Вища освіта в Японії

Відома завдяки мініатюрним речам, швидкостям і передовим технологіям, Японія є однією з найбільш розвинених країн світу. Не поступається ця країна і в питаннях освіти

Вища освіта в Японії

Економічне зростання Японії, яке характеризується активними дослідженнями і розвитком промисловості, асоціюється у нас з такими міжнародними брендами, як Nissan, Toyota, Panasonic, Canon і Sony, а також з виробництвом роботів для всіляких цілей.

Не дивно, що в основі всіх цих інновацій лежить прекрасна система вищої освіти. За результатами рейтингу університетів світу QS World University Rankings 2011/12, три японських університети входять в топ-50: Університет Токіо (University of Tokyo) – на 25-му місці, Кіотський університет (Kyoto University) - на 32-му і Університет Осаки (Osaka University) на 45-му місці.

Якщо ви мрієте навчатись у Японії, на батьківщині швидкісних поїздів, Nintendo, локшини швидкого приготування і, звичайно, караоке, вам буде приємно дізнатися, що Японія також у вас зацікавлена.

Уряд країни прагне до більшої кількості студентів з-за кордону, і поставив за мету залучити 300 000 іноземних студентів до 2020 року (поріг в 100 000 студентів був подоланий в 2003 році). В результаті, університети країни роблять все можливе, щоб полегшити життя іноземним студентам, починаючи від вступу і закінчуючи працевлаштуванням після закінчення навчання.

Університети Японії

Багатьом іноземним студентам полегшить життя те, що значна частина навчальних курсів, повністю або частково викладається англійською. Також модель роботи по залученню студентів з-за кордону включає в себе діяльність спеціальних співробітників для підтримки іноземних студентів, надання студентам можливості почати навчання у вересні (а не в квітні, коли зазвичай починається навчальний рік у Японії), залучення викладачів з інших країн, розширення програм обміну з університетами інших країн.

     

Розуміючи, що жити і вчитися в Японії досить дорого в порівнянні з багатьма іншими країнами світу, уряд також запровадив додаткову фінансову підтримку для іноземних студентів. Різні стипендії та гранти доступні через Міністерство освіти, культури, спорту, науки і технологій і Японську організацію студентських служб JASSO.

В Японії близько 780 університетів, з яких близько 80% є приватними. Є також спеціалізовані школи і коледжі, які забезпечують професійну підготовку молодих фахівців.

Ступінь бакалавра в японських університетах можна отримати за чотири роки, за винятком таких спеціальностей, як медицина, стоматологія та фармація, де тривалість навчання становить шість років. Навчальний рік триває з квітня по березень з перервою на літні (липень-серпень), зимові (грудень-січень) і весняні канікули (лютий-квітень).

Навчання в Японії: вступ та візові вимоги

Будь який абітурієнт, який отримав 12-річну середню освіту, може подати заяву про вступ до японського університету. Представники тих країн, де тривалість середньої освіти становить менше 12 років, повинні пройти спеціальний підготовчий курс.

Деякі університети Японії вимагають від іноземних абітурієнтів пройти Іспит для вступу в японський університет для іноземних студентів (Examination for Japanese University Admission for International Students - EJU). Він включає в себе тест з чотирьох предметів: японська мова як іноземна, природничі науки (хімія, біологія і фізика), математика і «Японія і мир». Іспит EJU можна скласти в 14 країнах світу.

Абітурієнтів також можуть попросити надати результати тесту з англійської мови, наприклад TOEFL.

Після того як ви отримали пропозицію на навчання, університет повинен звернутися в найближче регіональне бюро імміграції за документом, що підтверджує ваше право на перебування в країні (Certificate of Eligibility for Residence Status). Ви можете взяти його в японське посольство вашої країни для отримання візи.

Після приїзду, у вас є 90 днів, щоб подати заяву на отримання карти реєстрації іноземця (Alien Registration Card). Якщо ви плануєте шукати роботу з неповним робочим днем, вам необхідно отримати дозвіл найближчого регіонального бюро імміграції. Іноземні студенти можуть працювати до 28 годин на тиждень.

