Рейтинги вузів у Німеччині: важливий, але не єдиний орієнтир

Найкращий університет, найвідоміший професор, найефективніша програма… Обираючи вищу школу, абітурієнти охоче орієнтуються на рейтинги. Але об’єктивних критеріїв таким оцінкам найчастіше бракує, зокрема й у Німеччині

Рейтинги вузів у Німеччині: важливий, але не єдиний орієнтир

Більшість рейтингів вищих шкіл Німеччини створюють великі дослідницькі інститути, фонди чи об’єднання, які працюють в галузі освіти. Найвідомішим німецьким рейтингом вважається той, який видає Центр розвитку вищої школи (Centrum für Hochschulentwicklung, скорочено – CHE). Його порівняльний аналіз охоплює 300 вищих навчальних закладів Німеччини і є в такий спосіб найбільш об’ємним аналізом цього роду.

Система, за якою проводиться порівняння, є дуже складною і включає зокрема такі фактори, як ситуація з навчальними місцями, наближеність навчального процесу до практики, міжнародне спрямування університету чи професійної вищої школи. Приміром, цього року, за критерієм "міжнародне спрямування" практично всі перевірені вищі школи мають помітні недоліки.

     

Загалом обрати об’єктивно найкращий вищий навчальний заклад практично нереально. Можна хіба що виділити з-поміж інших той чи інший сектор у навчальному процесі чи облаштуванні вищої школи. Приміром, вища школа Гайльбронна намагається приваблювати до себе потенційних студентів тим, що має одну з найкращих позицій у навчанні на спеціальність інженера-економіста.

Задоволені студенти

А вища торгівельна школа Лейпцига робить собі рекламу тим, що її студенти найбільш задоволені навчанням. Це, приміром, встановило підприємство з економічних консультацій Universum, опитавши випускників цього навчального закладу. "У нас студенти мають цілодобово доступ до комп’ютерів, до бібліотеки, їм просто зв’язатися з професорами, а чисельність учасників курсів у нас принципово невелика, а випускникам ми пропонуємо допомогу з початком професійної діяльності", - пояснює переваги Яна Фоґель з відділу маркетингу цієї лейпцизької вищої школи.

Найкращий доцент

Ще один важливий фактор для потенційних студентів – це хороше викладання. Тут варто орієнтуватися, приміром, на окремі конкурси, які проводяться серед німецьких університетів. Так, Фонд підтримки німецької науки разом з Конференцією професорів вищих шкіл щороку визначає переможців-викладачів, які вирізняються особливими результатами у навчальному процесі.

Премією Ars legendi кожного року відзначають викладачів з певних спеціальностей. Приміром, цього року йшлося про природничі науки й математику. Лауреатом став математик Юрґен Ріхтер-Ґеберт, який викладає в Мюнхені. Головною перевагою цього професора є те, що він намагається приділяти рівноцінну увагу всім студентам – незалежно від того, які в них оцінки. "Є люди, які пишуть відмінні роботи, але погано здають усні іспити, або ж навпаки", - коментує викладач. Він був радий своєму відзначенню премією, сказавши, що у галузі наукових досліджень є багато премій, а от за викладання подібних відзнак дуже мало. Оскільки йдеться про викладання, то в журі Ars legendi обов’язково представлені студенти.

Рейтинг в режимі онлайн

Взагалі студентів слід опитувати ще більше, ніж це робиться, вважають фахівці. Сучасне студентське покоління, коли йдеться про оцінку того чи іншого навчального закладу чи певних галузей у навчанні, звертається, звісно, до можливостей інтернету. Так, приміром, на порталі MeinProf.de студенти можуть елементарно висловити сою думку щодо того, який університет є кращим, де викладають кращі професори. Торік у грудні за результатами такого опитування MeinProf.de видав свій рейтинг, який очолили Вища школа Ашаффеннбурґа, Вища технічна школа Аахена та Фахова вища школа Гайдельберґа. Підсумки підбивалися за результатами 390 тисяч окремих оцінок. Утім, навіть самі працівники порталу зізнаються, що не вважають свій рейтинг ідеальним і працюють над кращим варіантом.

Автори: Ґабі Ройхер/Леся Юрченко

Більше про навчання у Німеччині>>>

Німецька хвиля
13.07.2011