Стипендіальна програма ЄС Еразмус Мундус - реальна історія успіху

Датський вчений Еразм Роттердамський, який 500 років тому написав свою знамениту сатиру "Похвала дурості", навіть уявити не міг, що одного дня про нього говоритимуть всі європейські студенти

Стипендіальна програма ЄС Еразмус Мундус - реальна історія успіху

Навряд чи серед програм, організованих Європейським Союзом, можна знайти більш затребувану, ніж стипендіальна програма міжнародного обміну Еразмус Мундус.

Мета програми обміну - сприяти співпраці між державами-членами ЄС, а також їх спільній роботі з іншими країнами.

Програма Еразмус Мундус дає можливість студентам з усього світу вчитися в країнах Європейського Союзу. І навпаки, студенти з країн-членів ЄС можуть отримати гранти на навчання в одному з 60 університетів-партнерів.

У програмі беруть участь більше 4 тисяч освітніх установ, що знаходяться в 27 країнах-членах ЄС, а також в Ісландії, Норвегії, Туреччині та Ліхтенштейні. У 2009 році до програми приєдналися Хорватія та Македонія, внаслідок чого кількість країн-учасниць збільшилася до 33.

     

Програма передбачає фінансову підтримку не лише вищих навчальних закладів, але й гранти для окремих студентів.

Починаючи з 1987 року, коли було засновано програму, більше 2,2 млн студентів і 250 тисяч викладачів університетів взяли участь у програмі. Її річний бюджет становить 450 млн євро.

У період з 2004 по 2008 роки понад 6 тисяч молодих вчених взяли участь у програмі. У той же період, завдяки фінансовій підтримці Еразмус Мундус більше 1000 вчителів з країн, які не є членами ЄС, активно брали участь у магістерських програмах та науково-дослідницьких проектах.

Відмінною рисою програми обміну є те, що володарі грантів навчаються як мінімум у двох європейських університетах. Це дає їм можливість ознайомитися з різними європейськими культурами.

Черговий етап програми Еразмус Мундус розпочався у 2009 році і закінчиться у 2013 році. У розпорядженні ЄС більше 950 млн євро, призначених на реалізацію міжнародної програми.

Очікується, що найбільш важливими нововведеннями стане впровадження спільних докторських програм, надання більшої кількості грантів європейським студентам і більш інтенсивне співробітництво з університетами країн, які не є членами Європейського Союзу.

Згідно з останнім дослідженням, проведеним у 2010 році, майже 200 тисяч студентів отримали фінансування за програмою Еразмус Мундус для того, щоб вчитися або стажуватися в іншій країні. Це рекорд програми за весь час її існування.

Згідно зі статистикою, наведеною Європейською комісією, у 2008/2009 академічному році середня сума, що надається студентам, зросла з 255 євро до 272 євро на місяць. При цьому не важливо, в якому університеті навчається студент, - у вузі Софії чи Стокгольма, - сума однакова.

Учасники програми Еразмус Мундус не платять за своє навчання, а також можуть скористатися як академічною, так і мовною допомогою ще на етапі підготовки для навчання чи стажування за кордоном. Приймаючий університет допомагає з пошуком житла, організовує ряд культурних заходів і, в цілому, допомагає адаптуватися до нового, "чужого" оточення.

Останнім часом зростає кількість молодих людей, які проходять практику за кордоном. На початку 2009 року стартував пілотний проект "Еразмус для молодих підприємців", програма обміну, що підтримує молодих підприємців, які бажають отримати досвід і знання від представників бізнесу з метою відкрити свій малий або середній бізнес.

Більшість студентів-учасників програми приїжджає з Франції (28 300 осіб), Німеччини (27 900) та Іспанії (27 400). Найпопулярніші країни, куди їдуть студенти й практиканти, - Іспанія (33 200), Франція (24 600) і Німеччина (22 тисячі).

За оцінками Європейської Комісії, на сьогодні близько 4% європейських студентів користуються фінансуванням Еразмус.

Освіта.ua
16.06.2011