Майбутнє міжнародної студентської мобільності

У першому десятилітті ХХІ століття на міжнародну студентську мобільність вплинули дві події: теракти 11 вересня 2001 року і рецесія 2008 року

Майбутнє міжнародної студентської мобільності

Сьогодні основним мотивом для університетів при наборі іноземних студентів є вже не стільки залучення талантів і різноманітність студентського складу, скільки пошук додаткових джерел доходу.

У відповідь на таку потребу ринку з'явилася велика кількість комерційних структур, що пропонують послуги з набору студентів, починаючи від агентств з навчання за кордоном і закінчуючи спеціалізованими сайтами.

Як такі перетворення вплинуть на майбутнє міжнародної мобільності студентів? До подій 11 вересня Сполучені Штати були безперечним лідером у світовій вищій освіті, але внаслідок цієї події візовий режим для студентів був посилений. Австралія і Велика Британія цим скористалися і успішно освоювали зростаючий контингент іноземних студентів.

У період з 2002 по 2009 рік кількість іноземних студентів у системі вищої освіти Австралії і Великої Британії збільшилася на 81% і 47% відповідно, а в США - лише на 18%. У абсолютному вираженні, Австралія, Велика Британія і США набрали додатково по 100 тисяч студентів за цей же період.

Це говорить про порівняно повільне зростання контингенту іноземних студентів у США, враховуючи, що масштаби американської системи вищої освіти в 17 разів більше ніж у Австралії та у вісім разів більше, ніж у Великої Британії.

У середині першого десятиліття ХХI століття досить часто говорилося про непривабливість США для іноземних студентів і успіх Австралії та Великої Британії. І дійсно, США досягли нижчої точки в 2005/06 навчальному році, коли число іноземних студентів скоротилася на 21 500 у порівнянні з 2002/03 навчальним роком.

     

У той же час, в Австралії і Великій Британії кількість іноземних студентів зросла на 85 000. Багато в чому таке зростання пояснюється системою набору студентів на комісійній основі, яка була визнана найефективнішою для набору іноземних студентів.

Зростання кількості іноземних студентів у Австралії і Великій Британії могло б тривати, але рецесія 2008 року змінила хід подій. Як наслідок виникло два важливих питання, що стосуються цих двох країн. По-перше, високе співвідношення іноземних та вітчизняних студентів, і, по-друге - питання якості при використанні агресивних методів набору студентів.

За даними Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), у 2009 році іноземні студенти складали відповідно 21,5% і 15,3% усіх студентів вузів Австралії і Великої Британії, у порівнянні з менш ніж 4% у США. Це чітко показує, що Австралія і Велика Британія занадто залежні від іноземних студентів.

Ця ситуація стала результатом агресивних методів набору, що приділяли замало уваги якості своєї діяльності. Відомо багато випадків, коли людьми, які були більш зацікавлені в імміграції, ніж у освіті, використовувалися підроблені документи.

У статті The Telegraph за 2009 рік відзначалося, що "виявлено безліч випадків шахрайства за участю іноземних громадян, які намагаються потрапити до Великої Британії в якості фіктивних студентів».

Міграційні проблеми призвели до посилення візового режиму в Австралії і Великій Британії. У результаті, останні дані показують різкий спад кількості іноземних студентів у цих країнах. Наприклад, видача студентських віз у Великій Британії знизилася на 6% у 2010 році. У Австралії, офшорна видача віз - індикатор нових зарахувань іноземців до ВНЗ, скоротилася на 20% у 2010-11 рр..

У той час як американська економіка щосили намагається відновитися, можливо, зараз саме час для США подвоїти зусилля щодо залучення іноземних студентів. Для цього існують три основні причини.

По-перше, посилення візового режиму в Австралії і Великої Британії, робить ці країни менш привабливими для студентів, оскільки вони вбачають менше перспектив для майбутньої роботи та імміграції (Австралія вже оголосила про пом'якшення візового режиму для студентів - ред.). По-друге, скорочення бюджетів американських державних навчальних закладів, змушує їх більш активно набирати іноземних студентів, як додаткове джерело доходу.

Нарешті, як показує запуск Департаментом національної безпеки США сайту Study in the States для надання інформації іноземним студентам, навіть уряд США все більш серйозно ставиться до залучення іноземних студентів.

При цьому деякі з попередніх звітів за осінь 2011 року говорять про збільшення кількості іноземних студентів у американських університетах.

Наприклад, в University of Iowa зарахування іноземних студентів на перший курс досягло рекордного рівня - 484 людини в цьому році, в порівнянні з 388 у минулому році. У Arkansas State University число іноземних студентів, що вступили восени 2011 року збільшилося до 1000 (780 у минулому році).

За даними ОЕСР, у період між 2000 і 2009 роками кількість іноземних студентів у світі зросла на 1,6 млн осіб.

Ця тенденція збережеться і надалі у першу чергу за рахунок таких країн як Китай та Індія. У той же час, розширення систем вищої освіти в цих країнах йде на шкоду їх якості. Це призведе до появи великої кількості студентів, що бажають отримати якісну освіту за кордоном, і мають можливість її оплатити. Тим не менш, важко передбачити, до чого призведе це зростання.

Як видно, такі непередбачувані події, як 11 вересня або рецесія, здійснюють глобальний вплив на мобільність студентів. Крім того, політика урядів, щодо візових вимог, зокрема тих, які стосуються фінансових вимог і можливості подальшої роботи, матимуть великий вплив на іноземних студентів.

Конкурентна боротьба також сприятиме зростанню альтернативних моделей набору студентів. Однак прийняття цих моделей не може обійтися без ризиків, підводних каменів і конфліктів. Наприклад, агентська модель продовжує викликати питання щодо якості процесу набору, особливо щодо підробки документів.

Як це не парадоксально, але агентська модель, яка сприяла ряду візових шахрайств у Австралії і Великій Британії, і наразі привела до обмеження кількості іноземних студентів, позитивно оцінюється в США. Ці моделі, безумовно, допоможуть збільшити мобільність студентів, але й принесуть великі ризики для країн які їх використовують.

Мобільність іноземних студентів є джерелом збагачення та розвитку навчальних закладів, студентів і народів. Перспективи виглядають привабливо, враховуючи збільшення кількості іноземних студентів, але конкуренція також стане більш запеклою, що зробить загальну картину менш передбачуваною.

У безлічі можливостей і невизначеностей найкраще будуть почувати себе університети і країни, що зможуть адаптуватися до мінливого середовища.

Автор: Рауль Чаудаха, University World News

Освіта.ua
14.11.2011