Як не загубитися в університетських «джунглях»

Німецькі студенти у межах одного семестру консультують школярів щодо обраного фаху та університету. Отримати пораду через інтернет можуть й іноземні школярі

Як не загубитися в університетських «джунглях»

Дещо безпорадно Анніка розглядає план студентського містечка. 20 факультетів розташовані на місцевості, яка дорівнює площі майже 50-ти футбольних полів. Тож зорієнтуватися 17-річній школярці тут не так вже й просто. Однак вона вже вирішила, що наступного року розпочне навчання саме на медичному факультеті Рурського університету у західнонімецькому Бохумі. «Я хочу добре підготуватись до цього», - каже дівчина й з надією споглядає на студентку Фрідеріке. «Думаю, мені у цьому допоможе Фрідеріке».

Обидві дівчини познайомилися через проект «Mailmentoring Plus» («Наставництво через пошту Плюс»). Після тривалого спілкування електронною поштою дівчата нарешті зустрілися, тож Анніка робить перші кроки у напрямі до свого навчання на медичному факультеті. Вони разом відвідують будівлю факультету, бібліотеку, лабораторію. Такі консультації протягом одного семестру студенти Рурського університету проводять з 2006-го року. «Mailmentoring Plus» - це одноразова загальнонімецька програма, у якій до цього часу встигли взяти участь уже 160 тандемів школярів і студентів.

Спілкування наяву

«Особисті зустрічі в університеті надзвичайно важливі», - пояснює наставниця Анніки Фрідеріке. «Це хороша можливість познайомитися з людиною за межами електронного спілкування, крім того, багато питань можна з'ясувати тільки в особистій розмові». Приміром, як зорієнтуватися у величезному студентському містечку, використовувати бібліотеку чи працювати у лабораторії або ж у який спосіб найкраще знайомитися зі студентами.

     

«Вибір вищих навчальних закладів сьогодні настільки великий, що вселяє невпевненість у сучасну молодь», - каже координатор проекту Маґдалена Цомерфельд. «Наша програма дозволяє ближче ознайомитися із обраним фахом та зазирнути у студентське життя». Така пропозиція є цінною не тільки з огляду постійного розширення мережі вищих навчальних закладів у Німеччині. Наплив абітурієнтів на німецькі вузи робить умови вступу ще більш непередбачуваними та напруженими. Лише у Рурському університеті - 153 спеціальності, за яким навчаються 37 тисяч студентів.

Заохочення до навчання

Найбільшою популярністю у проекті користуються медицина, психологія та хімічна спеціальність. «Молодь хоче знати, які вимоги потрібно виконувати при вступі та під час навчання чи які знання знадобляться з англійської і математики», - говорить Цомерфельд.

Після участі у проекті від 10 до 15 відсотків школярів відмовляються від обраного фаху чи взагалі від навчання. Яку спеціальність обрати – медичну, економічну чи соціальну – молодь розуміє набагато краще після особистого контакту зі студентами. До того ж, розпочати свій перший семестр у вузі буде зовсім нестрашно.

Заборонених запитань немає

У проекті зареєструвалися також учні з іноземних шкіл. На жаль, через відстань учні з Ірану та Латинської Америки не змогли зустрітися зі студентами особисто. Але за допомогою електронної пошти вони з'ясували чимало питань про навчання в Німеччині. «Персональний контакт має перевагу у тому, що спілкування проходить абсолютно неформально», - говорить Цомерфельд.

Дурних запитань не буває, підбадьорює учнів Фредеріке. 23-річна студентка медичного факультету уже проконсультувала п'ятьох школярів. За це вона не отримує додаткових балів у навчанні. Однак контакт із школярам приносить їй задоволення. «Якби у мене не було моєї старшої сестри, яка також вивчає медицину, я б приступила до навчання абсолютно безпорадно», - додає студентка.

Deutsche Welle
22.03.2012