Як обрати університет за кордоном?

Існує думка, що найкращу у всіх сенсах вищу освіту можна отримати лише у Великій Британії. Які ж університети можуть посперечатися з британськими за якістю освіти, вартістю та престижністю?

Як обрати університет за кордоном?

"Диплом престижного закордонного вузу завжди забезпечує конкурентну перевагу при працевлаштуванні", - говорить керівник відділу освітніх програм компанії "Інтелектуал" Христина Кушнірова.

Втім, визначити, в якій з європейських країн найкраща освіта за всіма параметрами, практично неможливо, кажуть експерти. Рейтинги бувають різні, і враховують вони далеко не весь спектр параметрів.

"Якість освіти залежить не від країни, а від університету та обраної спеціальності: в одному - гарна наукова база, в іншому - технічна", - розповідає директор освітньої групи "Айклас" Андрій Щербаков.

За його словами, сьогодні європейські країни - учасники Болонського процесу - прагнуть до того, щоб освіта в вузах їх країн була "взаємозамінною". "У ЄС витримуються певні стандарти вищої освіти, при цьому рівень в різних країнах нівелюється", - зазначив він.

     

Але, говорячи про те, в якому напрямку рухається освіта в ЄС, потрібно вживати термін "безперервність", а не "взаємозамінність". "Суть в тому, що будь-яка людина, закінчивши, скажімо, середню школу в Ірландії, має можливість вступити до університету у Франції, а потім при бажанні перейти на останні два роки навчання, наприклад, до Іспанії, після закінчення бакалаврату в якій можна вступити до магістратури у Великобританії", - пояснив заступник директора компанії Students International Сергій Кузьминцев.

Але все ж таки експерти впевнені, що практично в кожній європейській країні можна виділити один чи два найвідоміших ВНЗ, освіта в яких, особливо за фундаментальними спеціальностями, відрізняється від інших. "У будь-якій країні є університети, що стоять окремо серед інших вузів", - вважає Кузьминцев. Так, у Фінляндії можна виділити Гельсінкський університет, в Угорщині - Будапештський університет, в Болгарії - Софійській, в Чехії - Карлів університет та Університет Брно.

Втім, якщо говорити про східноєвропейські країни, то серед них відзначають Чехію. "Чехію можна виділити серед країн колишнього соцтабору як перспективний напрям у сфері освіти за кордоном. Однак у повній мірі конкурентом багатьом західноєвропейським країнам вона бути не може", - сказала Христина Кушнірова з "Інтелектуала".

Але навряд який-небудь європейський вуз, навіть французька Сорбона, що входить до списку кращих вузів планети, зможе змагатися за рівнем освіти з Оксфордом і Кембриджем. "Порівнювати Сорбонну з цими університетами, я б сказала, некоректно - вона не аналог цим вузам: вони входять до десятки кращих університетів світу поряд з Гарвардом і Йелем, а Сорбонна, за різними даними, знаходиться у кінці другої сотні", - зазначила вона.

Такий стан позначається і на ціні навчання - якщо в Оксфорді та Кембриджі і бакалаврат, і магістратура коштують у середньому 15-16 тис. фунтів (17,2-18,4 тис. євро) на рік (ця сума може збільшуватися залежно від спеціальності), то у Сорбоні іноземець може вчитися практично безкоштовно, заплативши 200-300 євро як членський внесок.

На вибір країни для здобуття вищої освіти за кордоном зазвичай впливає мова. Саме через мову найбільш популярними залишаються англомовні країни, і особливо Великобританія. "Англійська мова найбільшою мірою доступна для всіх. Саме тому туди і їде найбільший відсоток студентів", - сказав Андрій Щербаков.

"В таких країнах, як Німеччина, Франція, Австрія, Бельгія, Швейцарія, навчання проводиться офіційною мовою країни, в якій знаходиться університет. А студенти, які бажають навчатися на англомовних програмах в цих країнах, як правило, повинні володіти високим рівнем англійської мови, що підтверджується відповідним сертифікатом (IELTS, TOEFL та ін), і мати певний рівень знань мови тієї країни, де проходить навчання", - зазначила Христина Кушнірова.

Студенту необхідно не просто знати мову, на якій проводиться навчання, - його знань має бути достатньо, щоб розуміти і засвоювати те, що йому говорять в університеті. "Ось прийшов якось до нас школяр і каже, що хочу, мовляв, навчатися в Іспанії. Ми його питаємо: "А іспанську добре знаєш? Ах, ні? Ну тоді готуйся ще два роки витратити на її вивчення", - розповів директор "Айкласу".

Вартість навчання в цих країнах варіюється. "Наприклад, у Німеччині і у Франції освіта рідною мовою практично безкоштовна - 1,5 тис. євро на рік в державному вузі або менше", - зазначила Христина Кушнірова. Навчання англійською мовою, яке пропонують в основному приватні університети, обійдеться студентові в середньому в 15-16 тис. євро на рік. "Державні вузи теж пропонують англомовні програми, але їх, як правило, мало, і вступити туди досить складно", - додала вона.

