Osvita.ua Освіта за кордоном Вища освіта Статті Як обрати університет за кордоном?
Як обрати університет за кордоном?

Існує думка, що найкращу у всіх сенсах вищу освіту можна отримати лише у Великій Британії. Які ж університети можуть посперечатися з британськими за якістю освіти, вартістю та престижністю?

Як обрати університет за кордоном?

"Диплом престижного закордонного вузу завжди забезпечує конкурентну перевагу при працевлаштуванні", - говорить керівник відділу освітніх програм компанії "Інтелектуал" Христина Кушнірова.

Втім, визначити, в якій з європейських країн найкраща освіта за всіма параметрами, практично неможливо, кажуть експерти. Рейтинги бувають різні, і враховують вони далеко не весь спектр параметрів.

"Якість освіти залежить не від країни, а від університету та обраної спеціальності: в одному - гарна наукова база, в іншому - технічна", - розповідає директор освітньої групи "Айклас" Андрій Щербаков.

За його словами, сьогодні європейські країни - учасники Болонського процесу - прагнуть до того, щоб освіта в вузах їх країн була "взаємозамінною". "У ЄС витримуються певні стандарти вищої освіти, при цьому рівень в різних країнах нівелюється", - зазначив він.

Але, говорячи про те, в якому напрямку рухається освіта в ЄС, потрібно вживати термін "безперервність", а не "взаємозамінність". "Суть в тому, що будь-яка людина, закінчивши, скажімо, середню школу в Ірландії, має можливість вступити до університету у Франції, а потім при бажанні перейти на останні два роки навчання, наприклад, до Іспанії, після закінчення бакалаврату в якій можна вступити до магістратури у Великобританії", - пояснив заступник директора компанії Students International Сергій Кузьминцев.

Але все ж таки експерти впевнені, що практично в кожній європейській країні можна виділити один чи два найвідоміших ВНЗ, освіта в яких, особливо за фундаментальними спеціальностями, відрізняється від інших. "У будь-якій країні є університети, що стоять окремо серед інших вузів", - вважає Кузьминцев. Так, у Фінляндії можна виділити Гельсінкський університет, в Угорщині - Будапештський університет, в Болгарії - Софійській, в Чехії - Карлів університет та Університет Брно.

Втім, якщо говорити про східноєвропейські країни, то серед них відзначають Чехію. "Чехію можна виділити серед країн колишнього соцтабору як перспективний напрям у сфері освіти за кордоном. Однак у повній мірі конкурентом багатьом західноєвропейським країнам вона бути не може", - сказала Христина Кушнірова з "Інтелектуала".

Але навряд який-небудь європейський вуз, навіть французька Сорбона, що входить до списку кращих вузів планети, зможе змагатися за рівнем освіти з Оксфордом і Кембриджем. "Порівнювати Сорбонну з цими університетами, я б сказала, некоректно - вона не аналог цим вузам: вони входять до десятки кращих університетів світу поряд з Гарвардом і Йелем, а Сорбонна, за різними даними, знаходиться у кінці другої сотні", - зазначила вона.

Такий стан позначається і на ціні навчання - якщо в Оксфорді та Кембриджі і бакалаврат, і магістратура коштують у середньому 15-16 тис. фунтів (17,2-18,4 тис. євро) на рік (ця сума може збільшуватися залежно від спеціальності), то у Сорбоні іноземець може вчитися практично безкоштовно, заплативши 200-300 євро як членський внесок.

На вибір країни для здобуття вищої освіти за кордоном зазвичай впливає мова. Саме через мову найбільш популярними залишаються англомовні країни, і особливо Великобританія. "Англійська мова найбільшою мірою доступна для всіх. Саме тому туди і їде найбільший відсоток студентів", - сказав Андрій Щербаков.

"В таких країнах, як Німеччина, Франція, Австрія, Бельгія, Швейцарія, навчання проводиться офіційною мовою країни, в якій знаходиться університет. А студенти, які бажають навчатися на англомовних програмах в цих країнах, як правило, повинні володіти високим рівнем англійської мови, що підтверджується відповідним сертифікатом (IELTS, TOEFL та ін), і мати певний рівень знань мови тієї країни, де проходить навчання", - зазначила Христина Кушнірова.

Студенту необхідно не просто знати мову, на якій проводиться навчання, - його знань має бути достатньо, щоб розуміти і засвоювати те, що йому говорять в університеті. "Ось прийшов якось до нас школяр і каже, що хочу, мовляв, навчатися в Іспанії. Ми його питаємо: "А іспанську добре знаєш? Ах, ні? Ну тоді готуйся ще два роки витратити на її вивчення", - розповів директор "Айкласу".

