Студентське життя в Тартуському університеті очима українки

Студентка з України Катерина Кубрак розповідає про навчання в Тартуському університеті

Студентське життя в Тартуському університеті очима українки

Катерина Кубрак – студентка з України, розповідає про своє навчання в магістратурі в Тартуському університеті, Естонія.

Що ти вивчаєш в Тартуському університеті (ТУ)?

Моя магістерська програма називається «Менеджмент в галузі інновацій і технологій».

Чому ти обрала цю програму?

Я закінчила бакалаврат в Києві зі спеціальності “Комп’ютерні науки”, який відкрив для мене різні сторони ІТ. У той же час, участь в ініціативах студентського самоврядування допомогла зрозуміти, що мені по-справжньому подобається менеджмент і вирішення невирішуваних задач.

При пошуку програм магістратури, я знала, що хочу залишитись в ІТ, але сфокусуватись на більш «м’якій» його стороні - чомусь, пов’язаному з менеджментом, бо програміст з мене ніколи б не вийшов. Навчальний план цієї програми ТУ ідеально підходив під мої бажання.

Чому ти обрала ТУ?

Я розглядала багато варіантів, але подавалась лише на одну з програм Erasmus Mundus і, власне, тільки в ТУ. Чесно кажучи, Erasmus Mundus був моїм першим пріоритетом, але я не пройшла.

Однак, в ТУ на програмі «Менеджмент в галузі інновацій і технологій» на момент моєї подачі вже рік навчався мій хороший друг. Його позитивні відгуки мене остаточно переконали вступати. Плюс до всього, ТУ пропонував бюджетні місця і стипендії на проживання. Їх отримують лише топ-апліканти, і мені пощастило стати одним із них. Зараз я з впевненістю можу сказати, що щаслива, що все склалось саме так.

Чи вплинуло розташування Естонії на твій вибір?

Скажу неправду, якщо скажу, що мені було не страшно їхати в Естонію. Для мене навчання в ТУ - це вже третій досвід життя за кордоном, тому я не боялась професорів, англійської мови або культурного шоку.

Однак, в Україні ходять легенди, що Естонія стоїть засніженою всі дванадцять місяців, а сонце виходить з-за хмар лише п’ять днів на рік. Цього я відверто побоювалась, але дарма: погодні умови зимою мало відрізняються від українських.

На жаль, міф про сонце не такий уже й міф - його в країні справді мало, але білі ночі влітку компенсують довгу осінньо-зимово-весняну тугу.

Чи відрізняється навчання в Естонії та Україні?

Можливість вибору курсів в ТУ - не просто слова, а звична реальність, яка здалась мені перевагою на початку, а тепер стала такою ж звичністю. У мене немає визначеного за мене на чотири роки вперед розкладу; а якщо я не взяла якийсь предмет у цьому семестрі, то спокійно можу його взяти через рік.

Так само вільно я можу відвідувати будь-який курс з інших програм (навіть якщо це історія джазу або каліграфія), або безкоштовно вчити одну із 13-и мов при університеті на базі англійської.

Як ти фінансово забезпечуєш своє навчання та проживання?

Я отримую стипендію Міністерства закордонних справ. Загалом, стипендії цілком вистачає для проживання в Естонії, але я ще додатково працюю, тому коштів вистачає і на подорожі, коли на те є час.

Яке твоє враження від лекцій та викладачів ТУ?

Мені дуже подобається, що більшість лекцій - це не читання слайдів, а дискусія між викладачем і студентами. І ще варто зазначити, що університет дуже інтернаціональний, і це стосується не тільки студентів, але й професорського складу. Із шести моїх викладачів минулого семестру, естонців серед них було аж один.

Чи підтримуєш ти зв’язки з іншими українцями в Тарту?

Я не розділяю своїх друзів на українців та іноземців. Українських студентів тут багато, і ми завжди раді допомогти один одному, навіть маємо спільний чат на сотню людей. Минулого першого вересня найактивніші влаштували флешмоб і прийшли на святкування у вишиванках. Я вважаю, що це було круто.

Як виглядає дозвілля в Тарту?

Тарту - студентська столиця Естонії, тому тут постійно щось відбувається. Особисто мені дуже подобаються студентські дні, які проходять двічі на рік, у вересні та у квітні. Студентські дні - це цілий тиждень різних заходів для студентів на різний смак, від настільних ігор і квестів до гучних вечірок і “посвяти в студенти” для першачків.

Ти живеш у гуртожитку чи в квартирі?

Я живу в гуртожитку блочного типу. В одному блоці дві кімнати по дві людини, своя кухня і ванна кімната. У порівнянні з середніми цінами на квартири, гуртожитки дуже доступні для студентів (близько €110/місяць з комунальними послугами). За умови гарних стосунків із сусідами, гуртожиток є оптимальним житлом.

Чи можливо навчатись і працювати одночасно?

Так, це не заборонено, проте завжди треба пам’ятати, що фокус має бути на навчанні. Питання лише в тому, як збалансувати навчання, роботу і дозвілля. Я навчаюсь повний день і працюю на неповну ставку. Іноді доводиться пропустити одну годинку сну, але воно того варте.

Що б ти сказала абітурієнтам, які зацікавлені вступати в ТУ?

Вступати! Я провчилась в університеті лише семестр, але цього достатньо, щоб сказати, що я задоволена своїм досвідом на 100%. Університет абсолютно заслужено може похвалитись високим рівнем освіти, а Тарту - комфортними умовами проживання. Досвід навчання за кордоном нічим не замінити, і я щаслива, що отримую його в ТУ.

Дізнайтесь більше про навчальні програми ТУ за посиланням: https://www.ut.ee/en/admissions та слідкуйте за нашими новинами в Телеграмі UniTartu.

Стаття опублікована за підтримки Європейського Фонду Розвитку та SA Archimedes.

Освіта.ua
27.02.2020