Таким чином, якщо іноземець у будь-якому разі хоче вчитися в цих країнах і при цьому знає тільки англійську, то у нього є два шляхи: або платити більше і вчитися в приватному вузі, або попередньо вивчити мову на рівні її носія, щоб вступати до державного вузу нарівні з місцевими школярами.

"Освіта в таких країнах, як Франція, Іспанія, Німеччина, безкоштовна як для своїх, так і для іноземців. Зараз (особливо у зв'язку зі світовою фінансовою кризою), можливо, щось і зміниться, але при наявності бажання, хороших знань мови та активності, абітурієнт може домогтися зарахування і буде навчатися безкоштовно", - додав заступник директора Students International.

У Бельгії та Австрії вартість навчання у вузі складає приблизно стільки ж, скільки і в Німеччині, - 1,5 тис. євро в державних вузах і від 13 тис. до 26 тис. євро - у приватних. Швейцарські ж університети - одні із самих дорогих. Рік навчання тут обійдеться приблизно в 18-26 тис. швейцарських франків (15,7-22, 7 тис. євро) на рік. Втім, у ряді іспанських, шведських та італійських вузів є зовсім безкоштовні освітні програми.

"Британська система освіти визнана традиційною, в той же час вона одна з найбільш гнучких і адаптованих під іноземних студентів. Навчання в Англії досить дороге, але студенти завжди мають реальну можливість отримати стипендії, що істотно зменшує вартість навчання", - відзначають в "Інтелектуалі".

Бакалаврат у Великобританії в середньому коштує 10 тис. фунтів (11,4 тис. євро) на рік, магістратура - 12 тисяч (13,7 тис. євро). "У Великобританії є одна відмінність від усіх європейських країн - там на бакалаврів вчаться три роки, а на магістра один, а по всій Європі - на бакалавра чотири роки, а на магістра два", - сказав директор "Айкласу".

Конкурентом Великобританії в англомовній освіті, погоджуються експерти, можна назвати Голландію, яка конкурує із "країною туманів" перш за все у ціні. "Там практично всі програми проходять англійською мовою, а вартість навчання менше у два рази", - сказав Андрій Щербаков.

Саме ці ж переваги має й Ірландія. "Навчання на програмах бакалаврату та магістратури в вузах цих країн коштує на порядок нижче, ніж у Великобританії, хоча рівень освіти дуже високий, - сказала керівник відділу освітніх програм компанії "Інтелектуал". - Втім, треба розуміти, що дипломи британських навчальних закладів більш відомі у світі".

Навчання в Ірландії коштує в середньому від 12 тис. євро на рік, у Голландії - 7-12 тис. євро.

Одна з головних особливостей європейської освіти полягає в тому, що вузи в Європі надають освіту широкого профілю. "Вузькоспеціалізованих вузів, як у нас, там майже немає. Але є й ті, що популярні в якійсь одній сфері", - вважає Щербаков. Так, на дизайнера добре готує Європейський інститут дизайну в Італії і Лондонський університет мистецтв, технологічних фахівців - у німецьких вузах, а фундаментальні науки добре викладають у майже всіх європейських вузах з історією. "Втім, Оксфорд і Кембридж у цьому сенсі поза конкуренцією", - додає він.

"Дуже схематично всі університети в Європі можна розподілити на дві частини - суто академічні та ті, що орієнтовані на практику, індустрію, потреби виробництва і бізнесу. Серед перших ви не знайдете такі програми, як "дизайн інтер'єру", "готельний менеджмент", "комерційна фотографія", "підприємництво в сфері охорони здоров'я", - вони займаються класичною наукою, вагомими науковими дослідженнями. Втім, два цих умовних вузівських типи відмінно доповнюють один одного", - розповів Сергій Кузьминцев, підкресливши, що в цьому також полягає безперервність європейської освіти.

Широкий вибір вузькоспеціалізованих напрямків, на думку експертів "Інтелектуала", пропонує Великобританія. Так, серед технічних університетів можна виділити New castle University, Heriot-Watt University, Robert Gordon University, серед вузів з гуманітарною спрямованістю - Lancaster University, University of Exeter, University of East Anglia і University of Central Lancashire.

Наші, як сказав директор "Айкласу", в основному їдуть до Європи "за реальними знаннями, які можна буде застосувати на батьківщині". Найбільш популярні напрямки серед вихідців з країн СНД, за його словами, - бізнес, економіка, IT та інженерні спеціальності. "Серед наших клієнтів найпопулярніші напрями - бізнес, економіка, маркетинг, дизайн, право", - додав заступник директора Students International.

www.euromag.ru
31.08.2011