські програми зустрічаються рідше. Самі ж британці поступають до магістратури, вже десь попрацювавши, розуміючи, чого вони хочуть, і що їх цікавить. Багато хто поступає до магістратури для того, щоб змінити сферу діяльності, поглибити знання в новій сфері. В цьому полягає різниця в підходах до отримання магістерського ступеня в Україні і у Великій Британії.

Ще більш помітна ця різниця у ставленні до ступеня PhD. У Британії вкрай рідко можна зустріти людину, яка йде на PhD. Це люди, які хочуть пов'язати своє життя з дослідженнями і присвятити себе виключно науковій роботі.

При поданні документів на програму PhD потрібні ті ж документи, що і для магістратури плюс необхідно сформулювати свою пропозицію з обраної теми досліджень - це бачення того, що людина має намір досліджувати і які результати вона має намір отримати.

Якщо магістерські програми в більшості своїй мають тривалість один рік, то програми PhD тривають 3-4 роки. Це стосується навчання на стаціонарі (full time), у разі, якщо це part time - програми з неповним днем, то програма PhD може розтягнутися і на 5-6 років.

Найпоширенішими типами магістерських програм є Master of Arts (магістр гуманітарних наук) або Master of Science (магістр природничих наук). Крім того, є така програма як Master of Research - цей тип програм має тривалість два роки. Якщо для перших двох типів характерно поєднання лекцій, семінарів і занять з письмовою дисертацією в кінці, для останнього характерний більше акцент на дослідженнях, з елементами навчальних курсів. І саме цей тип програми (Master of Research) передує ступеню PhD.

За словами Марії Захарової, Master або PhD не єдині післядипломні кваліфікації. Є ще післядипломні кваліфікації, які не надають наукового ступеня. Це диплом (Postgraduate Diploma) та свідоцтво про післядипломну освіту (Postgraduate Certificate). Ці програми мають ті самі складові, що і програма Master, тільки вони коротше і в них відсутній елемент дисертації (thesis). Ці програми мають тривалість 9 місяців. Часто закінчивши ці програми, є можливість написати дисертацію і доповнити їх до ступеня Master's. Однак про наявність такої можливості потрібно дізнаватися додатково. На ці програми легше поступити і на них зручно навчатися заочно.

Вартість магістерських програм варіюється. Програми з природничих наук коштують від 7500 до 25000 фунтів. Вартість програм з гуманітарних напрямків і мистецтва - від 7000 до 12000 фунтів. Програми, що містять клінічні дослідження, є найбільш дорогими - від 10 000 до 33 тисяч фунтів. Програми MBA коштують від 28 000 до 44 тисяч фунтів.

Марія розповідає, що якщо університети бачать, що кандидат має відмінний академічний потенціал, перемагав у будь-яких конкурсах і має професійні досягнення, то вони можуть запропонувати йому стипендію.

Існують різні програми стипендій для післядипломного навчання у Великій Британії, найвідоміша з них - Сhevening Scholarships Programme. На Україну по цій програмі виділяється декілька стипендій на рік. "Стипендії для навчання у Великій Британії для талановитих студентів пропонують і приватні благодійні фонди, наприклад, Фонд Віктора Пінчука. Міністерство освіти і науки України також заснувало стипендії для післядипломного навчання за кордоном, включаючи і Велику Британію", - каже Марія Захарова.

Стипендії на PhD досить рідкісні. Спеціальних стипендіальних програм тут немає. Але самі університети мають певний фонд, з якого вони можуть виділити стипендії на свій розсуд. Найчастіше це трапляється, якщо людина вже навчалась на магістерській програмі в даному університеті, і там зацікавлені в підтримці цього докторанта.

Під час навчання студент має право працювати тільки з частковою зайнятістю, до 20 годин на тиждень. Маючи студентську візу працювати з повною зайнятістю не можна, тому часто студенти на післядипломних програмах підробляють на роботах, де не вимагають високої кваліфікації. З недавнього часу Британія скасувала категорію віз, за якими можна було залишатися на роботу після навчання, тобто залишитися на роботу після закінчення навчання зараз неможливо. (Див. офіційний сайт з візовими правилами. Категорія віз для студентів - Tier 4. Http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/newsarticles/2012/march/43-changes-rules)

Що стосується проживання, то про довгострокове житло необхідно подбати до прибуття до Великої Британії. Оптимальним буде проживання в гуртожитку - студентам пропонуються блоки з декількох кімнат з одномісним проживанням та загальною кухнею, що повністю обладнана всім необхідним. Зручно, якщо гуртожиток знаходиться на кампусі, оскільки студент економить на проїзді – досить суттєвій статті витрат в Лондоні. Однак часто лондонські вузи не мають достатньої житлової бази, в цьому випадку студенти будуть змушені шукати житло в приватному секторі. В такому варіанті проживання необхідно вибирати вже не на околиці, щоб не витрачати масу часу і грошей на проїзд. Достатньо популярниим є варіант оренди кімнати в квартирі з господарями або кімнати в будинку.

І в Лондоні, і в інших містах - якщо є однодумці - можна спільно орендувати будинок, в якому є кілька кімнат. Орендувати ж окрему квартиру набагато дорожче. Проживання в Лондоні коштуватиме близько 1000 фунтів на місяць, поза Лондоном - близько 800, враховуючи витрати на оренду житла та харчування. Такі моменти необхідно враховувати при подачі документів на отримання візи - потрібно буде надати докази своєї платоспроможності.

Британська Рада в Україні рекомендує подавати документи до магістратури наступним чином: якщо програма починається в жовтні (що типово для магістерських програм), то документи краще подати в кінці року - пізньої осені чи взимку. Тобто - чим раніше - тим краще, але не пізніше січня. Бажано подавати документи в кілька вузів відразу - на 5-6 програм одночасно (ця кількість не обмежена). Що стосується PhD, то тут ажіотажу не буде, але все одно краще подати документи не пізніше, ніж за півроку.

Освіта.ua
27.04.2012