Як написати успішний мотиваційний лист

Професійний консультант з питань вибору місця навчання та роботи Анґела Версе-Германн про тонкощі написання мотиваційного листа

Як написати успішний мотиваційний лист

Анґела Версе-Германн от уже понад 15 років професійно надає консультації стосовно вибору місця навчання та роботи. Анґела написала понад двадцять книг-порадників на цю тему. Деякі з її книжок перевидавалися по п'ять разів. Ми вирішили розпитати Версе-Германн про особливості написання мотиваційного листа, адже саме цей документ відіграє вирішальну роль, коли йдеться про зарахування на навчання за кордоном.

Пані Версе-Германн, яка головна мета мотиваційного листа. Що хочуть дізнатися представники вищої школи про вступників?

Вони хочуть вибрати студентів, які є особливо здібними до навчання, і щоб ці студенти відповідали критеріям, що визначив університет. Критерії дуже різноманітні: якщо йдеться про зарахування на магістерську програму, тоді звичайно відіграють роль оцінки, отримані під час навчання в бакалавріаті, але виші цікавляться також і першим професійним досвідом кандидата, наприклад, де і яку практику він проходив.

Інтерес викликає й інша діяльність під час попереднього навчання - студентські премії, закордонний обмін… Все це хоче знати відбіркова комісія. Тому перед тим, як сідати за написання мотиваційного листа, важливо уважно прочитати умови прийому студентів, які, як правило, містяться на веб-сторінці вищого навчального закладу.

Іноді майбутні студенти вважають, що мотиваційний лист є переказом резюме. Чи це так?

Резюме - важлива складова пакету документів, але мотиваційний лист - це дещо інше. Звичайно, мотиваційний лист повинен містити й певні моменти з автобіографії, але також інформацію, якої нема в резюме: наприклад, перелік особистих здібностей, які б особливо відповідали обраному фаху, або причини, чому ви вирішили вступати саме до цього вишу, а не до іншого.

Що в будь-якому разі має містити переконливий мотиваційний лист?

Мотиваційний лист повинен охоплювати три великі сфери, які, так би мовити, червоною ниткою мусять проходити через весь документ. По-перше, важливо пояснити, чому ви вважаєте, що особливо підходите для цієї спеціальності. По-друге, старанно обґрунтуйте мотивацію навчання за обраним фахом. І по-третє, як я вже казала, докладно поясність, чому вирішили вступати саме до цього вишу.

На що варто зважати в стилі написання мотиваційного листа?

Пишіть зрозумілою мовою. Уникайте довгих і надто складних речень, тобто - головне речення й одне-два складнопідрядних. Тоді на читача вашого мотиваційного листа ви справите враження людини, яка вмієте чітко формулювати свою думку. Уникайте надто невимушеного стилю, розмовної лексики. Текст варто розділити на чіткі смислові частини, однак не нумеруйте їх і не виділяйте курсивом або жирним шрифтом. Текст має залишатися єдиним цілим. Структуруйте його за допомогою абзаців.

Як зачепити журі з перших речень і спонукати членів відбіркової комісії прочитати мотиваційний лист до кінця?

Враховуючи велику кількість мотиваційних листів, які доводиться читати членам комісії, важливо почати з якогось особливо позитивного моменту у вашому попередньому студентському житті. Наприклад, завжди добре на самому початку згадати про відмінні успіхи під час навчання в бакалавріаті. Але почати можна, написавши й про особливо вдалу практику чи перший професійний досвід, який надихнув вас на продовження навчання в магістратурі. Але не повторюйте одні й ті самі аргументи двічі - це точно змусить людей нудьгувати.

Скільки часу варто відвести на написання?

Як правило, обсяг мотиваційного листа складає від однієї до двох з половиною сторінок. Виділіть стільки часу, скільки треба, щоб потім сказати: я написав усе, що презентує мене з найкращого боку, досягнення та здібності, мотивацію вчитися. Не тягніть до останнього: такий важливий лист не пишуть у цейтноті.

Крім того, зайвий час не завадить, аби дати комусь почитати мотиваційний лист перед тим, як його відсилати.

Про що не варто в мотиваційному листі писати взагалі?І яких помилок варто уникати?

По-перше, уникайте формальних помилок. Якщо від вас чекають на мотиваційний лист обсягом до двох сторінок, ви не повинні писати п’ять, від цього текст не стане кращим. Надсилайте повний пакет документів з усіма копіями свідоцтв і сертифікатів, які від вас вимагають. Наступна типова помилка - недостатня інформованість про обраний навчальний заклад.

До слабких аргументів, я б віднесла, наприклад, якісь приватні, а не фахові причини, що вас спонукають до навчання в конкретному виші: мовляв, мій хлопець навчається в цьому університеті і я б теж хотіла вчитися тут, аби жити разом з ним. Це не сприймуть серйозно, і тому про це не варто писати. Враховується виключно фахова мотивація.

Не вдавайтесь до перебільшень. Презентуйте себе з найкращого боку, але водночас не переборщіть під гаслом "у вас навчатиметься майбутній Ейнштейн".

Автор: Аніта Грабська

Deutsche Welle
07.11.2012