Освіта в Швеції: інновації та творчість

Коли ви думаєте про Швецію, принципи інновацій і творчості спадають на думку, так само легко, як ABBA, IKEA і романи Стіга Ларссона

Освіта в Швеції: інновації та творчість

Талант, технології і терпимість вплетені у саму тканину шведської культури, чи варто дивуватися, що найталановитіші студенти з усього світу звертають увагу на Швецію з метою отримання освіти за кордоном та випробування передових технологій бізнесу?

Визнана освіта для світового бізнесу

Швеція вже давно пишається підготовкою професійних новаторів для командної роботи. Її університети роблять акцент на групову роботу, заохочуючи студентів у розкритті та розвитку своїх сильних сторін і талантів. Багато програм пропонують тісну співпрацю між науковими установами та промисловістю, даючи студентам явну перевагу при виході на ринок праці.

Шведські університети є воротами до професій ряду галузей. IT, телекомунікації, гірничодобувна промисловість, автомобілебудування, лісова промисловість і банківська сфера - лише деякі з сфер, у яких Швеція може похвалитися роллю прогресивного лідера. Швеція рано взяла на озброєння технології як у бізнесі, так і в побуті, тому і процвітає так багато шведських сервісних компаній.

     

Як така маленька країна як Швеція зуміла використати інновації та підприємництво, щоб створити такий всесвітньо відомий символ досконалості, як Нобелівська премія? Як 9-ти мільйонна країна може мати четверту в світі за конкурентоспроможністю економіку (дані індексу конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму 2009-2010)?

Багато що пояснюється рівнем освіти та науки у Швеції. Варто також зазначити, що вищі навчальні заклади Швеції завжди присутні в рейтингах університетів світу.

Загальнодоступна вища освіта англійською мовою

Наразі в Швеції навчаються близько 36 тисяч іноземних студентів, що становить близько 10% від загальної кількості студентів країни. Широкий вибір англомовних програм є привабливим чинником, як для шведів, так і для іноземних студентів. Багато шведських компаній використовують англійську в якості офіційної робочої мови. Іноземні студенти вважають, що така поширеність англійської дозволяє легше адаптуватися до нового середовища, а також полегшує пошук стажувань за кордоном і працевлаштування.

Швеція має більш ліберальні закони про трудову міграцію, що значно полегшує переїзд на роботу та перебування в Швеції по завершенні навчання. Студенти, які працюють, можуть доволі легко отримати дозвіл на роботу після закінчення терміну їх студентської візи.

Більше 500 магістерських програм

У відповідності до Болонського процесу, який служить запорукою узгодженості європейської вищої освіти, шведські університети перейшли на нову систему наукових ступенів з річною і дворічною магістерськими програмами. Швеція також прийняла Європейську систему переведення і накопичення кредитів (ECTS), яка стандартизує облік виконаної студентом навчальної роботи.

Навчальні програми розроблені відповідно до потреб студентів, в результаті чого виникла система освіти орієнтована на студента, при якій високо цінуються особиста ініціатива та критика. Студенти застосовують і аналізують навички, отримані шляхом обговорень під час лекцій та семінарів, дипломних робіт, тематичних досліджень та групової роботи. Для цього необхідно брати активну участь і висловлювати власну думку та ідеї на лекціях, семінарах, у групових обговореннях.

Навчання в Швеції проходить у дещо іншому форматі, ніж в інших країнах. Замість того щоб вивчати кілька курсів відразу протягом усього семестру або року, студенти зазвичай вивчають лише один курс протягом декількох тижнів. Відповідно, шведський семестр складається з серії коротких курсів, кожен з яких завершується іспитом. Весняний семестр останнього року магістерської програми, як правило, відводиться на написання дисертації.

Плата за навчання та стипендії

Плата для іноземних студентів встановлюється кожним університетом, і зазвичай знаходиться в межах між 70 000 - 170 000 шведських крон або 7 000-17 000 євро за навчальний рік. Студенти з країн-членів ЄС, Європейського економічного простору і Швейцарії, а також ті, хто приїхав за програмами обміну, звільняються від цієї плати, тому що вони користуються правами шведських студентів.

Шведський уряд заснував дві стипендіальні програми для іноземних студентів з країн, які не є членами ЄС і ЕврЕП, що фінансуються у розмірі 30 мільйонів шведських крон або 3 млн євро кожна. Перша програма буде надана країнам, з якими Швеція вже встановила довгострокове співробітництво. Друга буде спрямована на всіх студентів, які не проживають в зоні ЄС/ЕврЕП, і її фінансування збільшиться до 60 мільйонів шведських крон або 6 млн євро у 2012 році.

Легко подавати документи

Існує центральна служба прийому заяв, де можна заповнивши одну форму подати заявки відразу на чотири різні магістерські програми в різних університетах Швеції. Плата складає 900 шведських крон. Так як процес отримання візи для претендентів з країн, що не входять в ЄС/ЕврЕП може зайняти до декількох місяців, подавайте свої заявки завчасно.

The Swedish Institute. Переклад з англійської Освіта.ua.

Посилання по темі:

Освіта.ua
24.09.2011