Ліга Плюща (англ. The Ivy League)

Ліга Плюща об'єднує найстаріші навчальні заклади США. Спочатку термін використовувався для позначення спортивної асоціації, що включала команди цих навчальних закладів, сьогодні ж із суто спортивної сфери він перейшов в академічну й соціальну.

Навчальні заклади Ліги Плюща традиційно посідають лідируючі позиції в національних і міжнародних рейтингах університетів. У першу десятку найкращих університетів світу 2013 року за версією QS World University Rankings увійшли три «плющі»: Гарвард (друге місце), Йель (восьме), Прінстон (десята позиція).

Усього ж Ліга Плюща об'єднує вісім навчальних закладів, заснованих ще в XVII–XIX століттях:

  • Гарвардський університет (заснований у 1636 році);
  • Йельський університет (1701 рік);
  • Пенсільванський університет (1740 рік);
  • Прінстонський університет (1746);
  • Колумбійський університет (1754);
  • Браунівський університет (1764 рік);
  • Дартсмутський коледж (1769 рік);
  • Університет Корнуелла (1865 рік).

Усі університети мають статус приватних. Фінансування спортивних і наукових програм здійснюється за рахунок пожертвувань від неурядових організацій та інвесторів.

Випускники Ліги Плюща відносяться до привілейованої верстви суспільства, світової фінансової, творчої, наукової еліти. В університетах викладають нобелівські лауреати, читають лекції президенти різних країн. Старшокурсники мають можливість проходити практику у найпотужніших компаніях США.

У різний час університети «вісімки» закінчили Теодор Рузвельт, Джон Ф. Кеннеді, Джордж Буш (ст. і мол.), Білл і Хілларі Клінтон, Барак Обама, Феліпе Кальдерон – політики, які мають вагу на міжнародній арені й які залишили слід у світовій історії; кращі фінансисти (Бен Бернанке, Стівен Шварцман), засновники «Майкрософт» і «Фейсбук» Білл Гейтс і Марк Цукерберг, актори Метт Деймон і Наталі Портман, американський письменник Торнтон Уайлдер (лауреат Пулітцерівської премії). Ступінь університету, що належить до Ліги Плюща, гарантовано приверне увагу роботодавця до резюме.

Спортивний престиж університетів підтримують команди, що входять у перший дивізіон Національної асоціації студентського спорту (NCAA): Браунівські «Ведмеді», Прінстонські «Тигри», колумбійські «Леви», Йельські «Бульдоги», «Гарвард Крімсон», що представляють ВНЗ у національних змаганнях з гольфу, лакроссу, фехтування, софтболу, плавання й т. ін.

Незважаючи на елітарність Ліги Плюща, стати її членом може будь-який абітурієнт. Усі члени «Стародавньої Вісімки» практикують прийом наосліп, що дає можливість отримати безкоштовну освіту у вибраному ВНЗ.

Освіта.ua
07.11.2013