Навіщо мільярдерам власні університети

Репортаж з Університету Коча - престижного навчального закладу, створеного турецьким мільярдером Вехбі Кочем

Навіщо мільярдерам власні університети

Окраїна Стамбула, елітний район Тур’япи. На одній стороні вулиці - новобудови з охороною і відкритими басейнами, на іншій - корпус Університету Коч (Koç Üniversitesi), одного з найпрестижніших вищих навчальних закладів Туреччини. Трохи далі пасуться корови.

Зовсім поруч Белградський ліс з найчистішим повітрям, а у 20 хвилинах їзди автобусом Чорне море. Саме тут живуть запрошені з Америки та інших країн викладачі університету зі своїми сім'ями. Квартиру (оренда до $ 1500) і харчування оплачує університет.

Університет створив впливовий турецький клан Коч, засновник якого Вехбі Коч почав у 1917 році з відкриття невеликого магазину в Анкарі. Коли бізнес досяг значних розмірів усередині Туреччини (це сталося до моменту закінчення Другої світової війни), він відправився до Америки. Там зумів домовитися з General Electric про виробництво електричних лампочок на території Туреччини.

Потім Коч, як водиться, пішов у політику. Після цього зайнявся випуском холодильників та іншої побутової техніки, досягнувши успіху і у цьому (квартири університетських викладачів, до речі, безкоштовно забезпечуються холодильниками і пічками марки Arçelik, яка належить сім'ї Коч).

Далі - договори про представництво в Туреччині FIAT і Ford (Коч виграв конкурс серед потенційних агентів автогіганта на Близькому Сході), розробка турецького автомобіля (у 1966 році у продажу з'явився Anadol, а в 1971-му - Murat), харчова промисловість... Сьогодні Koç Holding, який входить у список 500 найбільших світових корпорацій, об'єднує сотню компаній.

Вехбі Коч помер у віці 95 років в 1996 році. Наприкінці бізнес-кар'єри він заснував свій фонд: давав гроші лікарням, вкладав у культурні проекти і, звичайно ж, в освіту. Діти й онуки самого Коча в більшості своїй отримали освіту в США. З надією американізувати освіту в Туреччині він і створив Університет Коча.

Архітектура кампусу з шістдесяти будівель нагадує середньовічний Стамбул. Але переважна більшість викладачів - американці, навчання ведеться лише англійською мовою. Чому студенти вважають за краще вчитися тут, а не за кордоном?

Доктор Едвард Джуліано, президент Нью-Йоркського технологічного інституту, що має мережу кампусів на Близькому Сході, каже, що ціна освіти в Штатах досить висока, тому не всі студенти з країн, що розвиваються, можуть собі дозволити поїхати туди. У той же час багато хто хоче долучитися до культури американської освіти - інновацій, командної роботи і технологій.

"У Туреччині є приватна і державна освіта. Для приватних навчальних закладів краща американська модель", - говорить професор з маркетингу Fordham University (Нью-Йорк) і випускниця Університету Коча Лерзан Аксой.

З моменту заснування приватного університету Коча пройшло вже 17 років, і за цей час багато його випускники зайняли посади топ-менеджерів у провідних турецьких та міжнародних компаніях. Не дивно, що тут навчаються діти найбагатших турків. Вони надають перевагу економічному факультету або програмам MBA, говорить студент Алікан Кутлай.

Сам він вивчає археологію і, як багато інших талановитих студентів, виграв стипендію, яка повністю покриває його витрати. "У нас навчається зараз вже більше 4000 місцевих студентів плюс близько 150 іноземців, що приїжджають по обміну. Університет з кожним роком стає все популярнішим", - говорить Алікан.

У Koc University є клуб студентів, які вивчають російську мову і цікавляться Росією. Цього року бажаючих вивчати російську виявилося так багато, що довелося створювати другу групу і наймати ще одного викладача (курси коштують $ 2 за годину з людини). Пошуком викладачів якраз і займається клуб. Одна з його керівників, студентка історичного факультету Зейнеп Отлуоглу, стверджує, що серед студентів-русистів чимало майбутніх економістів, бізнесменів, інженерів та інших фахівців.

"Багато турків, і я в тому числі, люблять росіян, - говорить Алікан Кутлай. - У нас батьки працювали в Росії - в Москві, Петербурзі, Саратові, а деякі родичі і зараз там працюють - в текстилі і харчової промисловості. Тому й інтерес до російської мови величезний. Щоправда, не всім російська по плечу - досить складна мова".

Студент програми Ph. D Прінстона Ентоні Паппенфус провів літо в університеті Коча і залишився задоволений якістю освіти. На його думку, створення кампусу сприяє інтернаціоналізації турецької освіти, залученню в країну кращих світових умів, подальшої інтеграції в ЄС. І університет Коча, і приватний університет імені Сабанчі - другої найбагатшої родини Туреччини - заохочують студентів, орієнтованих на інновації, іменними стипендіями.

Вехбі Коч на запитання, навіщо Туреччині ще один університет, ще в 80-і роки відповідав: "Якщо ми подивимося на світ сьогодні, то побачимо навколо безліч країн, що досягли величезних успіхів в науці, техніці, освоєнні космічного простору. Щоб скоротити розрив, що відокремлює нас від них, нам необхідно вчити нашу молодь найбільш ефективним способом з усіх можливих".

Forbes.ru
26.01.2011