Освіта як секрет успіху Сінгапуру

Особливості сінгапурської системи освіти, що дозволили їй досягти висот і світового визнання

Освіта як секрет успіху Сінгапуру

З дня смерті Лі Куан Ю його досягнення стали предметом численних дискусій у світовому співтоваристві. Але є один аспект його успішної діяльності, який залишився все ж недостатньо освітленим - це інвестиції, які він і його наступники зробили в сферу освіти.

Як сам неодноразово заявляв Лі Куан Ю, його стратегія полягала в тому, щоб «розвинути єдиний природний ресурс Сінгапуру - його народ».

Сьогодні, згідно з даними Міжнародної програми з оцінки освітніх досягнень учнів (PISA), Сінгапур звично посідає місце серед кращих систем освіти. Більше того, хоча місто-держава нараховує всього лише п'ять мільйонів осіб, Сінгапур пишається своїми двома університетами, що увійшли до ТОП-75 останнього Рейтингу кращих університетів світу за версією Times Higher Education (поряд з Китаєм, Японією і Німеччиною).

Як же це сталося? Що було правильним у рішеннях Куан Ю і Сінгапуру?

Для початку, слід підкреслити, що сінгапурська система освіти не була de novo розроблена Лі Куан Ю і його колегами. Скоріше, вона була побудована на дуже міцному фундаменті, успадкованому від британського колоніального минулого Сінгапуру. На відміну від багатьох своїх сучасників в середовищі постколоніальних лідерів Лі Куан Ю не побоявся задіяти для державного будівництва всі необхідні елементи минулого.

Ніде цей підхід не був настільки очевидний, як в освіті. Багато провідних освітніх навчальних закладів країни, наприклад, Національний університет Сінгапуру (заснований в 1905), Інститут Раффлза (заснований в 1823) і Англо-китайська школа (заснована в 1886) за часом значно передують незалежності, отриманої в 1963 році.

Крім того, навчальна програма для середньої освіти побудована за зразком британського О-рівня і А-рівня кваліфікації (з деякою адаптацією, враховуючи більш високу середню успішність учнів Сінгапуру). І хоча інфраструктурою ні в якому разі не нехтують, все ж основна увага освітніх інвестицій зосереджена на студентах і вчителях.

Своїм кращим студентам національна система надає щедрі стипендіальні програми, які дозволяють їм використовувати освіту інших провідних університетів світу, при тому, що свої вищі навчальні заклади Сінгапур також розвиває до рівня світового класу. Крім того, початкові зарплати, які перевищують середньостатистичний рівень по країні, приваблюють молодих людей до професії вчителя, розвивають і утримують найкращих випускників.

До того ж, сінгапурська система освіти є мерітократичною (а деякі називають її елітарною) з акцентом на виявленні та розвитку кращих талантів і, що не менш важливо, направленню їх убік державної служби. Урядові стипендіати зобов'язані служити в державному секторі не менше двох років за кожен рік навчання.

Той же мерітократичний підхід управляє розвитком і заохоченням вчителів. Найбільш професійно ефективним вчителям дають керівні обов'язки, але без надмірної прив'язки до терміну займаної посади. Також здійснюється безперешкодна комунікація між Міністерством освіти, класами і шкільною адміністрацією. Педагоги часто відряджаються для виконання стратегічної роботи. Багато згодом приймають рішення повернутися в клас.

Елітарна тенденція в сінгапурській системі освіти регулюється тим, що якісна освіта доступна для всіх рівнів освітніх здібностей. Сінгапур по праву пишається своїми елітними середніми та вищими навчальними закладами, але можна сміливо стверджувати, що прихованими перлинами системи є сотні районних шкіл, інститутів технічної освіти та політехнічних вишів, які забезпечують високоякісною освітою абсолютно всіх.

Сінгапурська система освіти незмінно перспективна. Прийняттям двомовності з англійською мовою (на додаток до рідної мови: мандарину - північнокитайської, малайської або тамільської), зосередженістю на науці, технології, інженерії та математиці (STEM) - Сінгапур передбачив багато з ключових стратегій в галузі освіти, прийнятих сучасними політиками.

Вибір англійської мови, в свою чергу, був обумовлений історією та потребами в єдиній мові сінгапурського багатонаціонального суспільства. До того ж, це було і пророчим передбаченням стрімкого поширення англійської мови як «лінгва франка» світової торгівлі і науки, яка, одного разу осівши, в перспективі могла залишитися на багато десятиліть, якщо навіть не на століття, як, власне, і відбувається. У цьому відношенні Лі Куан Ю істотно відрізнявся від інших постколоніальних лідерів свого покоління. Замість потурання вузьким націоналістичним настроям і вибору мови і культури більшості, він і його колеги вирішили прийняти глобальний мову для свого глобального міста.

Нарешті, система освіти Сінгапуру завжди розвивалася і розвивається в ногу з часом, чому є і нові докази. У 1990-і роки впливові політики Сінгапуру, стурбовані тим, що їх підхід до освіти, можливо, дещо надмірно регламентований і надмірно зосереджений на STEM, почали відкривати нові можливості для отримання передового досвіду в галузі гуманітарних наук, мистецтва та спорту. Відновлення рівноваги триває досі, використовуючи акцент на всілякому сприянні творчості та підприємництва.

Для батька-засновника Сінгапуру освіта завжди виходила за рамки формальної шкільної освіти. У 1977 році в одній зі своїх промов він сказав: «Моє визначення освіченої людини полягає в тому, що це людина, яка ніколи не перестає вчитися і хоче вчитися».

Дійсно, сінгапурська система освіти, яка досягла світового класу, неодмінно стане одною з життєстійких спадщин Лі Куан Ю. Тому цілком логічно, що його похорон відбувся в Національному університеті Сінгапуру.

Ставрос Н. Янноука 

agenda.weforum.org
17.04.2015