Освіта за кордоном: традиційні напрями

Світові країни все частіше розглядають залучення кращих іноземних студентів і викладачів в якості ключової рушійної сили економічного зростання

Освіта за кордоном: традиційні напрями

За словами Стіва Сміта, президента групи Universities UK "Вища освіта - це не тільки глобальний двигун для економіки знань, - це взагалі глобальний двигун".

Уряди світових країн все частіше розглядають залучення кращих іноземних студентів і викладачів в якості ключової рушійної сили економічного зростання на найближчі десятиліття. Але що це означає для потенційних іноземних студентів, і як це вплине на їхнє навчання?

Європа

У той час як країни, що розвиваються інвестували в розвиток стандартів вищої освіти на національному рівні, в Європі були зроблені кроки, спрямовані на щільну інтеграцію університетської системи в регіоні. З моменту підписання Болонської декларації у 1999 році зусилля низки європейських структур уже привели до створення "Європейського Простору Вищої Освіти".

Об'єднання такої великої території надає студентам унікальну можливість більш вільного пересування та отримання різноманітного досвіду навчання, який в свою чергу надасть їм визнану міжнародну кваліфікацію.

У міру зростання прозорості структури та організації вищої освіти в Європі, можливості отримання освіти в регіоні, ймовірно, стануть більш привабливими для іноземних студентів.

Студенти відчують себе в новій ролі, оцінивши переваги аналогічних освітніх програм у багатьох країнах без мовного бар'єру і розбіжностей у визнанні дипломів. Вузи почнуть активно конкурувати за студентів, гарантуючи привабливість, грамотну організацію та хороший науковий рівень своїх програм.

І хоча в короткостроковій перспективі буде існувати деяка напруженість у трансформації академічних стандартів для викладання англійською мовою, немає ніяких сумнівів у довгострокових перевагах цих процесів - інтернаціоналізація навчальних планів і контингенту студентів, безумовно, підніме рівень якості освіти на нову висоту.

"Безпрецедентний вибір буде надано новому поколінню магістрантів і докторантів, які зможуть залишитися в одній країні на весь період навчання, або ж прослухати спектр різних курсів і випробувати різні навчальні системи по всій Європі, - каже Симеон Андервуд, помічник академічного реєстратора в Лондонській Школі Економіки та Політичних наук (School of Economics and Political Science - LSE) і радник одного з провідних університетів у світі в Болоньї. - При наявності загальноєвропейської системи контролю якості, студенти матимуть впевненість у тому, що де б вони не отримали диплом, він буде відповідати високим стандартам, затвердженим більш ніж 40 країнами і визнаним у всьому світі".

Традиційні напрямки: Північна Америка, Великобританія, Австралія

США довгий час домінували на освітньому ринку для іноземних студентів з їх унікальним поєднанням незрівнянних академічних стандартів та фінансової могутності країни. Тим часом, Велика Британія намагалася конкурувати зі Штатами за рахунок багатовікового авторитету її провідних університетів та сильною економікою, що пропонує привабливі професійні перспективи після завершення навчання.

Австралія також досягла успіхів у залученні іноземних студентів завдяки поєднанню відносної доступності, прекрасному рівню життя та високій якості програм англійською мовою. Тим не менш, всі три країни останнім часом зіткнулися з певними труднощами.

США: Долю ринка освіти в США похитнув ріст і розвиток інших країн. У міру зростання кількості країн, що пропонують навчання англійською мовою і залучають іноземних талантів стипендіальними програмами, частка студентів з-за кордону, які навчаються в США, за даними Інституту міжнародної освіти (Institute of International Education - IIE) знизилася з 28% у 2001 році до 20% у 2009.

За цей же період частка освітнього ринку Великої Британії зросла з 11% до 13%, Австралії з 4% до 7%, а Канади з менш ніж 2% до 4%.

Велика Британія: Протягом останніх 12 місяців, міжнародний імідж освіти у Великій Британії страждає від численних протестів і дебатів навколо урядового рішення про підвищення вартості навчання, скорочення фінансування та пропонованого обмеження на імміграційні візи.

Існує широко поширена думка, що плата для іноземних студентів також буде зростати. Незважаючи на це, Кембридж, Університетський коледж Лондона та Оксфорд, що займають відповідно перше, четверте і шосте місця в рейтингу QS World University Rankings 2010, а також інші кращі вузи Великої Британії як і раніше зберігають свою міжнародну привабливість.

Австралія: Вища освіта в Австралії є першою статтею експорту послуг, і університети країни традиційно були дуже популярні серед студентів з Азії, особливо з Китаю, Індії, Малайзії, Гонконгу і Сінгапуру. Проте, ряд нападів на студентів з Азії викликав хвилю негативної критики, наслідки якої протягом двох років скоротили число студентів, які приїжджають до Австралії з Індії.

Джон Молоні, віце-президент QS і колишній виконавчий директор міжнародного Macquarie University в Сіднеї, каже, що це ганьба для обох сторін. "Справа в тому, що помилки візової та імміграційної політики залишили студентів наодинці зі зростаючими ризиками, і, як наслідок, вся система вищої освіти страждає разом з відносинами Австралії та Індії, - каже Молоні. - Коригувальні дії були зроблені, однак потрібні роки, щоб відновити рівновагу. У той же час, багато південно-азіатських студентів упустять прекрасну можливість отримати освіту в Австралії".

Незважаючи на зниження числа індійських студентів, Австралія залишається шостим найпопулярнішим місцем для іноземних студентів, а її академічні стандарти підкріплені присутністю у світових рейтингах.

Австралійський національний університет, Університети Мельбурна та Сіднея, зокрема, показали вражаючі результати в рейтингу QS World University Rankings 2011 року, де Австралійський національний університет посів шосте місце з філософії, а Університет Мельбурна - восьме та Університет Сіднея - одинадцяте місця з психології.

Автор: Денні Бірн

Освіта.ua
29.03.2012