Як безкоштовно вступити у шведський виш

Студентка Стокгольмської школи економіки в Ризі Ірина Хом’як розповідає про безкоштовне навчання

Як безкоштовно вступити у шведський виш

Студентка зі Львова Ірина Хом’як безкоштовно навчається за 3-річною бакалаврською програмою Bachelors degree in economics and business університету «Стокгольмська школа економіки в Ризі», отримавши стипендію від уряду Швеції. Про можливість безкоштовного навчання в цьому виші Ірина розповідає порталу Освіта.ua.

Ірино, розкажіть будь ласка про обставини Вашого знайомства зі Стокгольмською школою економіки в Ризі та можливості безкоштовного навчання

Я народилась і жила у Львові, училася у Класичній гімназії при ЛНУ імені Івана Франка. У нашу школу приїхав представник Стокгольмської школи економіки в Ризі, розповів про програму і надав всю необхідну інформацію. У цьому шведському виші практикується система, коли першокурсники з України їздять по українських школах і розповідають про можливості безкоштовного навчання.

Мені сподобалося, що в цьому престижному виші програма є безкоштовною і пропонує не тільки економіку, а й бухгалтерську справу, бізнес-стратегію та інші важливі для бізнесу предмети. Для мене таке навчання було можливістю отримати престижний диплом, який визнається у всьому світі та значно полегшує пошук роботи за кордоном.

Виш, в який я вступила в Ризі, – це відділення шведського університету Стокгольмська школа економіки, яка входить у топ 30 бізнес-шкіл Європи. Уряд Швеції фінансує грант на безкоштовне навчання для українців, що повністю покриває вартість навчання в €6000 на рік, проживання в гуртожитку €2000 на рік, а також €2000 на рік на кишенькові витрати.

Цей грант можуть отримати всі українські абітурієнти, і все, що для цього потрібно, – це добре вчитись, володіти англійською і пройти вступні випробування. Мені для вступу вистачило освіти, яку я отримала у своїй класичній гімназії, і потреби в додатковій підготовці я не відчувала. У Стокгольмську школу економіки в Ризі також вступають не тільки випускники шкіл, а і студенти першого і другого курсу українських вишів. Зараз зі мною навчаються ще шість українців.

З яких етапів складається процес вступу?

Для вступу необхідно було заповнити он-лайн заявку на навчання, прикріпити свої оцінки, досягнення, такі як участь в олімпіадах та інші, написати короткий мотиваційний лист. Після цього мені прийшов лист про те, що мене запросили на тести для вступу, які проходять у Києві.

Я приїхала і склала тест з трьох частин – математики, логіки з усними обчисленнями та англійської мови.

Кожна з частин має тривалість від 30 до 60-ти хвилин і не є дуже складною, тому особливої підготовки для цього не треба. Я би не сказала, що ці частини складніше, ніж ЗНО.

У частині «Математика» немає а ні похідної, а ні інтегралів, оскільки деякі латвійці не вивчають це у школах, і щоби складати один тест, для абітурієнтів з усіх держав цих матеріалів в тестах немає, але є дуже багато завдань, і перемагають ті учні, які швидше, ніж інші, виконають усі завдання.

«Логіка». Ця частина включає IQ тест (з картинками, де треба вибрати одну, яка продовжує певний ряд), а також усні обчислення, де взагалі не можна нічого записувати, а треба все вирішувати тільки усно.

Тест англійської складається з письма й читання. Спочатку дають почитати текст, заповнити тестові варіанти відповіді та написати есе.

Після тестів у мене була третя – завершальна стадія вступу – співбесіда. Мені ставили різні запитання – чому саме цей виш, чому бізнес-спрямування, що я планую робити в житті і тому подібне. Усі ці випробування проходили в Києві, я їх успішно пройшла і вступила на перший курс.

Що являє собою навчання на першому курсі?

Я навчаюся за 3-річною бакалаврською програмою, що дає можливість отримати ступінь Bachelors degree in economics and business. Навчання проходить англійською мовою. Ми вивчаємо надзвичайно широкий спектр обов’язкових предметів, а саме мікроекономіку, бухгалтерську справу, маркетинг, менеджмент, «лабораторію» підприємництва, стратегію, дослідження ринку, підприємницьке право та ін., а також додаткові курси іноземних мов (французька, німецька, шведська, латвійська, іспанська – на вибір), підготовку договорів, переговори та вирішення конфліктів, аудит та оподаткування, фінансову математику, що дає безліч можливостей у майбутньому.

Широке коло предметів дозволяє продовжувати навчання на магістерському рівні в різних сферах, а якщо ти хочеш заснувати власний бізнес, тобі абсолютно достатньо твоїх знань, тому що тут дуже багато практики. Я не вчилась в українських вишах, але мені здається, що там більше теорії, а тут нас учать, як утілювати отримані знання в реальне життя.