Корисні ресурси

Ministry of Foreign Affairs guide to studying in Japan

Ministry of Foreign Affairs guide to entry procedures

JASSO scholarships

MEXT scholarships

List of embassies and consulates

JASSO guide to universities and colleges

JASSO guide to the EJU

 Факти про Японію

 • Японія - третя за величиною економіка світу після США і Китаю;
 • Валюта - єна (¥ або JPY);
 • Столиця - Токіо - найбільше місто з населенням близько восьми мільйонів в самому місті і 36 млн. у всій префектурі Токіо - багато хто вважає його найбільшим містом у світі;
 • Інтернет-домен .jp і міжнародний телефонний код +81;
 • Площа 377 864 кв. км (як Німеччина);
 • Імператор Акіхіто й імператриця Мітіко мають чисто церемоніальну роль;
 • Близько 20% (кожний п'ятий) землетрусів у світі відбуваються в Японії, і кожен бере участь у регулярних навчаннях з цього приводу;
 • Складається з тисяч островів, з яких понад 400 населені;
 • Чотири найбільші острови, які складають 97% від загальної площі Японії, є Хонху, Хоккайдо, Кюсю і Сікоку;
 • Середня швидкість широкосмугового інтернету в 2011 році - 8.1Mb / с (третя швидкість в світі після Південної Кореї і Гонконгу);
 • Національний спорт - боротьба сумо, а футбол і бейсбол також дуже популярні.

Навчання в Токіо

При згадці Токіо більшість людей, ймовірно, уявляють неонові вивіски і перевантажений вуличний рух. Але це ще не все. Далеко від основних магістралей і нескінченного потоку нових гаджетів в Акихабара («електричному місті»), є й більш спокійні радості: святині і храми, сади і традиційні чайні, бари локшини і свіжих суші.

Є також сотні університетів і коледжів, у тому числі найбільш рейтинговий вуз Японії - Токійський університет з 25-м місцем у QS World University Rankings.

Незважаючи на те, що Токіо посів друге місце серед найдорожчих міст в світі в 2011 році (Mercer’s 2011 Cost of Living Survey), Токіо не розорить вас, поки ви не користуєтеся таксі і ресторанами Aragawa (один з найдорожчих ресторанів у світі)

Навчання в Кіото

Культурна столиця Японії, Кіото, була політичною столицею більш ніж 1000 років, до 1868 року. Маючи 17 об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, Кіото знаходиться на вершині списку для студентів, що бажають вивчати багату історію Японії. Сьогодні, історичні місця знаходяться в оточенні індустрії і бізнесу, що бурхливо розвивається, а також мають цілорічну програму фестивалів та культурних заходів.

Кіотський університет (Kyoto University) є другим найстарішим і другим по рейтингу в Японії - на 32-му місці в QS World University Rankings. Також високо оцінюється Кіотський технологічний інститут (Kyoto Institute of Technology). У Кіото можна вибирати з більш ніж 30 університетів і коледжів. Але навіть якщо ви не оберете університет у Кіото, це місто, безумовно, варто відвідати під час перебування в Японії.

Навчання в Осаці

Ще в історичних документах зафіксовано, що Осака завжди була місцем зустрічей та обмінів - міжнародними воротами торгівлі, політики і знань.

Сьогодні Осака залишається ключовим економічним і культурним центром, з великим і різноманітним населенням і економікою більшою, ніж деякі окремі країни. «Культурна столиця» Кіото - всього лише в 40 кілометрах, але Осака і сама є місцем художніх виставок, живої музики і вистав, а також відома своєю прекрасною і різноманітною кухнею.

У сфері вищої освіти Осака також тримає марку: Університет Осаки (Osaka University) займає 45-е місце в QS World University Rankings.

Освіта.ua
30.03.2012