Вартість навчання в цих країнах варіюється. "Наприклад, у Німеччині і у Франції освіта рідною мовою практично безкоштовна - 1,5 тис. євро на рік в державному вузі або менше", - зазначила Христина Кушнірова. Навчання англійською мовою, яке пропонують в основному приватні університети, обійдеться студентові в середньому в 15-16 тис. євро на рік. "Державні вузи теж пропонують англомовні програми, але їх, як правило, мало, і вступити туди досить складно", - додала вона.

Таким чином, якщо іноземець у будь-якому разі хоче вчитися в цих країнах і при цьому знає тільки англійську, то у нього є два шляхи: або платити більше і вчитися в приватному вузі, або попередньо вивчити мову на рівні її носія, щоб вступати до державного вузу нарівні з місцевими школярами.

"Освіта в таких країнах, як Франція, Іспанія, Німеччина, безкоштовна як для своїх, так і для іноземців. Зараз (особливо у зв'язку зі світовою фінансовою кризою), можливо, щось і зміниться, але при наявності бажання, хороших знань мови та активності, абітурієнт може домогтися зарахування і буде навчатися безкоштовно", - додав заступник директора Students International.

У Бельгії та Австрії вартість навчання у вузі складає приблизно стільки ж, скільки і в Німеччині, - 1,5 тис. євро в державних вузах і від 13 тис. до 26 тис. євро - у приватних. Швейцарські ж університети - одні із самих дорогих. Рік навчання тут обійдеться приблизно в 18-26 тис. швейцарських франків (15,7-22, 7 тис. євро) на рік. Втім, у ряді іспанських, шведських та італійських вузів є зовсім безкоштовні освітні програми.

"Британська система освіти визнана традиційною, в той же час вона одна з найбільш гнучких і адаптованих під іноземних студентів. Навчання в Англії досить дороге, але студенти завжди мають реальну можливість отримати стипендії, що істотно зменшує вартість навчання", - відзначають в "Інтелектуалі".

Бакалаврат у Великобританії в середньому коштує 10 тис. фунтів (11,4 тис. євро) на рік, магістратура - 12 тисяч (13,7 тис. євро). "У Великобританії є одна відмінність від усіх європейських країн - там на бакалаврів вчаться три роки, а на магістра один, а по всій Європі - на бакалавра чотири роки, а на магістра два", - сказав директор "Айкласу".

Конкурентом Великобританії в англомовній освіті, погоджуються експерти, можна назвати Голландію, яка конкурує із "країною туманів" перш за все у ціні. "Там практично всі програми проходять англійською мовою, а вартість навчання менше у два рази", - сказав Андрій Щербаков.

Саме ці ж переваги має й Ірландія. "Навчання на програмах бакалаврату та магістратури в вузах цих країн коштує на порядок нижче, ніж у Великобританії, хоча рівень освіти дуже високий, - сказала керівник відділу освітніх програм компанії "Інтелектуал". - Втім, треба розуміти, що дипломи британських навчальних закладів більш відомі у світі".

Навчання в Ірландії коштує в середньому від 12 тис. євро на рік, у Голландії - 7-12 тис. євро.

Одна з головних особливостей європейської освіти полягає в тому, що вузи в Європі надають освіту широкого профілю. "Вузькоспеціалізованих вузів, як у нас, там майже немає. Але є й ті, що популярні в якійсь одній сфері", - вважає Щербаков. Так, на дизайнера добре готує Європейський інститут дизайну в Італії і Лондонський університет мистецтв, технологічних фахівців - у німецьких вузах, а фундаментальні науки добре викладають у майже всіх європейських вузах з історією. "Втім, Оксфорд і Кембридж у цьому сенсі поза конкуренцією", - додає він.

"Дуже схематично всі університети в Європі можна розподілити на дві частини - суто академічні та ті, що орієнтовані на практику, індустрію, потреби виробництва і бізнесу. Серед перших ви не знайдете такі програми, як "дизайн інтер'єру", "готельний менеджмент", "комерційна фотографія", "підприємництво в сфері охорони здоров'я", - вони займаються класичною наукою, вагомими науковими дослідженнями. Втім, два цих умовних вузівських типи відмінно доповнюють один одного", - розповів Сергій Кузьминцев, підкресливши, що в цьому також полягає безперервність європейської освіти.

Широкий вибір вузькоспеціалізованих напрямків, на думку експертів "Інтелектуала", пропонує Великобританія. Так, серед технічних університетів можна виділити New castle University, Heriot-Watt University, Robert Gordon University, серед вузів з гуманітарною спрямованістю - Lancaster University, University of Exeter, University of East Anglia і University of Central Lancashire.

Наші, як сказав директор "Айкласу", в основному їдуть до Європи "за реальними знаннями, які можна буде застосувати на батьківщині". Найбільш популярні напрямки серед вихідців з країн СНД, за його словами, - бізнес, економіка, IT та інженерні спеціальності. "Серед наших клієнтів найпопулярніші напрями - бізнес, економіка, маркетинг, дизайн, право", - додав заступник директора Students International.

www.euromag.ru
31.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!