Чим ще відрізняється навчання від українського? Тим, що тут багато роботи в командах, в яких ми виконуємо різні проекти. У нас був курс, де треба було вчитися створювати бізнес, і ми це робили в командах. Після такої роботи залишаються дуже тісні зв’язки з цілим курсом, і потім ці люди стають твоїми друзями, вони й далі допомагають тобі в житті.

У нас така система навчання, що викладаються два предмети одночасно, потім вони закінчуються і починаються наступні. Тобто немає такого, що на тебе звалюється дуже багато іспитів і треба всі одразу складати. Усе відбувається поступово, і я вважаю, що це раціональніше й легше для студентів. Але при цьому навчання доволі інтенсивне, зараз, наприклад, у мене є кожного дня завдання, які треба виконувати і здавати і які впливають на оцінку. Викладачі нас привчають, щоб ми були активними, не тільки складали іспити, а ще і брали участь дискусіях і семінарах.

Лектори в університеті з різних країн: з Данії, Швеції, Сполучених Штатів, серед них є випускники Гарвардської бізнес-школи, Кембриджа – з ними дуже цікаво.

А що би Ви сказали про сам виш і студентське життя?

Це невеличкий університет, оскільки кожного року він приймає 120–130 студентів з різних країн, усі студенти знають один одного, є спілкування з адміністрацією, і університет являє собою велику родину. Університет і самі студенти проводять багато різних заходів – кожного тижня відбувається цікава подія. Наприклад, якщо я вертаюсь в Україну лише на тиждень, то зазвичай устигаю пропустити щось цікаве.

Я беру участь у діяльності різних організацій, наприклад, у нас є студентська організація Peak Time, яка організовує одні з найбільших бізнес змагань у Європі. Є так-званий Investment Fund, який організує різні інвестиційні ігри, фінансові змагання. Також існує спільнота Debates Society, і ми їздимо на дебати. Цього року я мала шанс поїхати на дебати в Оксфорд. Також у нас є студентська асоціація, яка займається усім студентським процесом, веде переговори з адміністрацією, кожного року його покращує і робить цей процес більш зручним. Також є Days of opportunities – своєрідний ярмарок, де компанії зустрічаються зі студентами й розмовляють з ними із приводу подальшого працевлаштування.

Життя в гуртожитку дуже веселе і цікаве завдяки тому, що тут зібрались люди з різних країн. У нас є всі зручності й навіть настільний теніс та інші активності. Харчуюсь я або в університеті, де є велике кафе, або в гуртожитку. У нас є різні гуртки, спорт, волейбол, футбол, плавання, тобто дійсно цікаво – завжди є що робити.

Мені вистачає часу й на навчання, й на подорожі, і щоби кожного дня зустрічатися із друзями, пограти в настільний теніс. Віза мені дозволяє подорожувати по всьому Європейському Союзу. Недавно ми від університету плавали у Стокгольм у наш материнський виш.

А які можливості стажування, подальшого навчання та нетворкінгу пропонує університет?

Після першого і другого курсу в нас є інтернатура – ми ідемо працювати на місяць-два в компанії. Різні люди вибирають різні компанії в різних країнах, деякі вертаються до себе в країни, деякі працюють у Латвії, деякі наші студенти стажуються в Air Baltic, SwedBank, SEB, Ernst&Young, KPMG.

У нас є українські випускники цього ВНЗ, які здобувають освіту вже на рівні магістратури безпосередньо у Швеції у Стокгольмській школі економіки, є випускники, які залишились у Ризі і працюють у Латвії.

У нас в університеті дуже якісна співпраця з випускниками, і вони дуже нам допомагають. Існує програма «Alumni student mentoring», де для кожного студента, починаючи із другого курсу, призначають ментором випускника, який спілкується зі студентом про професійні новини, професійні поради та особистий професійний досвід. Також випускники дають лекції, жертвують власні кошти на alma mater, приходять до нас і розповідають про свій досвід кар’єрного зростання.

Як навчання за кордоном змінює Ваш світогляд?

Це навчання мені показує, що немає абсолютно нічого неможливого і що в Європі є дійсно багато різних можливостей, можна знайти своє місце в цьому світі, досягнути чогось дійсно надзвичайного, якщо ти цього прагнеш і до цього ідеш.

Що би Ви порадили українським абітурієнтам, які бажають навчатись у Стокгольмській школі економіки в Ризі?

Перш за все – учити англійську мову! Це найважливіше, тому що математика в нас завжди була на рівні. Окрім того, у перший тиждень лютого, а також у березні 2016 року я, як і кожний українець-першокурсник нашого вишу, проведу ряд зустрічей у Львові та Києві з учнями 10–11-х класів, на яких буде докладно розказано про навчальний заклад, систему навчання та можливості, які отримують його студенти, можливості отримання гранту на безкоштовне навчання, проживання та стипендію для вступників з України. За анонсом проведення зустрічей можна слідкувати на сторінках у Фейсбуці та Вконтакте.

Підготував Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
19.01.2016